>

KÖŞE YAZILARI | CENGİZ BABAEREN

Türkiye’nin Çorbaları – Gülhan Kara

Çok özel bir proje: “Türkiye’nin Çorbaları” (Cengiz Babaeren)
 
   
 
 
     

“Mutlu Mutfaklar” fikri ile yola çıkan Fairy’in öncülüğünde, araştırmacı Yazar ve Yemek Danışmanı Gülhan Kara’nın ev sahipliğinde, 55 çorba tarifleriyle Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden derlenmiş “Türkiye’nin Çorbaları”’ kitabının tanıtımı yapıldı.Gülhan Kara ile yaptığım söyleşimde;

Sofraların baş tacı olan çorbanın, Türk Mutfağında eksik edilmediği, yörelere ve bölgelere göre farklı isimlerle, değişik malzemelerle çeşitli çorbalar yapıldığını söyledi.

Tüm çorbaların başlangıcının “Tarhana”’ olduğu, araştırmalarında Anadolu’da çorba çeşitlerinin çokça bulunduğu, çorba yapmak için her şeyin hazır olduğunu ve yemek kültürümüzün zenginliği karşısında “Türkiye’nin Çorbaları” kitabının ortaya çıktığını belirtti.

Çorba, genellikle başlangıç olarak sıcak yenilmekte olup, doyurucu ve besleyici olmasından dolayı sağlıklı beslenmenin başlangıcı ve hazırlanması en kolay olan ekonomik bir yemek olduğunu belirtti.Menüde sunulan, Ayran Çorbası, Sıkıcık Çorbası, Pırtike Çorbası ve Bamya Çorbası “Türkiye’nin Çorbalar” kitabında yer alan yöresel çorbalardandı. Kitabın içerisinde bulunan çorba tariflerinin yanı sıra hangi yöreye ait olduğu not edildiğinden okuyucuya büyük kolaylık sağlayacak.

“Türkiye’nin Çorbaları”
kitabında yöresel çorba tariflerini derleyip okuyuculara sunduğu için, Yemek Danışmanı Gülhan Kara’ya ve bu projenin destekçisi Fairy’yi kutlarım.

Bu tarz özel projelerin artarak çoğalması Türk mutfağının daha da zenginleşmesine yol açacak.

CENGİZ BABAEREN
cengizbabaeren@cosmoturk.com


CENGİZ BABAEREN
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>