>

KÜLTÜR-SANAT

Kastamonu`da Gezici Festival Rüzgarı

21.Gezici Festival, 26 Kasım’da Ankara’da başladığı yolculuğunu 10 Aralık’ta Kastamonu’da tamamladı.
 
   
 
 
     

Tamamı Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinden oluşan Medya ve İletişim Topluluğu’nun katkılarıyla gerçekleşen 21. Gezici Festival’in Kastamonu ayağı kentte büyük bir ilgi de yarattı.

Gezici Festival geçtiğimiz yıl Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ersoy Soydan’ın davetini geri çevirmeyerek, Medya ve İletişim Topluluğu’nun katkılarıyla bir günlüğüne Kastamonu’ya konuk olmuştu. Bu yıl ise festival programına dâhil olan Kastamonu’da film gösterimleri iki güne yayıldı. Kısa İyidir, Amerikan Rüyasına Ağıt, Abluka, Nefesim Kesilene Kadar, Bulantı ve Sarmaşık ile buluşan Kastamonulu sinemaseverler sinemayla dolu iki gün geçirdi. Seyircilerin yer bulmakta zorlandığı festivalde usta yönetmen Zeki Demirkubuz, gösterimler başlamadan önce İletişim Fakültesi’nde öğrenciler ile bir araya gelerek soruları yanıtladı.
 Festivalin ilk gününde Antalya film festivalinde dört ödül kazanan Sarmaşık filminin yönetmeni Tolga Karaçelik seyircilerle buluştu. Gösterimin ardından gerçekleşen söyleşide ve sonrasında kendisine yoğun ilgi gösterilen Tolga Karaçelik, Kastamonu’da bulunmaktan çok memnun olduğunu dile getirdi. 10 Aralık’taki Bulantı filminin gösteriminden sonra yönetmen Zeki Demirkubuz ile ikinci kez bir araya gelen sanatseverler yine izdihama yol açtı. Yaklaşık 450 izleyicinin katıldığı söyleşide Demirkubuz, “Medeni cesareti bu kadar yüksek olan bir öğrenci topluluğu ile ilk kez karşılaşıyorum.” diyerek kendisine gösterilen ilgiye teşekkür etti.

Ankara ve Bursa’da belediyelerin katkılarıyla ücretli olarak gerçekleşen festival, Kastamonu’da ise Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde üniversite öğrencilerinin kurduğu ve yönettiği Medya ve İletişim Topluluğu tarafından ücretsiz olarak organize edildi. Tarihinde ilk kez bir film festivaline ev sahipliği yapan Kastamonu kentinde yerel basın bu sanat coşkusunu özel haberler yaparak sayfalarına taşıdı.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>