>

ANNE - ÇOCUK

Bebeğimle 9 ay 10 günüm…

Dinlediğiniz müziğin hamileliğinizin 32. haftasından itibaren bebeğinizi uyararak yatıştırıp rahatlatabileceğini biliyor musunuz? İşte hamilelik ve doğum rehberi…
 
   
 
 
     
BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

• Dinlediğiniz müziğin hamileliğinizin 32. haftasından itibaren bebeğinizi uyararak yatıştırıp rahatlatabileceğini, veya heyecanlandırabileceğini biliyor muydunuz? Bebeğiniz karnınızda daha 32. haftasına girerken dinlediğiniz müzikleri hafızasına kaydedecek ve hatta aşina olduğu melodilere de içinde bulunduğu kesedeki amniyon sıvısının içinde ritmik olarak hareket edip yüzerek tepki verecektir! 38. haftadan önce farklı müzik türlerini ayırt edemese de bilin ki içinizdeki miniciğiniz sizi dinliyor!

• Hamileliğiniz sırasındaki tüm olumlu ve olumsuz duygularınızı bebeğinizin de sizinle ayni anda hissettiğini biliyor muydunuz? Korku veya heyecan yaşadığınızda vücudunuz adrenalin salgılarken, mutlu olduğunuzda da endorfin salgılayacaktır. Bu maddeler kanınıza karıştıktan sonra kan açısından çok zengin olan plasentanıza taşınacak ve burdan da direk olarak bebeğinizin vücuduna geçecektir.İşte bu nedenle siz sıkıntılı veya mutlu olduğunuzda bebeğiniz size tepki verir. Heyecanlandığınızda o minicik bebeğiniz karnınızda sakin ve huzurlu olur.

• Bebeğinizin uyku düzeninin o daha doğmadan hamileliğinizin 6-9 ayları arasında bir düzene girdiğini biliyor muydunuz?


BUNLARI YAPIN!!!

• Bebeğinizle iletişim kurun! Dinlenmek için oturduğunuzda karnınıza ışık tutun. Karanlık yuvasındaki bu değişimi hemen farkedecek olan bebeğinizin hareketlendiğini ve tekme attığını göreceksiniz.

• Karnınızı, göğüslerinizi, kalçalarınızı düzenli olarak badem yağıyla hafifçe ovun. Her ne kadar da çatlaklar kalıtımsal olsa da en azından vücudunuzu böyle nemlendirerek asgariye indirir.


BUNLARI YAPMAYIN!!!

• Bebeğinize kesinlikle Aspirin vermeyin! Aspirin bebeklerde ve çocuklarda çok sık rastlanmayan ama hayati tehlike taşıyan ciddi bir karaciğer bozukluğuna , Reye Hastalığına sebebiyet verir.

• Doğum yaklaşıp da yalancı sancılarınız başladığında (Braxton Hicks Kasılmaları) karnınızı rahatlatacaksınız diye kesinlikle ovmayın... Kaslarımız yapıları gereği uyarıldıklarında, ki ovma da yeterli bir uyarımdır, kasılmaya, daha da kasılmaya devam ederler...

• Hastalıklardan korunacaksınız diye hamileliğiniz sırasında aşılanmayın. Hamilelik sırasında canlı virüslere aşılanmak bebeğinize zarar verir. Özellikle çiçek aşısı yapılan hamilelerde ölü doğum veya bebekte çeşitli organ, deri ve kemik lezyonlarına rastlanmaktadır...

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>