>

KÜLTÜR-SANAT

Görünürlük Projesi 6

Galataperform’un bu özel sanat atölyelerini sakın kaçırmayın!
 
   
 
 
     

Yeni yazarlara, yeni yönetmenlere ve yeni sanata açık gösteri mekânı GalataPerform, sezon açılışını yapacağı “Görünürlük Projesi 6”da toplam 5 atölyeyi sanatseverlerin katılımına sunuyor. Eylül ayı boyunca devam ederek 2 Ekim 2010, Cumartesi gün boyu Galata Meydanı ve çevresindeki mekânlarda sonuçları sergilenecek olan “Görünürlük Projesi 6” kapsamındaki tüm atölyelere katılım ücretsiz!GalataPerform’un İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Görsel Sanatlar Yönetmenliği’nin desteğiyle düzenleyeceği “Görünürlük Projesi 6”da yer alan 4 değişik mekânda gerçekleştirecek atölyeler arasında oyun yazarlığı, maske, performans, kuram ve tiyatro teorisi yer alacak. Farklı disiplinlerden atölye çalışmalarının bir arada bulunduğu programın sonuçları 2 Ekim 2010, Cumartesi günü tüm gün boyunca açılacak atölye etkinlikleri ile bir harita ve program aracılığıyla seyirciyle buluşacak.

Proje kapsamında “görünürlük” kavramıyla kapışmak üzere yola çıkan, çağdaş gösteri sanatları ve kuram üzerine tartışmalardan oluşan “Kuram Atölyesi”, Galata’da bir cafe’de düzenlenecek. Ata Ünal, Zeynep Draz ve Özlem Hemiş tarafından düzenlenecek atölye katılımcılara açık. Görsel sanatçı Genco Gülan tarafından düzenlenecek maske atölyesinde farklı malzemeler kullanılarak üretilen eserler 2 Ekim’deki Görünürlük Günü’nde Galata’nın sokaklarında bir performans olarak sergilenecek.Projenin ilgi çekici atölyelerinden biri de ressam ve performans sanatçısı Deniz Aygün’ün yürüttüğü “Ergene-Koro”. İngiltere, Rusya ve Türkiye’de katıldığı yarışmalarda ülkemizi temsil eden ve altı kez taç giyen “Kainat Güzeli” tarafından düzenlenen “Ergene-Koro Atölyesi”ne katılanlar; “Kainat Güzeli”nin “Ergene Konmuştu” ve “Ayvayı Yedik Artık” adlı sevilen şarkılarını öğrenip, proje günü Galata Meydanı’nda seslendirecekler. Katılmak için müzik eğitiminin aranmadığı ilginç atölyede yaş sınırlaması da yok.

Ceren Ercan ve Mark Levitas; “Görünürlük Projesi 6” kapsamında Ve Diğer Şeyler Topluluğu’nun ana projesi olarak 2006’dan beri devam eden “Yeni Metin Yeni Tiyatro” projesi kapsamında yeni oyun yazarlarına açık bir atölye düzenleyecekler. Tiyatro ve oyun yazım pratiği üzerine geliştirilecek olan atölye boyunca sahneleme ve yazım bir arada ilerleyecek.Ve Diğer Şeyler Topluluğu’nun sezon için hazırladığı yeni projesi de oyun yazarı ve yönetmen Yeşim Özsoy Gülan yönetiminde bir “bellek alanı olarak tiyatro” üzerine teori ve tiyatroyu birleştiren etkileşimli bir atölye çalışması şeklinde seyirciyle buluşacak. Özsoy Gülan; “Bir Bellek Alanı olarak Tiyatro” başlıklı atölye çalışmasında; yeni oyunu “Yüzyılın Aşkı” üzerinden toplumsal bellek ve hafıza çalışması yaparak geçtiğimiz yüzyıl Türkiye’sinin resmi olmayan tarih bilgisine ulaşmayı hedefliyor.

GalataPerform tarafından sanatseverlere ücretsiz olarak sunulan atölyelere katılım için GalataPerforma’a ait (0212) 243 99 91 numaralı telefonu arayarak başvurmak yeterli.


Bilgi için: www.galataperform.com
Telefon: (0212) 243 99 91
GALATAPERFORM GÖRÜNÜRLÜK PROJESİ 6
PROGRAM


Katılıma Açık Atölyeler:


1- “BİR BELLEK ALANI OLARAK TİYATRO”

Tür: Tiyatro Teorisi
Düzenleyen: Yeşim Özsoy Gülan (Ve Diğer Şeyler Topluluğu)
Katılımcılar: Tiyatro ve tarih disiplinlerinden herkese açıktır. Başvuru için vedigerseyler@yahoo.com
Atölye mekanı: Galata Perform
Adres: Büyük Hendek Cad. no: 21/1, Galata, Beyoğlu.
Atölye tarihleri: 13 Eylül’den itibaren her Pazartesi 11:00-14:00 ve Perşembeleri 16:00-19:00 saatleri arası.

Yeşim Özsoy Gülan’ın 2010-2011 sezonu için hazırladığı yeni oyunu “Yüzyılın Aşkı” üzerinden bir toplumsal bellek ve hafıza çalışması içeren atölye, oyunun açık provaları, oyunculuk çalışması ve kişisel tarih çalışması olarak gelişecek ve tiyatro ve teoriyi bir arada değerlendirecektir. Oyun bir aşk hikayesi üzerinden geçtiğimiz yüzyılın farklı zamanlarına yolculuk eden iki karakter üzerine kuruludur. Bu zaman yolculuğu sırasında geçtiğimiz yüzyılın Türkiye’sinin resmi olmayan bir tarih bilgisine ulaşılması hedefleniyor.

