>

KÜLTÜR-SANAT

İstanbul Film Festivali`nde Görev Değişikliği

İKSV, dokuz yıldır festivalin direktörlüğünü yürüten Azize Tan`ın ekim ayından itibaren görevini yardımcısı Kerem Ayan`a devredeceğini duyurdu.
 
   
 
 
     

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali’nde beklenmedik bir görev değişikliği yaşandı. İKSV’den yapılan yazılı açıklamada 2006’dan bu yana İstanbul Film Festivali’nin direktörlüğünü yürüten Azize Tan’ın ekim ayında görevinden ayrılacağı, yerine 9 yıldır direktör yardımcısılığı görevini yürüten Kerem Ayan’ın getirileceği duyuruldu. Festivalin yeni direktör yardımcısının ise 2005 yılından bu yana Film Festivali ekibinde koordinatör olarak çalışan Bulgu Öztürk olacağı açıklandı. İKSV’den yapılan açıklamada Azize Tan’ın ayrılış gerekçesiyle ilgili bilgi yer almadı.

Geçen nisan ayında düzenlenin son İstanbul Film Festivali’nde ‘Çözüm Süreci’ sonrası Türkiye ’deki PKK kamplarında çekilen Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu imzalı ‘Bakur/Kuzey’ belgeseli nedeniyle büyük bir kriz yaşanmıştı. Kültür Bakanlığı’nın festivallerde yıllardır işletilmeyen ‘eser işletme belgesi zorunluluğu’nu hatırlatması üzerine ‘Bakur’un festivaldeki gösterimi son dakikada iptal edilmiş, bu gelişme sonucunda yönetmenler filmlerini festivalden çekmiş ve tüm yarışmalar iptal edilmişti.

İKSV’de 1997 yılında İstanbul Film Festivali’nde altyazı koordinatörü olarak çalışmaya başlayan Azize Tan, 2000-2002 yılları arasında İstanbul Film Festivali Koordinatörü, 2003-2006 yılları arası İstanbul Film Festivali Yönetmen Yardımcılığı’nı yaptı. 2006 yılından bu yana İstanbul Film Festivali Direktörü olarak görev yapan Tan ayrıca 5., 6. ve 7. İstanbul Bienalleri’nde de koordinatör olarak çalıştı. Azize Tan, İstanbul Film Festivali’ne danışman olarak destek vermeye devam edecek.KEREM AYAN

İstanbul doğumlu Kerem Ayan Saint-Joseph lisesinden sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Makina Mühendisliği okudu. Okul yıllarında İKSV’nin düzenlediği birçok festivalde çalışan Ayan, Film, Tiyatro, Müzik ve Caz Festivalleri’nde sanatçı rehberliği yaptı. 1992’de Paris’e taşınarak Görsel İşitsel Yönetmenlik Yüksek Okulu ESRA’da ve Denis Diderot, Paris 7 Üniversitesi’nde sinema eğitimi gördü. Dört yıl boyunca Radio France Internationale’de yönetmen yardımcısı ve kültür sayfası sorumlusu olarak çalıştı. 2001’de Cannes Film Festivali için çalışmaya başlayan Ayan Monako’daki Edebiyat Uyarlaması Pazarı’nı da düzenledi. 2005’te Barselona’da başlattığı Politik Filmler Festivali’nin 3 yıl yönetmenliğini yaptı. Ayan 2006 yılından bu yana İstanbul Film Festivali Direktör Yardımcısı olarak çalışıyor. 2010 yılından itibaren de tiyatro yönetmenliği yapan Ayan’ın sahneye koyduğu oyunlar arasında Bay Hiç (2010-2011, Kim Kime Dumduma Kumpanya), Kuçu Kuçu (2012-2013, Aysa Prodüksiyon), Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş (2013-2014; 2014-2015 sezonu, İstanbul Devlet Tiyatrosu), Tek Kişilik Şehir (2014-2015, Tiyatroperest) sayılabilir.

Bulgu Öztürk 2002’de Fransız Lumière Lyon 2 Üniversitesi Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Öztürk, 2005 yılından bu yana İstanbul Film Festivali’nde Koordinatör olarak görev alıyor.

2016 yılının Nisan ayında gerçekleştirilecek 35. İstanbul Film Festivali’yle ilgili yenilikler ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>