>

KÜLTÜR-SANAT

Glütensiz Gurme Lezzetler

Aslıhan Koruyan Sabancı, sağlıklı beslenmek isteyen lezzet tutkunları için hazırladığı kitabı “Glütensiz Gurme Lezzetler”
 
   
 
 
     

Aslıhan Koruyan Sabancı, sağlıklı beslenmek isteyen lezzet tutkunları için hazırladığı kitabı “Glütensiz Gurme Lezzetler” ile Türk ve dünya mutfağının eşsiz lezzetlerini okuyucularına sunuyor

Aslıhan Koruyan Sabancı tarafından iki yıl süren yoğun bir çalışma sonucunda kaleme alınan Glütensiz Gurme Lezzetler, Türk mutfağı üzerine hazırlanan, besin analizleri içeren dünyada ve Türkiye'deki ilk glütensiz yemek kitabı olma özelliğini taşıyor. Resimler ile renklendirilmiş 320 sayfadan oluşan kitap Akdeniz Mutfağı’ndan kolay bulunan malzemelerle hazırlanan denenmiş, pratik ve leziz 170 tarif içeriyor. Glütensiz Gurme Lezzetler içerisinde yer alan her tarife özel besin analizi tabloları, vitamin ve mineral değerleri, uzman doktorlar ve beslenme bilimcilerinin hazırlıkları sonucunda okuyuculara sunuluyor.Aslıhan Koruyan Sabancı Glütensiz Gurme Lezzetler hakkında "Tariflerimi kitap haline getirirken benim gibi gıda duyarlılığı olan kişilerin de merak edebileceği bilgilere kitabımda yer vermek istedim. Çeşitli mutfakların yemek tariflerini sadece glüten duyarlılığı olan kişiler için değil, Akdeniz ve Ege mutfağını seven, sağlıklı beslenmek isteyen herkes için hazırladım. Kitabımın, glüten duyarlılığı olan kişilere, çölyak hastalarına, hasta yakınlarına, çocuk hekimlerine ve gastroenterologların yanısıra yemek pişirmeyi seven yediden yetmişe her ülkeden okuyucuya faydalı olacağını umuyor, tüm okuyucularıma sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum" şeklinde konuştu.Aslıhan Koruyan Sabancı sözlerine şöyle devam etti: “Kitabı hazırlarken birçok soruya yanıt aradım. Örneğin Çölyak hastalığı, glüten alerjisi ve glüten duyarlılığı arasında ne farklar vardı? Bu hastalıkların belirtileri, tedavi yöntemleri nasıldı? Glüten içeren gıda maddelerinin bir listesi var mıydı? Gıda hassasiyetini yenmek için sağlıklı bir bağışıklık sistemi nasıl oluşturulabilirdi? Tariflerim ve kullandığım gıda malzemeleri sağlıklı beslenmeyi ne kadar destekliyordu?" Bunların yanıtlarını uzmanlar aracılığıyla buldum ve okuyucularıma sunuyorum. Ayrıca besin duyarlılığımın olduğunu öğrendiğimde araştırdığım tüm glütensiz yemek tarifi kitapları "Spelt, tapokya unu, yumurta tozu, badem unu, nohut Unu, patates tozu' gibi ya çok zor bulunan ürünler içeriyor ya da farklı ülkelere ait tariflerden oluşuyordu. Sonunda almış olduğum beslenme ve gastronomi eğitimlerinden, aile büyüklerimizden öğrendiğim tarifleri un, buğday, çavdar içermeden yapmaya başladım. Ayrıca besin duyarlılığında eksik vitamin ve mineralleri dengeleyecek besinleri tüketmek de çok önemli. Ben bu vitamin ve mineralleri doğal yollardan nasıl alacağımızı kendim merak ediyordum. Yediğim her yemeğin bana ne kadar faydası vardı? Bunları da araştırmaya başladım. Bu süreç sonrasında yeni oluşturduğum tarifler ve besin değerlerini bir araya getirerek ‘Glütensiz Gurme Lezzetler’i hayata geçirmeye karar verdim”.

Ağırlıklı olarak Akdeniz ve Ege mutfağının eşsiz lezzetlerini içeren Glütensiz Gurme Lezzetler ile kahvaltı, ana yemek, tatlı ve meyve, içecek ve sorbeler için değişik tariflerle birçok lezzet tatmak mümkün. Kitapta ayrıca, faydalı bilgiler, ev yapımı konserve domates, evde sirke yapımı, aromalı zeytinyağı yapımı gibi pratik tarifler de bulunuyor.Kitapta yer alan glüten duyarlılığı, glüten alerjisi ve çölyak hastalığı, bağışıklık sistemi (Imun Sistem) ve sağlıklı bir imun sistem için beslenme önerileri konularını İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent Doktor Muazzez Garipağaoğlu bilimsel olarak açıklıyor.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren vitamin ve antioksidanların hangi tariflerde ne kadar olduğunu belirten analizleri hazırlayan Beslenme Bilimcisi Manfred Schimidt ise sunduğu tablolar ile tariflerin toplam karbonhidrat, protein, lif ve yağ içeriklerinin yanısıra folik asit, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, niasin, D, E, A, C, B1, B2 vitaminleri açısından zenginliklerini gösteriyor. Glütensiz Gurme Lezzetler, bilimsel alt yapısı ile sağlıklı mutfakların vazgeçilmezi olmaya adaylığını koyuyor.NTV yayınlarının basıma hazırladığı Glütensiz Gurme Lezzetler yemek kitabı, Gratis, D&R ve seçkin kitapevlerinde 75 liradan satışa sunulacak. Kitabın İngilizce versiyonu da yaklaşık bir ay sonra piyasaya çıkacak.

