>

KÜLTÜR-SANAT

Fahir Atakoğlu’ndan yeni bir albüm

Fahir Atakoğlu’nun son albümü “IF, Türk müzikseverlerle buluştu. Atakoğlu bu albüm için dünyaca ünlü iki müzisyenle çalıştı...
 
   
 
 
     
Fahir Atakoğlu’ndan yeni bir albüm: “IF”

Fahir Atakoğlu’nun son albümü “IF, Türk müzikseverlerle buluştu. IF, Atakoğlu’nun yıllardır caz festivallerinde çaldığı bestelerden oluşuyor. Albümün en önemli özelliklerinden biri, Atakoğlu’nun yeni kurduğu FAR & HERE adlı plak şirketinin ilk yapıtı olması.

Atakoğlu bu albüm için dünyaca ünlü iki müzisyenle çalıştı: Horacio El Negro ve Anthony Jackson.


Horacio El Negro Hernandez Küba doğumlu, New York’ta yaşıyor ve şu an kendisinden “dünyanın en iyi davulcusu” olarak bahsediliyor. 'El Negro' Hernandez dünyadaki en yetenekli ve yaratıcı perküsyoncu. İlk Grammy ödülünü 1997’de Roy Hargrove'un "Crisol" parçasıyla aldı. İster McCoy Tyner, Michel Camilo, Michael Brecker, Arturo Sandoval gibi caz efsaneleri , ister Carlos Santana ve Stevie Winwood gibi rock starlar ya da Tito Puente’nin Tropi-Jazz All Star’ları, Kip Hanrahan ("Deep Rumba") gibi önemli Latin Amerika grupları olsun, günümüz uluslararası müzik arenasında birlikte çaldığı tüm sanatçılar tarafından 'El Negro' her zaman çok yönlü ve eşsiz bir davulcu olarak bilinmektedir. Michel Camilo ile birlikte "Live in Blue Note" albümü ile 2004’te ikinci bir Grammy aldı. Halen Müzik kitapları yazmakta olan müzisyen, birçok müzik videoları da yaptı. Halen Berklee School Of Music’te öğretim üyeliği yapmaktadır. Horacio 2004 yılında ilk solo albümü olan "Italuba" yı piyasaya çıkardı.

New York City doğumlu basçı Anthony Jackson ise bas gitarın ustası sayılıyor. Birçok müzik türüne hakim bir diskografisi mevcut. 5 telli bas gitarlar popülerlik kazanmadan birkaç yüzyıl önce, o kendi altı telli kontrbasını icat etti. Yıllar içinde, Jackson Roberta Flack, BuddyRich, Michael Urbaniak, Al-Di Meola, Chick Corea, Leon Pendarvi, Paul Simon, Chaka Kahn (Naughty, What Cha' Gonna Do for Me) Stelly Dan (Gaucho-My Rival', Glamour Profession'), Donald Fagen (The Nightfly-I.G.Y What Beautiful World', Ruby Baby') Dave Crusin, Stanley Clarke ve daha birçok sanatçıyla konserler verdi ve kayıtlar yaptı.

If albümünün notlarını Arif Mardin çıkarttı. Mardin, albümdeki eşsiz melodi ve ritimlerin Atakoğlu’nun albümünü meraklıları için mutlaka dinlenmesi gereken bir eser haline getirdiğini söylüyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>