>

KÜLTÜR-SANAT

İşte Türkiye’nin en popüler kadınları!

İşte, 2010 yılında Türkiye’nin kendinden en çok bahsettiren kadınları!
 
   
 
 
     

Medya Takip Merkezi (MTM) tarafından hazırlanan medya raporu, eğlence, siyaset, iş dünyası, spor ve medya dünyasının en popüler kadınlarını ortaya koydu. İşte, 2010 yılında Türkiye’nin kendinden en çok bahsettiren kadınları!

MTM Medya Takip Merkezi, Türkiye’nin çeşitli alanlarında, başarılı çalışmaları veya sansasyonel hayatları nedeniyle öne çıkan ünlü kadınları mercek altına aldı. MTM’nin, 2010 yılı boyunca 1800’ü aşkın gazete ve dergide yayınlanan her haberi tek tek inceleme yöntemiyle hazırladığı rapor, çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Rapor sonuçlarına göre, kadının en çok yer bulduğu sayfalar yaşam ve magazin alanlarında olurken, başarı hikayelerine ilgi ise çok daha düşük oldu.

İşte araştırmadan dikkat çeken detaylar;

Medya, en çok eğlence sektöründeki kadınlara yer veriyor. Ünlü kadınların bir kısmı başarılarıyla gündeme gelirken, büyük bir kısmı ise özel hayatları ile haber oluyor.

Siyaset dünyasının kadın yüzleri, medyadan pek yüz bulmuyor. Kadın milletvekilleri arasında en çok öne çıkanlar ise Nimet Çubukçu ve Selma Aliye Kavaf.

İş dünyası da erkeklerin hakimiyetinde. İş dünyasının sesleri duyulan başarılı kadınları ise TÜSİAD başkanlığı nedeniyle Ümit Boyner ve Güler Sabancı.

Kadının en zayıf kaldığı alan “spor”. Medyada, en çok yer bulan kadın sporcu Elvan Abeylegesse ve İpek Şenoğlu.

Medya sektöründe öne çıkan kadınlar başarıları kadar özel hayatları ile de ilgi konusu oluyorlar. Medya dünyasının en medyatik kadınları Saba Tümer ve Nazlı Ilıcak.

EĞLENCE SEKTÖRÜNÜN EN MEDYATİK KADINLARI

TÜRKİYE’NİN EN POPÜLER KADIN SANATÇISI SEZEN AKSU


Kimi sanat hayatındaki başarıları, kimi özel hayatıyla gazete ve dergi sayfalarını süslüyor. MTM Medya Takip Merkezi, eğlence ve magazin dünyasının en popüler kadınlarını belirledi. 1800’ü aşkın gazete ve dergide, 2010 yılında yayınlanan tüm haberleri inceleyerek raporlayan MTM’nin raporuna göre, Türkiye’nin en popüler kadını, 5 bin 50 haber/yazı ile yansıma bulan başarılı sanatçı Sezen Aksu oldu.

Sezen Aksu’yu ikinci sırada, 4 bin 716 haber/yazı ile ilerleyen yaşına rağmen yüksek sahne performansıyla adından söz ettiren Ajda Pekkan takip etti. Medyanın yakın markajında olan diğer ünlü kadınlar sırasıyla Demet Akalın, Hülya Avşar ve Beren Saat oldu.MADONNA VE ANGELINA JOLIE EN ÇOK İLGİ GÖREN YABANCI ÜNLÜ KADINLAR

MTM Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı rapora göre, Türk medyası eğlence ve magazinin dünyaca ünlü kadın yüzlerine de bolca yer verdi. Türkiye’deki en popüler kadın ise 2 bin 870 haber ile kendine yer bulan Madonna oldu. Madonna’yı 2 bin 454 haber/yazı ile ikinci sırada güzel oyuncu Angelina Jolie takip etti. Sansasyonel hayatı ile her daim gündemde olan Lady Gaga, 2 bin 309 haber ile üçüncü sıraya yerleşirken onu sırasıyla şu isimler takip etti: Jennifer Lopez, Rihanna, Paris Hilton, Beyonce, Kate Moss, Shakira, Katy Perry…

SİYASET DÜNYASININ EN POPÜLER KADIN MİLLETVEKİLLERİ

SİYASET ARENASININ EN POPÜLER KADINI NİMET ÇUBUKÇU

Erkek egemenliği altındaki siyaset arenası, mecliste görev alan kadın milletvekili sayısının artmasıyla beraber, kadının sesinin yükselmeye başladığı alanlardan biri oldu. MTM Medya Takip Merkezi, kadın milletvekillerini mercek altına alarak, basının bu isimlere ne kadar ilgi gösterdiğini ortaya koydu. 2010 yılının bütününde, gazete ve dergilerde yayınlanan haber ve yazıların incelenmesi yoluyla hazırlanan rapora göre, Türkiye’nin en popüler kadın milletvekili, 7 bin 458 haber/yazı ile basında yer bulan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu oldu.

