>

KÜLTÜR-SANAT

İçinizdeki Sanatçıyı Caferağa’da Keşfedin...

Bu sonbahar bir değişiklik yapıp, kendinize özel zamanlar yaratarak sonbahara farklı bir renk katın...
 
   
 
 
     

Caferağa Medresesi el sanatları çalışmaları Ekim’de başlıyor. Gecikmeden kayıt olun. Bu sonbahar bir değişiklik yapıp, kendinize özel zamanlar yaratarak sonbahara farklı bir renk katın...

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı çatısı altında yer alan Caferağa Medresesi’nin her sene düzenlediği el sanatları atölye çalışmaları yeni dönemi, Ekim ayında başlıyor. Hafta içi ve hafta sonu olmak üzere; Ebru, hat, tezhip, minyatür, kuyumculuk, takı, seramik, porselen desenleme, sıcak cam desenleme, dekoratif süsleme (ahşap, cam, kumaş boyama), kurdele nakışı, serbest fırça (dekoratif resim), resim, mozaik, osmanlıca gibi el sanatları çalışmalarının yanı sıra, ud, ney, bağlama, kanun, keman, gitar gibi müzik çalışmalarının da yer aldığı kurslar için kayıtlar başladı. Üç aylık dönemler halinde devam eden kurslarla yılın dokuz ayı eğitime katılan kursiyerler, çalışmalarını yıl sonunda sergilerle ziyaretçilerin beğenisine sunuyor.

Sultanahmet’te Ayasofya’nın gölgesinde yer alan Caferağa Medresesi, kurslara katılanların yanı sıra yerli ve yabancı turistler için, avlusunda hizmet veren kafesi ve dönemsel düzenlenen workshoplarıyla tüm ziyaretçilere, Türk el sanatlarını tanıma fırsatı sunuyor.

Caferağa Medresesi

Caferağa Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman dönemi (1520-1566) Babüssaade ağalarından Cafer Ağa tarafından, Mimar Sinan’a yaptırılmıştır (1559). 1989 yılında Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından restore edilmiş olan Caferağa Medresesi, vakfın en önemli ilkelerinden olan geleneksel Türk kültürünü yaşatmak ve dünyaya tanıtmak amacı ile restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra, Türk el sanatlarının tanıtıldığı, üretildiği ve satışa sunulduğu bir sanat merkezi haline dönüştürülmüştür. Medrese 12 eğitim atölyesi, büyük salonu, saray odası, şark odası ve aslını günümüze kadar aslına bağlı kalınarak korunan orijinal odasıyla öğrenci ve misafirlerine Türk geleneğini ve kültürünü yaşatmak ve tanıtmak için hizmet vermektedir.

Ayrıntılı Bilgi İçin: (0212) 513 36 01
Web: www.tkhv.org

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>