>

KÜLTÜR-SANAT

Kült Romanlar Yeni Ciltleriyle

Yalnızlığın ve yabancılığın alegorisi...
 
   
 
 
     

Dönüşüm
Yalnızlığın ve yabancılığın alegorisi.


1915’te yayımlanan öyküsünde Franz Kafka, insanın trajik yalnızlığını ve üstüne kapanan duvarları aşma çabasını çarpıcı bir yalınlıkla dile getiriyor. Dönüşüm, yirminci yüzyılın çıkardığı en karanlık, ancak en evrensel metinlerden biri, yankısı hiç dinmeyecek bir başyapıt.

Gregor Samsa bir sabah uyandığında kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulur. Genç adam bir günde ailesinin iğrenerek baktığı, evden çıkarmak için her yola başvurduğu, toplumun asla kabul edemeyeceği bir varlığa dönüşmüştür. Artık bir insan değildir; buna rağmen hissettiği yabancılaşmadan, eksiklik ve suçluluk duygusundan kurtulmayı, insanca bir yaşam sürmeyi ister.

Yazar: Franz Kafka
Çevirmen: Ahmet Cemal
Dizi: Can Modern
Tür: Uzun Öykü
Sayfa sayısı: 112
Fiyat: 19,50 TL

Franz Kafka’nın Can Yayınları’ndaki diğer kitapları: Dava, 1999; Amerika, 2006; Ceza Kolonisinde, 2007; Babaya Mektup, 2008; Bir Kavganın Tasviri, 2009; Milena’ya Mektuplar, 2009.

Aylak Adam
Başıboş, amaçsız, sokaklarda.


Yusuf Atılgan’ın kentli aydının basit, amaçsız ve “aylak” varoluşunu anlattığı romanı, edebiyatımızın en başarılı tiplemelerinden birini yaratmıştır. Onlarca yıl sonra hâlâ güncelliğini koruyan, huysuz ama içten, yabancı ama tanıdık bir adamı resmeden Aylak Adam uzun süre unutamayacağınız bir eser, aklınızda dolaşmaya devam edecek bir başyapıt.

Aylak Adam’ın kahramanı C., kendisine miras kalmış parayla geçim derdi olmadan rahat bir yaşam sürmektedir. Biri diğerine eklenen günlerini İstanbul’un sokaklarında, caddelerinde dolaşarak, şehrin sinemalarını, atölyelerini gezerek geçirir. Bir şey eksiktir yine de. Hayatını değiştirecek, yaşantısına anlam kazandıracak olanı aramaktadır. Ancak bu şeye, bu insana, şehrin sokaklarında rastlayabilecek midir?

Yazar: Yusuf Atılgan
Dizi: Can Modern
Tür: Roman
Sayfa sayısı: 240
Fiyat: 34,00 TL

Yusuf Atılgan’ın Can Yayınları’ndaki diğer kitapları: Anayurt Oteli, 2017; Bütün Öyküleri, 2017; Canistan, 2017; Ekmek Elden Süt Memeden, 2017; Siz Rahat Yaşayasınız Diye, 2018.

Zorba
Yaşamayı öğrenerek aydınlanmak.


Nikos Kazancakis’in en çok sevilen ve okunan başyapıtı Zorba, Girit’e gelen bir İngiliz’in ve hayatına giren bir kasırganın, Aleksi Zorba’nın hikâyesi. Savaşıyla, tutkusuyla ve hazlarıyla hayatın her meyvesini tatmış olan Zorba’nın yalın bilgeliği ve zapt edilemez yaşama sevinci bulaşıcıdır. Birbirlerine tamamen zıt olsalar da, yaşama sığmayan bu karakter, genç adama hayata ve yaşamaya dair çok şey öğretecek, onu Akdeniz’e özgü bir aydınlanma yoluna çıkaracaktır.
Hayatın sunduğu tüm deneyimlerin peşinden tutkuyla giden, ümitsizlikleri kollarını açıp dans ederek def eden Zorba’nın öyküsü, edebiyatın simgeleşmiş ve ölümsüzleşmiş karakterlerinden birinin portresi. Varoluşumuzu güzellikleriyle ve acılarıyla dolu dolu yaşamaya çağıran, devirlere meydan okuyan bir yaşam rehberi.

Yazar: Nikos Kazancakis
Çevirmen: Ahmet Angın
Dizi: Can Modern
Tür: Roman
Sayfa sayısı: 424
Fiyat: 39,50 TL

Nikos Kazancakis’in Can Yayınları’ndaki diğer kitapları: Yeniden Çarmıha Gerilen İsa, 1982; Kardeş Kavgası, 1985; Kaptan Mihalis, 1993; El Greco’ya Mektuplar, 2003; Günaha Son Çağrı, 2003; İspanya, Yaşasın Ölüm, 2019.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>