>

KÖŞE YAZILARI | CENGİZ BABAEREN

Türk - İtalyan Mutfağı Mucizeleri

Türk - İtalyan Mutfakları Nişantaşı Maçka parkında özel bir festivalle kutlandı. (Cengiz Babaeren)
 
   
 
 
     

Şişli Belediyesi ve İyiyemek işbirliği ile organize edilmiş Türk - İtalyan Mutfakları geçen Cumartesi Nişantaşı Maçka parkında özel bir festivalle kutlandı.

İki kültürün aşçıları bütün hünerlerini şovlarınıyla birlikte gösterdi. Festival alanında kurulan stantlara uğrayan misafirler müzik eşliğinde yemekleri deneme şansı buldular.Mövenpick Hotel İstanbul Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı Zeynep Hande Topçu ile konuştuğumda, Türkiye ile İsviçre’nin sıcak bağlarından kaynaklanarak Türkiye’yi tercih ettiklerini söyledi. Türk, İsviçre ve Akdeniz mutfağının ortak özellikleri olduğunu, bunun başında da zeytinyağının olduğunu bildirdi. Sunumlarında buna büyük önem verdiklerini de ekledi.

Türk ve İtalyan yemek kültürlerinin zengin olduğu gibi büyük benzerlik gösterdiğinive kültürel tatları koruduklarını belirtti. Mövenpick Hotel İstanbul’un İtalyan Başaşçısı Giovanni Terracciano’ nun İstakozlu Petrucci yemek şovu ise büyük bir zevkle ve beğeniyle izlendi.Borsa Restaurant Mutfak Koordinatörü Murat Karaduman beyefendi ile görüştüğömde, Borsa Restaurantlarının temelinde Karadeniz Mutfağının hakim olduğunu, Türk mutfağının zenginliklerinden ödün vermediklerini, bunun yanında İtalyan mutfağını da yemek kültürümüze yakınlığından dolayı kullandıklarını söyledi.

Risotto ile Keşkek’in, Polenta ile Kuymak’ın, Ravioli ile Mantı’nın, Parmegan ile İmam Bayıldı’nın, Pizza ile Pide’nin, Minestrone ile Ezogelin çorbasının ortak özelliklerinin olduğunu de sözlerine ekledi.

Türk ve İtalyan Mutfak Kültürünün aynı olduğunu, bölgelere ve yöreye has isimleriyle anılmakta oldukları da belirtti.

Borsa Restaurantı mutfak şefi Claudio Chinali’ nin Fırında Kuşkuşlu Deniz Kereviti şovu orada bulunan ziyaretçiler tarafından ilgiyle izlenerek büyük beğeni kazandı.Festival’in yemek şovunda yer alan, Türk Mutfağı Şeflerinden Arda Türkmen’ in sunduğu Tahinli Nohut Püresi İçinde İncik ve Kuzu Göbeği Mantarı’ nın davet sofralarında yerini alacağı şimdiden belli oluyor.Ayrıca festival alanındaki standlarda sunumlarıyla,

Borsa Restaurant’ın Keşkek, Kuymak, Mantı ve Pide çeşitleri ile Pesto soslu petruccini’si,

Mövenpick Otel Mutfak ekibinin Pesto Soslu Ravioli’si,

Grand Hyatt Otel Mutfak ekibinin Meze çeşitleri,

Cento Per Cento ekibinin Risotto’su,

Uluslar arası Servis ve Lezzet Akademisi’nin Minestrone’si

Galata Kiva Restaurant’ın şekerli ve aromalı kurabiyesi ile Kuşburnu ve Demir Hindi Şerbetleri,

Deliziosa Mozzarella İtaliano’nun İtalyan peynirleri ile zeytinyağı,

Giolitti’nin dondurması,

festivale gelen ziyaretçiler tarafından zevkle tadıldı.Bu arada yemekten sonra Kuru Kahveci Mehmet Efendi Mahdumları’ nın sunduğu Türk kahvesi de tam kıvamındaydı.

Türk ve İtalyan mutfaklarının en öneml ortak özelliği arkadaşlar ve aileyle birlikte zaman geçirmek,

Bilindiği gibi Türk ve İtalyan mutfaklarının en çok favori yiyeceği makarna yemekleridir. Balık ve deniz ürünleri, fesleğen, ceviz ve zeytinyağıoldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadırlar.

Taze veya sos olarak domates, biber, sarımsak, patlıcan ve kapari her iki mutfağın temelini oluşturmaktadır.

Yeme, içme geleneği her iki mutfak kültüründe belirleyici, sağlıklı beslenmeyi sağlayan güzelliklerle süslenmiş, bunların hazırlanma, pişirilme ve tüketilme sürecini kendilerine özgü kültürel bir yapıya yerleştirmişlerdir.

Akdeniz beslenme sistemi tahıl, zeytinyağı, sebze, meyve, su ürünleri ve baharatlara dayandırıldığından Türk ve İtalyan mutfak kültürlerinin önemli yönlerini oluşturmaktadır. Bu nedenle ortak mutfak kültürlerimiz belirleyici olmuştur.

Tekrar lezzet şölenlerinde beraber olma dileğiyle damak tadıyla kalın!...


CENGİZ BABAEREN
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>