>

KÜLTÜR-SANAT

“Evlilik mi? Evcilik mi?”

10 - 20 Mayıs 2007 tarihlerinde gerçekleşecek 10.Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ile 10. yılını kutlayacak festivalin her yıl düzenlediği Kısa Film Öykü Yarışmasının bu yılki konusu açıklandı…
 
   
 
 
     
10. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Kısa Film Öyküsü Yarışması için bu yıl belirlenen başlık “Evlilik mi? Evcilik mi?”. Ülkemizde birçok kız çocuk daha gelişimini tamamlayamadan ve aslında evcilik oynamaları gereken yaşta evlilik oyununa itiliyor. “Evlilik mi? Evcilik mi?” başlığıyla yapılacak yarışma ile, çocukluktan kadınlığa hızlı geçiş yapan ve erken yaşta evlenmenin olumsuz sonuçlarını deneyimleyen çocuk gelinler olgusuna dikkat çekilmesi amaçlanıyor. Son yıllarda yapılan çalışmalar ve araştırmalar; töre, gelenek, adet, mal dışarı gitmesin, yabancı aileye girmesin gibi nedenlerle olan evliliklerin, ülkemizdeki durumunun çok ciddi boyutlarda olduğunu ortaya koyuyor.

Öykünüzü Uçan Süpürge’ye gönderin. Elemeyi geçenler, festivalin konuğu olarak Ankara’ya davet edilecek ve Işıl Özgentürk yönetmenliğinde yapılan “Senaryo Nasıl Yazılır?” atölye çalışmasına katılacak. Atölye çalışmasına katılan hikayeler, üç gün sürecek çalışmalar sonunda kısa film senaryosu olarak yeniden düzenlenecek. Yarışmaya son katılım tarihi 10 Şubat 2007.


Festival bu yıl 10. yılını kutlaması dolayısıyla bir de “Afiş Yarışması” düzenliyor. Yarışma ile toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine düşünülmesine grafik sanatına da katkıda bulunarak aracılık edilmesi amaçlanıyor. Afiş yarışmasında seçilecek görsel, festivalin 10. yıl afişi olarak kullanılacak. Ayrıca afiş yarışmasına katılan ve sergilenmeye değer bulunan eserler 4 - 20 Mayıs tarihleri arasında sergilenecek. Afiş yarışmasına son başvuru tarihi de 15 Ocak 2007. Yarışmanın sonuçları ise 1 Şubat 2007’de açıklanacak. Dereceye giren eserlere ödülleri 4 Mayıs 2007’de düzenlenecek olan ödül töreninde verilecek.


Ayrıntılı bilgiye Uçan Süpürge’nin internet adresinden ulaşabilirsiniz. www.festival.ucansupurge.org ve www.ucansupurge.org

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>