>

KÜLTÜR-SANAT

Kendi Yaşam Öykümü Anlattım...

Antalya Altın Portakal Film Festivali`nde ‘Hayde Bre’nin AKM Aspendos Salonu’nda yapılan galasına sinemaseverler büyük ilgi gösterdi.
 
   
 
 
     

Bu yıl 47’incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film etkinlikler hız kesmeden devam ediyor. Yarışma filmlerinden ‘Hayde Bre’nin AKM Aspendos Salonu’nda yapılan galasına sinemaseverler büyük ilgi gösterdi. Film gösteriminin ardından yapılan söyleşiye filmin yönetmeni Orhan Oğuz ve oyuncular katıldı. Ceyda Aşar’ın moderatörlüğünde yapılan söyleşide, filmin hazırlıklarının 20 yıl sürdüğünü ifade eden yönetmen Orhan Oğuz, “Bu benim öz yaşam hikayem. Bu filmde dedemin öyküsünü anlattım. 20 yıl süren hazırlık süresinin sonunda bu filmi yaptığım için çok mutluyum” dedi. 10 yıldır ‘Şaban Ağa’ karakterini bulamadığı için filmi çekemediğini belirten Oğuz, “Şevket beyi gördüğümde filmi tamamladım. Kendisi çok başarılı bir oyuncu” diye konuştu. 10 yıldır, ruhen ve düşünsel olarak filmin içinde yer aldığını söyleyen oyuncu Nilüfer Açıkalın, filmde yer aldığı için çok mutlu olduğunu söyledi” dedi.

Çalıştay sinema sektöründeki sorunları tartışıyor

‘Ulusal Film Komisyonu Çalıştayı’, Ramada Plaza Otel’de bir araya gelerek sinema sektöründe yaşanan sorunları masaya yatırdı. Antalya Kent Konseyi Film Komisyonu Başkanı Tamer Utku’nun moderatörlüğünde gerçekleşen panele sinema sektöründen birçok yapımcı, yönetmen ve akademisyen katıldı.

Moderatör Tamer Utku açılış konuşmasında, “Geçen yıl Antalya’da film komisyonu kurduk. Bu komisyonların tek amacı var: Ülkelerine, kentlerine yabancı film yapımcılarını çekmek ve buradaki film işlerini sağlamak. Antalya’da kurduğumuz modeli Türkiye’ye taşımak istiyoruz. Çalıştay’da sunulan şekliyle de Antalya’yı merkez yapmak istiyoruz. Bugün bunları nasıl gerçekleştirilebileceğimizi konuşacağız” dedi.

‘Analiz Sentez’ firmasının kurucusu Tunç Çelik’in anlatımıyla devam eden Çalıştay’ın ilk oturumunda katılımcılar, ülkemizde film çekimi için uygun koşullar olmasına rağmen yabancı yapımcılar, gümrük mevzuatındaki uyumsuzluklar, vergi politikalarındaki sorunlar, uluslararası film komisyonu gibi bir örgütün olmayışı, sponsorluk yasasının işlevi, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sinema sektöründen habersiz oluşundan kaynaklanan kritik konuları ortaya çıkardı. Kağıtlara yazılıp, panoya asılan fikirler sinerji oluşturularak anlatımı güçlendirdi.

Engellilerle elele

Altın Portakal bir kez daha halkla buluştu. Burdur, Isparta ve Antalya’daki rehabilitasyon merkezlerinden gelen engelli çocuklar ve aileleri, önce sanatçılarla birlikte yunus gösterisi izledi. Yunuslarla Terapi Derneği’nin düzenlediği etkinliğin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Prof.Dr. Mustafa Akaydın ve eşi Dr. Günseli Akaydın’ın katılımıyla 700 kişilik grup Yıldızlar Geçidi’ndeki sergiyi gezdi.

Engelliler ve aileleriyle birlikte yürüyen sanatçılar Sümer Tilmaç ve Eşref Kolaçak’a ilgi büyüktü. Başkan Akaydın hem yürüyüşe katılan çocuklara hem de Antalyalılara eğitim kiti dağıttı. Akaydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, engelli çocukların çok özel olduklarını söyledi. Engelli çocuklara Altın Portakal'da gönül kapısı açmak istediklerini belirten Akaydın, ''Engelli çocuklarımızı mutlu etmek istedik. Şuanda da bunu yaşadık ve çok mutluyum'' dedi.

Halkın da etkinliğe ilgisi büyük oldu. Etkinlik Başkan Akaydın’ın eşinin başkanlığını yaptığı Antalya Gönüllüleri Derneği’nin desteği ile düzenlendi. Sosyal amaçlı dernek çocuklar, yardıma muhtaç kişiler ve engellilerle ilgili sosyal projeler yürütüyor.

Halkın filmleri görücüye çıktı

Festivalde bu yıl ikinci kez verilecek ‘Halkın Portakalı’ için toplanan jüri, Antalya halkının çektiği 14 filmi izledi. Gösterimden sonra kısa bir açıklama yapan Jüri Başkanı Günseli Akaydın, bu yıl filmlerin daha özenli ve kozmopolit olduğunu, katılımcıların daha çok dramlar ve toplumun yaralarına parmak bastığını söyledi. İlk 5'e giren filmler, yarın yapılacak ‘Halkın Portakalı Galası’nda açıklanacak. Birinci olan film 60 bin TL ile ödüllendirilecek.

Halkın Portakalı’nda mahallelerde oluşturulan amatör ekipler, ustalardan sinema eğitimi alıyor, sonra da senaryosunu yazıp yönettikleri filmlerde rol alıyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>