>

KÜLTÜR-SANAT

İftarlık Gazoz’un Yıldızı: Berat Efe Parlar Oldu!

Bin kişi arasından seçildi...
 
   
 
 
     

Yüksel Aksu'nun son filmi İFTARLIK GAZOZ'da başrolleri Cem Yılmaz'la birlikte paylaşan çocuk oyuncu Berat Efe Parlar, etkileyici performansı ile herkesi kendine hayran bıraktı. Filmde Adem karakterini canlandıracak oyuncuyu bulamadığı için çekimleri bir yıl erteleyen Yüksel Aksu, Berat Efe'yi 1000 çocuk arasından seçti. Vizyona girdiği andan itibaren yaşının verdiği saflığı ve doğallığı tüm içtenliğiyle rolüne yansıtan Berat Efe izleyenlerin içindeki çocuğu fethetti.

Bir zaman makinesinin içinden geçerek geçmişi bugüne getiren İFTARLIK GAZOZ, eğlenceli, samimi ve duygusal hikayesine Anadolu insanını ve çocuk bakışını katıyor. 80 öncesi yılların siyasi etkilerinin gölgesinde, tadına doyulmayacak bir usta-çırak ilişkisini merkeze alarak, çırak Adem’in (Berat Efe Parlar) gözünden anlatan İFTARLIK GAZOZ vizyona girer girmez sürprizi Berat Efe oldu... Başrolü Cem Yılmaz'la paylaşan minik yıldız, performansıyla hem izleyicilerden hem sinema eleştirmenlerinden tam not aldı.

Gazoz İçti Hayatı Değişti

Yüksel Aksu'nun yönettiği İFTARLIK GAZOZ filminde, Gazoz Ustası Cibar Kemal'in (Cem Yılmaz) gazoz içmeyi seven, kapaklarını ilk aşkı, sıra arkadaşı Berna için biriktiren, Devrimci Hasan Abi'sine hayran, çalışkan, dürüst bir çırağı canlandıran Berat Efe, 1000 çocuk arasından rolü kaptı. Adem karakterini bulmak için uzun araştırmalar yapan Yüksel Aksu, hayalindeki Adem’i bulana kadar çekimlere başlamadı. Hem Cem Yılmaz'la, hem Muğla halkıyla hem de tek başına olduğu sahnelerde harikalar yaratan Berat Efe, film vizyona girdiği andan itibarense yediden yetmişe herkesin gözdesi oldu.

Filmin senaryosuna da imza atan Yüksel Aksu, çocukluğunun izlerini çırak Adem’le sürerken, o günlerin masumiyetini İftarlık Gazoz’la izleyiciye ulaştırıyor. Bir bilgi de paylaşalım, Adem film boyunca şişe şişe gazoz değil su içti. Fragmanda da görülen, ilkokul önünde Cibar Kemal'le tanışma sahnesinde içtiği gazoz; yani su sayısı; 18 şişe...

Çekimler boyunca son derece uyumlu, çalışkan ve disiplinli davranan Berat Efe, Adem karakterini anlamak ve Ege şivesine hakim olmak için iki ay öncesinden Ula'ya yerleşti, Muğlalı çocukların arasına karıştı, arkadaş oldu. Filmde annesi rolünü canlandıran, aynı zamanda oyuncu koçluğunu yapan Ümmü Putgül ve rol arkadaşı Greta Fusco ile aynı evde kalarak rolüne hazırlandı. Şimdi de çalışmalarının meyvesini alarak Cem Yılmaz'la birlikte filmin starı haline geldi.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>