>

KÜLTÜR-SANAT

Fado`nun Prensesi Cemal Reşit Rey`de

Fado`nun prensesi Cristina Branco "Alegria" albümünün Avrupa turnesi kapsamında İstanbula geliyor!
 
   
 
 
     

Eleştirmenlerce tıpkı Amalia Rodrigues'in bir şarkısının sözlerinde olduğu gibi "Fado'yu yaşıyor ve fado ile nefes alıyor" diye tanımlanan Fado'nun Prensesi Cristina Branco, Portekiz geleneksel müziğini hem kendi ülkesinin hem de dünyaca ünlü şairlerin sözleriyle buluşturarak fadoya yeni bir kapı açıyor. Ünlü Hollandalı şair Slauerhoff'un ve Shakespeare'in birçok şiirini fado ile biraraya getiren Branco, fado'dan her zaman beklenen acı, hasret ve çaresizlik şarkıları yerine hayattan keyif alan şarkılara imza atıyor.

Şairlerin sesi Cristina Branco, Alegria albümünde 12 ayrı karaktere girerek kendini toplumda olup bitenlere adapte ediyor. Sanatçı müzikal bir yolculuk yaptığı 'Alegria' albümünün Avrupa turnesi kapsamında 24 Ekim'de Cemal Reşit Rey'de.

Cristina Branco'nun sesi aslında bir göçebe. İşler fazla rahat ilerlediğinde, hemen yeni bir yer, yeni bir ten, yeni müzikler ve yeni bir meydan okuma arıyor.

Cristina Branco'nun kariyeri rahata alışmayı sevmiyor. Bir şekilde yeniden araştırarak, merakını giderecek, gerçeği bilmesine yardımcı olacak ve sınırlarını test edecek yenilikler arıyor ve çok geniş olan diskografisine zenginlikler katıyor.

Bu yenilik arayışı Ulisses [Ulysses], Abril [April], Não há só tangos em Paris [There's More to Paris than Tangos] albümlerinden beri sürüyor ve bu kez Alegria [Joy- Neşe] ile Cristina Branco "yaşıyor olmanın adrenalini" ifadesini kullanıyor.

Gonçalo M. Tavares'le sohbetleriyle doğan yeni albüm fikriyle, Cristina Branco 12 farklı karaktere giriyor ve kendini toplumda olup bitenlere adapte ediyor, müziği hem kalkan hem de silah olarak kullanıyor. Hayatın kahramanlarını kutlarken, yaşadığımız sıkıntılı zamanları çözmek için yollar arıyor.

Tüm bu karakterler kapı komşuları gibi hayatlarımıza ve aklımıza yakınlar. Kimileri ödünç karakterler, 'Construction' ile Chico Buarque'dan, 'Alice in Table-football-land' ile Sérgio Godinho'dan, 'Cherokee Louise' ile Joni Mitchell'dan ya da Cristina Branco'nun düşlediği ya da hikayeler üzerinden yarattığı karakterler.

Alegria [Joy] albümü ile Deolinda; Jeremiah'ın dişi yanı 'Branca Aurora' gibi karakterler sunuluyor. Chico Buarque'ın sözlerinde bir işçinin kederini; Carolina'nın aşk hikayesini ve toplum dışına itilen Louise'in hikayesini aynı albümde buluyorsunuz. Albümde bir modern zaman Robin Hood'unun hikayesi de anlatılıyor.

Alegria bir albüm değil bir umut, hikayelerle gerçeği arayış ve daha iyi bir hayat için çözümler arıyor. Albüm'de birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini söylüyor. 12 ayrı portreye şiirlerle yaklaşarak, farklı hayatları anlatıyor.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>