>

KÜLTÜR-SANAT

İskender Pala’nın Yeni Romanı Çıktı!

Her yazdığı romanla yüz binlerin kalbini fetheden İskender Pala yeni romanı OD ile yeniden okurlarını selamlıyor.
 
   
 
 
     

Kapı Yayınları’ndan çıkan OD, bir Yunus Emre romanı. Şiirleri gönülden gönüle dolup, dilden dile dolaşan Yunus Emre, bu kez OD’un ana kahramanı. “Bizim Yunus”, İskender Pala’nın kaleminde aşkın tahtına bir kez daha oturtuluyor.

İskender Pala’nın yeni romanı OD herkesin kalbine dokunacak…

13. yüzyılın her bakımdan kavruk ve yanıp yıkılan ortamına Yunus Emre’nin gelişi tarihî atmosfer içerisinde hakiki anlamına kavuşturuluyor. Yıkıntılar ve yangınlar içinden bir gönül ve bir insanlık anıtının inşa edilişi cümle cümle anlatıyor ve elbette kalbe dokuna dokuna yol alıyor. Romanın her sayfasında Yunus’un hamlıktan saflığa geçişi okunuyor.

361 sayfa ve çarpıcı kapağıyla göze de hitap eden roman Molla Kasım ile başlıyor.

13. yüzyılın karmaşasında Anadolu’yu sabır, aşk ve inanç mayasıyla kuranların da hikayesi anlatılırken Hacı Bektaş Veli, Mevlana, Barak Baba, Turakçın Baba, Temür Alp Ata, Satı Nine, Tapduk Emre ve dahasını okuyacaksınız.

İskender Pala, Hacı Bektaş ve Mevlana’ya gönülden ve tarihin gerçekliğinden bakıyor. Yunus Emre’nin Yunus Emre olmasında etkili bu iki büyük mutasavvıfla karşılaşma sahnesi şüphesiz romanın en dikkate değer bölümlerinden birini oluşturuyor.Ve Yunus Emre’nin ömür boyu sarsılmaz bir aşkla bağlı olduğu Sitare. Diğer ismiyle Elif’e duyduğu aşk. Ebedi aşk, ilahi aşkın eşiği Sitare’nin gözleri, elleri ve sesindedir. Oradan şiire gidecektir büyük Yunus. Bir büyük aşkı yitirmekle kalmaz Yunus, romanda. Çok sevdiği ve ömür boyu her yerde aradığı ilk oğlunu da kaybeder. İskender Pala, “Büyük hayatlar büyük acılardan doğar,” dercesine, insanların acısıyla zamanın ve coğrafyanın acısını da bir görür.

İskender Pala’nın kaleminden, Yunus Emre’nin yani “Bizim Yunus”un romanı, herkesin kalbine seslenecek nitelikte. Bir İskender Pala romanı; OD.

Herkesin kalbine…


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>