>

KÖŞE YAZILARI | CENGİZ BABAEREN

Türk Kahvesini Seviyorum

İşte Türk Kahvesini doğru pişirme yöntemleri... (Cengiz Babaeren)
 
   
 
 
     

Hafta sonu tarafıma gelen davet üzerine Galata’da bulunan COFFEE GUTTA’ya gittim.

Türk Kahvesi’nin lezzetini yakalamak ve pişirme konusunda yanlış bildiklerimizi öğrenmek için özel bir basın toplantısı düzenlenmişti.

Cezve ve İbrik Kategorisi 2015 Türkiye Şampiyonu, 2016 Dünya İkincisi Hazal Ateşoğlu ile Cezve ve İbrik Kategorisi 2016 Türkiye Şampiyonu Koray Erdoğdu’nun düzenledikleri atölye çalışmalarına katıldım.Koray Erdoğdu ayrıca 2017 yılında Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek.

Son zamanlarda ülkemizde çeşitli kahve markaları faaliyetlerini sürüyorlar. Geleneksel Türk Kahvesini yeni yöntemlerle ve hak ettiği değere ulaştırmak için ellerinden gelenleri de yapıyorlar.Türk Kahvesi çekirdeği ile doğru demleme yöntemleri oldukça önemli.

Düzenlenen basın toplantısı'nda ‘’Nitelikli Türk Kahvesini Doğru Demleme Metotları’’ eğitimi şampiyonlarımız tarafından verildi.

Her kahve çekirdeğinden kahve yapılabilirken, her çekirdek Türk Kahvesine yakışmayacağı da toplantıda aktarıldı.

Lezzetli bir Türk kahvesi için Arabica türü, kaliteli bir kahve çekirdeğini tercih etmemiz gerektiği, farklı kavurma uygulamasıyla kendi aromalarını ortaya çıkarmak gerektiği söylendi.Kahveyi pişirirken her noktasına ısının eşit dağılımını için kalın bakır cezvelerin tercih edilmesinin daha doğru olacağı belirtildi.

Temiz ve berrak ılık su kullanılması, orta derece ateşte pişirmeye başlayıp, sonrasında ateşi kısarak kaynatmadan ocaktan indirmemiz önerildi.Türk Kahvesi’nin değeri her geçen gün Dünya’da daha da artıyor.

Bu tarz eğitim toplantılarının ilerleyen günlerde daha geniş kitlelere yayılması dileklerimle.

İŞTE TÜRK KAHVESİ PİŞİRİRKEN UYGULAMANIZ GEREKEN YÖNTEMLER:
CENGİZ BABAEREN
cengizbabaeren@cosmoturk.com


 


CENGİZ BABAEREN
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>