Türkiye’nin sesini en çok duyuran ikinci kadın siyasetçisi, 3 bin 718 haber/yazı ile basında yansıma bulan Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf oldu. DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, siyaset arenasının en popüler üçüncü ismi olurken, onu Gülten Kışanak, Canan Arıtman, Şükran Güldal Mumcu, Bengi Yıldız, Nesrin Baytok, Sebahat Tuncel ve Ayla Akat Ata takip etti.SİYASİ ARENANIN EN GÖZDE İKİ KADINININ BAŞABAŞ YARIŞI


MTM Medya Takip Merkezi’nin ünlü kadınları mercek altına aldığı araştırma raporuna göre, siyaset dünyasının iki first lady’si Emine Erdoğan ve Hayrünnisa Gül, sadece sosyal hayatta değil, medyada da başa baş bir yarış veriyor. Yıl toplamında 3 bin 511 haber ile gazete ve dergilerde yer bulan Emine Erdoğan’ı, 3 bin 506 haber ile Hayrünnisa Gül takip etti.

İŞ DÜNYASININ EN POPÜLER KADINLARI

TÜRKİYE’NİN EN POPÜLER İŞ KADINLARI ÜMİT BOYNER VE GÜLER SABANCI


Özellikle sivil toplum kuruluşları tarafından, kadının ekonomik hayata katılımının artırılması için çalışmalar yoğun olarak sürdürülürken, iş hayatındaki bazı kadınlar ise başarılarıyla adından söz ettiriyor.

MTM Medya Takip Merkezi, Türkiye’nin en çok konuşulan iş kadınlarını araştırdı. 1800’ü aşkın gazete ve dergide yayınlanan her haberin incelenmesi yoluyla oluşturulan rapora göre, Türkiye’nin adından en çok bahsettiren kadını, 2010 yılında TÜSİAD başkanlığına seçilen Ümit Boyner oldu. Boyner, yıl toplamında 3 bin 768 haber/yazı ile basında yansıma buldu.

Türk medyasında en çok ilgi gören ikinci iş kadını ise, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı oldu. Yıl boyunca gazete ve dergilerde 2 bin 10 haber/yazı ile yer bulan Güler Sabancı, 2010 yılında Avusturya ve Fransa'dan aldığı devlet nişanlarıyla da adından sıkça söz ettirdi.

Türkiye’nin başarılarıyla adından en çok bahsettiren üçüncü iş kadını ise Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer (976 haber/yazı) oldu. Dinçer’i Hey Grup Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Bektaş(692 haber/yazı) ve Doğan Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Yalçındağ (565 haber/yazı) takip etti.

SPOR DÜNYASININ EN POPÜLER KADINLARI

EN POPÜLER KADIN SPORCU: ELVAN ABEYLEGESSE

Erkek ve futbol hakimiyeti altında olan spor dünyasında, kadın sporcuların başarıları gölgede kalıyor. MTM Medya Takip Merkezi’nin, 2010 yılının bütününde, gazete ve dergilerde yayınlanan haberlerin incelenmesi yoluyla hazırladığı rapor sonucuna göre, medyanın en çok ilgi gösterdiği kadın sporcu, milli atlet Elvan Abeylegesse oldu. Yıl boyunca toplam 1137 haber ile yansıma bulan başarılı sporcuyu, ikinci sırada ünlü tenisçi İpek Şenoğlu takip etti. Şenoğlu, 504 haber/yazı ile yansıma buldu.

349 haber/yazı ile listenin üçüncü sırasında yer alan Süreyya Ayhan ise daha çok özel hayatıyla medyanın markajındaydı. Yıl toplamında, çok az haber ile yansıma bulan diğer kadın sporcular sırasıyla Sibel Özkan, Nurcan Taylan, Neslihan Demir, Gizem Girişmen, Yasemin Dalkılıç, Hamide Bıkçın ve Pervin Ayli oldular.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>