>

KÜLTÜR-SANAT

İstanbul Dans Tiyatrosu

İstanbul Dans Tiyatrosu ikinci prodüksiyonunu 2006 Venedik Bienali 4.Çağdaş Dans Festivali’nde gerçekleştirecektir.
 
   
 
 
     
İstanbul Dans Tiyatrosu Geyvan McMillen tarafından kuruldu.

2003 yılında Cemal Reşit Rey Konser Salonu bünyesinde kurulan ve 2005 yılına kadar 4 ayrı yapım ile seyirci karşısına çıkan CRR Dans Tiyatrosu Topluluğu birçok ulusal – uluslararası temsiller gerçekleştirmiştir. Topluluk 2005 yılından itibaren İstanbul Dans Tiyatrosu (İDT) adı altında Geyvan McMillen ve dansçıları ile birlikte bağımsız bir modern dans tiyatrosu topluluğu olarak yoluna devam etmeye karar vermiştir.

İlk prodüksiyonunu 2005 yılında gerçekleştiren topluluk Venedik Bienali 3. Çağdaş Dans Festivali’nde sahne almıştır. İstanbul Dans Tiyatrosu ikinci prodüksiyonunu RPM Radar CDP Europe, Hayaka Fabrics, Yıldız Teknik Üniversitesi ortaklığıyla 2006 Venedik Bienali 4.Çağdaş Dans Festivali’nde gerçekleştirecektir. (www.labiennale.org)Koreografisini Geyvan McMillen’in yaptığı “MAHREM” ve “KİMLİKLER” adlı eserler 13 – 14 Haziran 2006 tarihinde Venedik Tese delle Vergini Tiyatrosunda sahnelenecektir.

Festivalin bu yılki kavramı “Underskin” olup İngiltere, Japonya, Çin, Fransa, Kore, İtalya ve Hindistan’dan 16 dans topluluğu katılmaktadır. Festivalde bu kavram çerçevesinde
sempozyum ve workshoplar da düzenlenmektedir.

Topluluğun amacı dans sanatını Türkiye’de yaygınlaştırmak ve genç dans sanatçılarına yaratıcı ve araştırmacı çalışma ortamları sağlamaktır.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>