Ayrıntılı Bilgi: http://yesimozsoygulan.blogspot.com


2- KURAM ATÖLYESİ

Tür: Sanat ve Kuram
Düzenleyen: Ata Ünal, Zeynep Draz, Özlem Hemiş
Katılımcılar: Tüm gösteri sanatlarından gelen profesyonellere açıktır. Başvuru için ataunal@yahoo.com
Atölye mekanı: Galata’da bir cafe (Belirlenecek)
Atölye tarihleri: Katılıma göre belirlenecek.

Kuram Atölyesi, Görünürlük Projesi çerçevesinde, sorgulamalarının odağına bizzat “Görünürlük” kavramını koyuyor. Bu atölye çalışması, henüz 6 aylık bir oluşum olan Kuram Atölyesi’nin ikinci etkinliği olacak. Çağımızda salt sanat, sanatçı, toplum ilişkisi sınırları içinde kalmayan, ötesinde devlet organlarının da dahil olduğu kurumsal yapılar, müzeler, farklı sanat kurumları, ulusal ve uluslararası fonların da çok boyutlu ilişkiler ve bir çok argümanla içini doldurduğu (veya boşalttığı) bir kavram ve olgu Görünürlük. Günümüzün zihin kurgusunun belirleyici bir bileşeni...

Ayrıntılı Bilgi: http://kuramatolyesi.blogspot.com/


3- ÇAĞDAŞ SANAT ATÖLYESİ – MASKE

Tür: Çağdaş Sanat
Düzenleyen: Genco Gülan
Katılımcılar: Herkese açıktır. Başvuru için: gencogulan2@gmail.com
Atölye mekanı: Genco Gülan Atölyesi. Adres: Büyük Hendek Cad. no:55, kat:6, no: 705, Galata Beyoğlu.
Atölye tarihleri: 13 Eylül’den itibaren her Pazartesi, Perşembe ve Cuma 16:00-19:00 arasında.

Genco Gülan Görünürlük Projesi için yeni görünmez adamlar hazırlamaya devam ediyor. Bu seneki atölye çalışmasının başlığı, çağdaş sanatta maske üretimi ve kullanımı olarak belirlendi. Eylül ayı boyunca yapılacak olan atölye çalışmasında farklı malzemeler kullanılarak maskeler üretilecek ve bu maskeler 2 Ekim tarihinde de sokaklarda performansçılar tarafından giyilerek sergilenecek.

Ayrıntılı Bilgi: http://www.gencogulan.com


4- YENİ METİN YENİ TİYATRO OYUN YAZARLIĞI ATÖLYESİ

Tür: Oyun Yazarlığı
Düzenleyen: Ceren Ercan, Mark Levitas
Katılımcılar: 35 yaşa kadar oyun yazarlığıyla ilgili olan herkese açıktır. Başvurular e-postayla kabul edilir.
Atölye mekanı: Galata Perform Adres: Büyük Hendek Cad. no:21/1, Galata, Beyoğlu.
Atölye tarihleri: 4 Eylül’den itibaren her Pazartesi ve Çarşamba 18:00-22:00 ve her Cumartesi 12:00-17:00. 27 Eylül Pazartesi 13:00-18:00, 29 Eylül Çarşamba 13:00-18:00, 30 Eylül Perşembe 13:00-18:00.
Gösteri Tarihi: 2 Ekim 2010 Cumartesi, Galata Kule Meydanı saat 17:00

Ve Diğer Şeyler Topluluğu’nun ana projesi olarak 2006dan beri devam eden Yeni Metin Yeni Tiyatro, Görünürlük Projesi dahilinde yeni oyun yazarlarına açık bir atölye düzenliyor. Projenin dramaturgu Ceren Ercan ve koordinatörü Mark Levitas yönetiminde oluşacak ve tiyatro ve oyun yazım pratiği üzerine geliştirilecek olan atölye boyunca sahneleme ve yazım bir arada ilerleyecek. Yazar-yönetmen ve oyuncu tanımları bu sürecin içinde üretimle beraber yeniden bir tartışma alanına dönüştürülecek. Başvuru için yenimetinyenitiyatro@gmail.com adresine kısa özgeçmiş, 10 sayfayı aşmayan bir oyun metni ve katılma sebebinizi anlatan kısa bir metin göndermeniz yeterli.

Ayrıntılı Bilgi: http://www.vedigerseyler.com


5- ERGENE-KORO

Tür: Performans
Düzenleyen: Kainat Güzeli
Katılımcılar: Herkese açık.
Atölye Mekanı: Caravansarai: Bankalar Caddesi, Banka Sokak 3, Tan Han
34420 Karaköy, İstanbul
Atölye tarihleri: 13 Eylül Pazartesi 19:00; 14 Eylül Salı 19:00
Gösteri Tarihi: 2 Ekim Cumartesi, 19:00, Kuledibi Meydanı, Galata

Ergene-Koro atölyesine katılanlar, Kainat Güzeli’nin sevilen şarkılarından “Ergene Konmuştu” ve “Ayvayı Yedik Artık”ı öğrenip, 2 Ekim günü hep beraber Galata Meydan’ında seslendirecekler. Atölyeye katılmak için müzik eğitim aranmamaktadır. Atölye her yaştan katılımcılara açık olup ücretsizdir. İki atölye çalışma gününe de katılım zorunludur. İlgilenenler 5 Eylül tarihine kadar demiritir@gmail.com adresine e-posta ile bildirmeliler.

Ayrıntılı Bilgi: http://missuniverse74.blogspot.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>