>

KÜLTÜR-SANAT

Eski Rüya Tabirlerine İtibar Etmeyin

Radyo, gazete, tv ve internette yapılan rüya yorumları ne kadar doğru?
 
   
 
 
     

Uzmanlara göre, medyada yapılan tabirlerin birçoğu gerçeği yansıtmıyor.

“Rüyalarınızı anlamak için evliya olmanıza gerek yok” diyen rüya yorumcusu ve yazar Gülşen Karagöz, herkesin gördüğü rüyayı kendi kendine kolayca yorumlayabileceğini söylüyor.

Gülşen Karagöz, yeni kaleme aldığı Rüyalar ve Sırları isimli kitabında, her insanın kendi rüyasını nasıl yorumlayabileceğinin yöntemlerini anlatıyor.

Eski rüya tabirlerine itibar edilmemesi gerektiğini belirten Gülşen Karagöz, örneğin köpek ve dişle ilgili rüyaların anlamlarının zaman içinde nasıl değiştiğini şöyle anlatıyor:

KÖPEK ARTIK ÖLÜMÜ ÇAĞRIŞTIRMIYOR


“Eskiden kuduz vakası çok görülürdü. Bu sebeple o toplum insanları köpeklerden korktukları için zihinlerinde ölüm ve köpeği eşleştirmişlerdir. O dönemlerde kuduzun çaresi olmadığı için köpek ölümle özdeşleşmişti. Bu yüzden, insanlar rüyalarında görülen her köpeğe ölümün habercisi olarak bir anlam vermekte idiler.

Günümüz insanı artık köpekleri evde besliyor, yediriyor, içiriyor ve onlarla birlikte bir hayat kuruyorlar. Böylesi bir durumda “Rüyada görülen köpek sizin için kötüdür” diyemeyiz.

Fakat saldırgan köpekleri, ısıran köpekleri hiç de iyi yorumlamayacağız. Rüya içerisinde görülme sıklıkları ve ona eşlik eden başka tasvirleri dikkate alarak rüya sahibinin bir düşmanı mı yoksa bir musallatı mı var anlayabiliriz. Bu tip bilgiler maalesef rüya tabiri kitaplarında yazmaz. Bunu ilmi açıdan anlamadığınız zaman rüyada görülen her saldırgan köpeği bir düşmana yahut gelecekte size zarar verilecek şekilde yorumlayabilirsiniz.

Rüyada görülen köpekler, bazen renk ve cinsine göre bile farklı anlamlar taşıyabilir.

RÜYADA DİŞLERİNİZ DÖKÜLÜRSE KORKMAYIN


Halk arasında sıkça görülen bir başka rüya ise hiç şüphesiz “diş ile ilgili” görülen rüyalardır. Eski kaynaklarda rüyada dökülen dişlerin aile bireylerine delalet ettikleri ısrarla söylenmiş olsa da günümüzde bu sembolün karşılığının olmadığını gördük. Halk arasında bu sembollerin çokça görülüyor olması da sürekli olarak insanların aklına “yakınlarını kaybedecek olma” fikri gelip gereksiz endişeye kapılabilmeleridir. Oysa ki buna hiç lüzum yoktur. Çünkü her bir dişin sembolik anlamı eskiden olduğu gibi aile bireylerini temsil etmiş olmuyor. Günümüzde yorumladığımız rüyalardan ve sonuçlarından yola çıkarak kesinlikle söyleyebilirim ki, manevi olarak sıkıntıya giren bir kimsenin bu sıkıntıdan kurtulması yahut elinden çıkacak bir malı yahut da gözden düşen birini anlatmak için olduğunu söyleyebiliriz. Rüyada kaybedilen bir diş, kayıp kelimesi ile eş anlamlı bakılacağından elden çıkacak olan bir şeyi işaret eder. Bu elden çıkacak şeyin diş ile sembolize edilmesi ise:
1.Kişide bir bilinçaltı kodu varsa anlamı ona bağlantılı olarak gelişir.
2.Bir bilinçaltı kodu yoksa birden fazla anlama gelebilir.

Eski toplumlara baktığımızda gerçekten de diş kaybetmek hem çok zahmetli hem de çok acılı bir şeydi. Günümüzde ise durum artık eskiden olduğu kadar vahim değil. İyi bir diş doktoru size teknolojik donanımlarıyla en güzel hizmeti sunabiliyor. Dolayısıyla artık insanların diş konusundaki bilinçaltı replikleri tamamen değişmiş durumda.

Bu yüzden rüyanızda dişinizin yerinden çıktığını ya da dişlerinizin döküldüğünü görürseniz bir aile bireyini kaybedeceğiniz endişesine kapılmanıza gerek yok.”


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>