>

KÜLTÜR-SANAT

Eve Dönüş ‘Sarıkamış 1915’ 8 Mart 2013 Cuma Günü Vizyona Giriyor!

Alphan Eşeli`nin beklenen filmi...
 
   
 
 
     

Başrollerini Uğur Polat, Nergis Öztürk ve Serdar Orçin’in paylaştığı, yönetmenliğini Alphan Eşeli’nin yaptığı beklenen film Eve Dönüş ‘Sarıkamış 1915’, 8 Mart 2013, Cuma günü Türkiye’de vizyona giriyor.

I. Dünya Savaşı sonrası Osmanlı İmparatorluğu’nun mağlubiyeti ile artık hiç kimseye ait olmayan Doğu Anadolu Bölgesi’nde, belirsizliğin ve karmaşanın hakim olduğu ıssız topraklarda hayatta kalma ve eve dönüş hikayesini anlatan film savaşın insanlar üzerinde bıraktığı etkiyi, gerilimi ve hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.

BÖCEK YAPIM, MARS ENTERTAINMENT GROUP ve BUBİ FİLM ortak yapımcılığında hayata geçen filmin hazırlıkları 2011 senesinin Kasım ayında başladı. Şubat 2012’de başlayan çekimler 5 hafta sürdü ve yaklaşık 120 kişilik bir ekiple çalışıldı. Son 50 yılın en soğuk kışında çekilen film Sivas’da – 27 dereceyi gören soğuk ve zor kış koşullarında gerçekleştirildi.

KONUSU:

I. Dünya savaşı sırasında Ruslara karşı yapılan, 109.274 askerin şehit düştüğü “Sarıkamış Harekatı” Osmanlı İmparatorluğu’nun mağlubiyeti ile sonuçlandı. Doğu Anadolu Bölgesi Ocak 1915 tarihiyle artık hiç kimseye ait olmayan, belirsizliğin ve karmaşanın hüküm sürdüğü bir yere dönüştü.

Ne Rusların, ne de Osmanlı’nın tam olarak sahip olamadığı, yönetim ve otoriteden yoksun bu bölgede kaderlerine terk edilen insanlar, kendilerini daha önce karşılaşmadıkları bir hayatta kalma mücadelesi içinde bulurlar.

Bakü’de görevli Hariciye Nazırlığı Kalem Müdürü’nün eşi Gül Hanım ve kızı Nihan, onlara Erzurum yolunda eşlik eden Hariciye Nazırlığı mensubu Saci Efendi, zorlu ve sert kış koşullarının hakim olduğu bu kimsesiz topraklarda yol alırken savaşın ortasında kalmış, harabeye dönmüş ve terk edilmiş bir köye ulaşırlar. Issızlığın ortasında ki bu köyde geçirdikleri ilk akşamlarında yalnız olmadıklarını öğrenirler. Birbirlerinden farklı, toplumunun değişik sınıf ve kültüründen gelen 8 insan, vahşi doğanın ve koşulların ortasında kalmış bu ıssız köyde dayanılmaz bir açlıkla baş ederken hayatta kalmanın peşinde ve eve dönüş mücadelesi ile karşı karşıyadır artık…OYUNCULAR:

UĞUR POLAT
NERGİS ÖZTÜRK
SERDAR ORÇİN
MUHARREM BAYRAK
ŞEVKET SÜHA TEZEL
SILA ÇETİNDAĞ
MYRASLAVA KOSTYEVA AKAY
ŞEBNEM HASSANISOUGHI

EKİP:

Yönetmen ALPHAN EŞELİ
Yapımcı OĞUZ PERİ
Senaryo SERDAR TANTEKİN / ALPHAN EŞELİ
Görüntü Yönetmeni HAYK KİRAKOSYAN R.G.C.

Genel Koordinatör PELİN EKİNCİ KAYA
Uygulayıcı Yapımcı EMRAH GAMSIZOĞLU (Gaya Film)
Müzik MIHALY VIG
Kurgu ÖMER ÖZYILMAZEL
Yardımcı Yönetmen SİMİN SİNKİL
Sanat Yönetmeni TURAL POLAT
Kostüm Tasarım GÜLÜMSER GÜRTUNCA
Makyaj AHSEN GÜLKAYA / DİLEK ZENGİN
Yapım Sorumlusu ONUR ÇAKIR
Ses Tasarım BURAK TOPALAKÇI
Ses OKAN SELÇUK

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>