>

KÜLTÜR-SANAT

K-POP İstanbul’u Sallayacak!

Tüm dünyayı kasıp kavuran Kore Popu (K-POP) çılgınlığı Türk gençlerini de etkisi altına alıyor.
 
   
 
 
     

Türkiye’de geniş kitlelerin PSY ve “Gangnam Style” ile tanıştığı K-POP, aslında tüm dünyada fanları olan bir akım. Türkiye’de kayıtlı 150.000 K-POP fanı bulunuyor.

2011 yılında Kore Kültür Merkezi’nin Ankara’da bir ofis açmasının ardından birbirine fiziken uzak ama kalben çok yakın olan iki ülke eskisinden çok daha yoğun bir kültür alışverişine başladı. Özellikle Tv’ler de yayınlanan Kore Dramaları ve internet sayesinde tüm dünyada sesini duyuran K-POP yıldızları Türk gençlerin de sevgilisi haline geldi. Kore Kültür Merkezi’nin de zaman zaman desteğini alan bir çok genç fan kulüpler kuruyor, konserler düzenliyor, etkinlikler gerçekleştiriyor.

Tüm dünyada K-POP sevenlerin katılabileceği yarışmalar düzenleniyor. Bunlardan biri Korece şarkı söyleme yarışması diğeri ise dans yarışması.

Bu yıl uluslararası kapsamda yapılan en önemli etkinlik olan 2013 K-Pop Dance Cover yarışmasının Avrupa elemelerinden biri de ilk kez ülkemizde yapılıyor. Türkiye’de yapılan ilk uluslararası katılıma açık olan bu yarışmaya Avrupa ve Türkiye’den 550 aday arasından seçilen 13 yarışmacı solo veya grup olarak katılıyor. Yarışma 29 Haziran 2013’de İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleştirilecek. K-Pop Cover Dance yarışmasının birincisi 28 Eylül’de Gangwon Eyaletinde yapılacak olan finale katılmaya hak kazanacak.

Kore Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kore Turizm Ofisi ofisi çatısı altında düzenlenen bu yarışmanın finalistleri 5 gün tüm masrafları karşılanarak Kore’de ağırlanacak ve 15.000 kişilik bir seyirci topluluğu ve Koreli ünlü pop sanatçıları ve uzmanlar tarafından oluşan bir jüri karşısında yarışacaklar.

Türkiye’de her yıl gerçekleştirilen en önemli Kore etkinliklerinden birisi ise Korece Şarkı Söyleme yarışması. Türk gençlerin Koreli ünlü şarkıları söyleyerek katıldıkları bu yarışmanın birincisi ülkemizi temsil ederek Kore’de yapılacak K-POP World Festival finalinin ön elemesine katılmaya hak kazanıyor. Geçtiğimiz yıl Ankara’da düzenlenen yarışmada Türkiye 1.si olan Nursena Demir, Kore’de düzenlenen büyük finalde kendi dalında 3. oldu. Kore Fanı gençler bu zaferle cesaretlenip daha sıkı çalışmaya başladılar.

K-POP sevenlerin ilgi ile takip ettikleri bu yarışma da K-Pop Cover Dance Festivali ile aynı gün İstanbul’da gerçekleşecek. Türkiye’nin dört bir yanından başvuran 98 aday arasından seçilen 13 yarışmacı 20 Ekim’de Changwon’da yapılacak finalde yarışabilmek için ön elemeyi geçmeye çalışacaklar.

Bu iki yarışmanın jürisinde Türkiye’deki Kore Büyükelçiliği yetkilileri ve Kore Turizm Ofisinin yanı sıra Kore Popunun en iyi temsilcilerinden Nu’est grubu da yer alacak. Yarışma Kore Kültür Merkezi ilan ettiği koşullarla başvuran izleyicilerce ücretsiz takip edilebilecek.

29 Haziran’da Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleştirilecek iki yarışmanın öncesinde ve sonrasında Kore Fan Kulüplerinin açtığı stantlar gezilebilecek, Kore geleneksel kültürü üzerine tanıtımlar, Kore Popu dans workshopları ve çeşitli ücretsiz aktiviteler olacaktır.

Yarışmaların detaylarını Kore Kültür Merkezinin internet sayfasında bulabilirsiniz.

http://tr.korean-culture.org/

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>