>

KÜLTÜR-SANAT

Financial Times’tan övgü

Kurulduğu günden bu yana Türk sanatını uluslararası sanat gündemine taşımayı amaçlayan İstanbul Modern’in başarıları yabancı basında yer buldu. İngiltere’nin önemli gazetelerinden...
 
   
 
 
     


Kurulduğu günden bu yana Türk sanatını uluslararası sanat gündemine taşımayı amaçlayan İstanbul Modern’in başarıları yabancı basında yer buldu. İngiltere’nin önemli gazetelerinden Financial Times, 25 Şubat Cumartesi günü İstanbul Modern hakkında övgü dolu bir makale yayımladı. Yazıda müzenin dünya sanat camiasında kendi markasını oluşturduğu belirtildi.

Sarah Woodward’ın kaleme aldığı ‘Günümüz Türkiye’si için estetik bir zafer’ başlıklı makale, İstanbul Modern’i kentle ilişkisi açısından ele alırken müzenin artık yabancı ziyaretçiler için de bir çekim merkezi haline geldiği ve İstanbul’un gelişiminde önemli rol üstlendiği vurgulandı.

Sarah Woodward Financial Times’taki makalesinde İstanbul Modern’in kuruluş öyküsüne yer vererek müzeyi,Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı’nın 17 yıllık çabalarının ve cesur bir girişimin ürünü olarak tanımladı.

Makalede, İstanbul Modern’in baş küratörü Rosa Martinez’in, geçen yıl Venedik Bienali için Maria de Corral’la birlikte Arsenal’de gerçekleştirdiği Venedik-İstanbul sergisi “Always a Little Further”ın bu sene Eylül ayında İstanbul’da sergileneceği de duyuruldu. Woodward, bu büyük sanat organizasyonunun, 110 yıllık tarihinde ilk kez İstanbul Modern sayesinde İtalya sınırlarının dışına çıkacağına dikkat çekti.

İstanbul Modern’in konumu gereği Venedik’e benzetildiği yazıda; “Sergileri gezdikten sonra terasta oturup, müezzinlerin sesi ve vapurların düdükleri arasında Topkapı Sarayı manzarasının tadını çıkarmayı unutmayın” hatırlatmasına yer verildi. Sarah Woodward, İstanbul Modern’in şehirle ilişkisini ise “Modern olanın ve eskinin her zaman iç içe geçtiği bu muhteşem şehirde, bunların daha güzel bir zıtlığını bulamazsınız. Benim sevdiğim de bu… Bu sadece müze için değil, bütün şehir için geçerli” sözleriyle anlattı.

Sarah Woodward, İstanbul Modern’in koleksiyonuna da yer verdiği yazısında buradaki eserlerin Türkiye’nin son dönem sanatsal eğilimlerini ve Türk sanatçıların yaşadığı farklı dünyayı gösterdiğine değindi.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>