>

KÜLTÜR-SANAT

Komedinin Hitchcock Boyutu;“39 Basamak” Başlıyor!

Demet Evgar, Engin Hepileri, Bülent Şakrak ve Okan Yalabık aynı sahnede..
 
   
 
 
     

Korku, gerilim ve komediyi büyülü bir formülle buluşturan, sinemanın dahi yönetmeni Alfred Hitchcock’un 1935’te beyazperdeye taşıdığı “39 Basamak”ın prömiyeri, 18 Şubat Perşembe günü Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde gerçekleşiyor!

Mehmet Ergen’in Türkçeleştirdiği, yönetmenliğini Mehmet Birkiye’nin üstlendiği “39 Basamak”; Demet Evgar, Engin Hepileri, Bülent Şakrak ve Okan Yalabık’ı aynı sahnede buluşturuyor.

Oyuncularının, “Müşterek” isimli yeni bir oluşumla yapımcılığını üstlendiği “39 Basamak”; Tiyatro.iN ve Pangar Tiyatro’nun da desteğini alarak yola çıkıyor. Bu oluşum aynı zamanda, Kent Oyuncuları’nda yıllarca birlikte çalışmış isimleri uzun zaman sonra yeniden bir araya getiriyor.

John Buchan’ın “39 Basamak” adlı gerilim romanı; 1935 yılında Alfred Hitchcock tarafından, heyecan yüklü atmosferine incelikli ama geri planda duran bir mizah dozu da eklenerek beyazperdeye taşındı. “39 Basamak”ı tiyatroya uyarlayan Patrick Barlow da, bu mizah anlayışını alabildiğine öne çıkararak; gerilim atmosferinin çevrelediği, alabildiğine çılgın bir komedinin izini sürdü. Barlow “39 Basamak”ı oyunlaştırırken, Alfred Hitchcock’u sahne sahne takip ederek romandan çok filmin, Hitchcock’un uyarlamasını sahneye taşıdı. Geleneksel komedi anlayışının vazgeçilmez öğelerini; dinamik ve durmak bilmez bir aksiyonu, olmayacak ama harikulade teatral rastlantıları, yaptıkları ile yapmak istedikleri birbirine uymayan karakterleri, binbir kalıba giren oyuncuları ustalıkla bir araya getiren bu uyarlama sonunda ortaya çılgın bir komedi çıktı.

1935 Ağustos’unda, Richard Hannay (Engin Hepileri), can sıkıntısını dağıtmak için bir tiyatro oyununa gitmeye karar verir. Hannay, o gece tiyatroda gizemli güzel Annabella’yla (Demet Evgar) tanışır ve kendini Londra’dan İskoçya’ya uzanan çok komik ve heyecanlı bir casusluk serüveninin ortasında bulur. Bu serüvende ise onlara pek çok rolle karşımıza çıkan soytarılar (Okan Yalabık ve Bülent Şakrak) eşlik eder.

Oyunun dekor tasarımı Efter Tunç’a, kostüm tasarımı Ayşegül Alev’e, ışık tasarımı Cem Yılmazer’e, hareket düzeni Alpaslan Karaduman’a, kukla tasarımı ise Candan Seda Balaban’a ait.

“39 Basamak”, 18 Şubat 2016, Perşembe akşamı Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde gerçekleşecek prömiyerinin hemen ardından 19 Şubat 2016, Cuma akşamı aynı sahnede tiyatroseverlerle buluşacak. Başlama saati 20:30 olan oyunların biletleri Biletix, Zorlucenterpsm.com ve Zorlu PSM gişelerinde!

18 Şubat Perşembe
19 Şubat Cuma
2 Mart Çarşamba
3 Mart Perşembe
4 Mart Cuma
30 Mart Çarşamba
31 Mart Perşembe
13 Nisan Çarşamba
14 Nisan Perşembe
26 Nisan Salı
27 Nisan Çarşamba
4 Mayıs Çarşamba
11 Mayıs Çarşamba
12 Mayıs Perşembe
18 Mayıs Çarşamba

*Oyunların hepsi Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde oynanacaktır. 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>