Aslıhan Koruyan Sabancı, kitabının satışından elde edilecek gelirin bir kısmını İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve İstanbul Çocuk Hematoloji Onkoloji Derneğine bağışlayacak.ASLIHAN KORUYAN SABANCI KİMDİR?
________________________________________

Aslıhan Sabancı 1972 yılında Ankara’da doğdu. Yüksek öğrenimini 1996 senesinde Amerika Birleşik Devletleri, Texas A&M Üniversitesi Ekonomi bölümünde tamamladı. 1997 senesinde İtalya’nın Milano şehrindeki SDA Bocconi Üniversitesi’nden ve Amerika’nın New York eyaletindeki Cornell Üniversitesi Johnson Business School of Management’dan İşletme Master’ı (MBA) dereceleri aldı.

Aslıhan Sabancı kariyerine 1998 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde (Johnson & Johnson Family of Companies, Medical Devices and Diagnostics bölümünde) başladı. Dört yıl süre ile Johnson & Johnson Ethicon, Inc. ve Ethicon Endo-Surgery, Inc şirketlerinde New York, New Jersey, Cinncinnati ve İstanbul’da üst düzey yönetim pozisyonlarında görev aldı. Bu süre içinde Amerika Birleşik Devletleri’nde konuşmacı olarak çeşitli panellere katıldı.

Aslıhan Sabancı Sedes Holding’e 2002 senesinde kurucu hissedar olarak katıldı. Halen Sedes Holding'in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Aslıhan Sabancı, aynı zamanda DÖYSA Vip Havacılık Şirketinin de kurucu hissedarı ve Yönetim kurulu üyesidir.

Aslıhan Sabancı 2004-2009 yılları arasında Cornell Üniversitesi’nin aşağıdaki master ve sertifika programlarını tamamlayarak diploma ve sertifikalarını aldı.

2004 - Financial Managment (Finans Yönetimi)

2006 - Master Certificate of Hospitality Management (Otel Yönetimi - Master)

2008 - Essentials of Foodservice Management (Restoran Yönetimi)

Marketing in Hospitality Management (Otel Yönetimi ve Pazarlama Teknikleri)

2009 - Plant Based Nutrition (Bitkisel Gıdalar ve Beslenme)

(Plant Based Nutrition beslenme eğitimi sertifika programında dünya çapında bestseller olan "The China Study" kitabının yazarı olan beslenme bilimcisi Dr. T. Collin Campbell'ın öğrencisi oldu)

ÖDÜLLERİ:

Aslıhan Sabancı pek çok akademik başarı ve mesleki başarı ödülünün yanısıra ulusal ve uluslararası ödüller de almıştır.

Akademik Ödüller arasında 1994'de Texas A&M Üniversitesi dekanı tarafından verilen 'Distinguished Student Award at Texas A&M University in 1994". 1998'de Johnson & Johnson tarafından verilen 'Academic Achievement Award Johnson & Johnson, USA in 1998' bulunmaktadır.

1991 senesinde Türkiye'yi Miss World Dünya Güzellik yarışmasında temsil etti ve 1991 Miss World 5th Runner up (Dünya 6. Güzeli) ve European Queen of Beauty (Avrupa Güzellik Kraliçesi) ünvanlarını aldı. Aslıhan Sabancı pek çok ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği görevinde bulundu.

Aslıhan Sabancı 1992-1995 yılları arasında Pantene Şampuan reklamlarında ürün imaj modelliği yaptığı sırada, 1994 senesinde Aslıhan Sabancı’nın oynadığı reklam filmi, Procter & Gamble firması tarafından verilen ve 37 ülkenin katıldığı reklam filmleri arasından ‘World Class Copy’ (Dünya Klasmanında Reklam Filimi) ödülünü kazanmıştır.

Üniversitede okuduğu yıllarda ve sonrasında pek çok sosyal sorumluluk projelerine katkı sağladı ve teşekkür plaketleri aldı.

Dağ bisikleti, yüzme, kayak, dünya mutfakları, müzik ve yazarlık başlıca ilgi alanlarıdır.

İngilizce ve İtalyanca bilen Aslıhan Sabancı evli ve iki çocuk annesidir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>