>

KÜLTÜR-SANAT

EngelsİZliyoruz!!!

Sinemada engelleri birlikte kaldırıyoruz!
 
   
 
 
     

Sesli betimlemeli, işaret dili ve alt yazılı olarak 20 Mayıs 2015 tarihinde 14:00 te tüm Türkiye’de ilk defa aynı gün aynı saatte “Son Mektup” filmini engelsiz izliyoruz.

20 Mayıs 2015 tarihinde saat 14:00 te tüm katılımcı üniversitelerin salonunda eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek olan EngelsİZliyoruz Etkinliği’nde görme engeli olanlar için sesli betimleme, işitme engeli olanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazı olan “SON MEKTUP” filmi sinema keyfinde ücretsiz olarak seyredilecektir. EngelsİZliyoruz Etkinliği, sekretaryasını Celal Bayar Üniversitesini yaptığı Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörlüğü’nde ve MORSENDER (Moroğlu Engelsiz Sinema Kültür ve Sanat Deneği) işbirliği ile; üniversitelerin katılımıyla gerçekleştirilecektir. Etkinliğe katılan tüm üniversiteler etkinliğin düzenleyicisi sayılacaktır.

“Her Alanda Engelsiz ve Yaşanabilir Bir Dünya” sloganıyla hazırlanan bu projede; sanatın önündeki engellerin kaldırılması ve başta üniversitelerde olmak üzere toplumda engelli bilincinin oluşturularak konuya ilişkin farkındalık – duyarlılık geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Aynı zamanda gerçekleştirilecek olan bu etkinlik bir ilk olma özelliğini de taşımaktadır.

Görselliğe ve işitselliğe dayalı gelişen bir sanat dalı olan sinemada, engelli bireylerin ihtiyaçları göz ardı edilmektedir. Dolayısıyla engelli bireylerin toplumda çoğunluk tarafından tercih edilen bir sosyal aktivite/ hobi olan sinemadan herkes kadar yararlanması veya keyif alması mümkün olmamaktadır. Bu sebeple “erişilebilir” film izlemenin önündeki bariyerlerin kaldırılması ve engelli bireylerin de sanatsal faaliyetlere eşit ve aktif katılımlarının sağlanması gerekmektedir.

“Engelsİzliyoruz” projesi bu düşünceler ışığında oluşturulmuştur

Bu etkinlikte MORSENDER (Moroğlu Engelsiz Sinema Kültür ve Sanat Deneği) katkılarıyla, Sepya Filmcilik “Son Mektup” filmi görme engeli olanlar için sesli betimleme, işitme engeli olanlar için işaret dili ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösterilecektir.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ – İLETİŞİM FAKÜLTESİ salonunda Film gösterim öncesi “SON MEKTUP” filminin yapımcısı ve yönetmeni Sn. ÖZHAN EREN misafirimiz olarak katılacak ve Türkiye’de ilk kez gerçekteştirilen bu farkındalık etkinliği için düşüncelerini bizimle paylaşacaktır.

Detay Bilgi: http://engelsizliyoruz.com/
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>