>

KÜLTÜR-SANAT

Kürekli sandalla tek başına Dünya turu...

Atlas dergisi fotoğraf editörü Hüseyin Ürkmez, motorsuz kürekli sandalla 4 ay sürecek Dünya turuna çıkıyor. Cosmoturk’ün Hüseyin Ürkmez’le gerçekleştirdiği çok özel röportajı okumak için Tıklayın...
 
   
 
 
     
Kürekli sandalla tek başına Dünya turu...

COSMOTURK: Motorsuz kürekli bir sandalla Dünya turuna çıkmak nereden aklınıza geldi?

H.Ü.: Aslına bakarsanız ben her yıl 1 Temmuz’da Piri Reis anısına İstanbul’dan Gelibolu’ya motorsuz kürekli bir sandalla gidip geliyorum. Dünya tur ise benim bir hayalimdi ve hayalimi gerçekleştirmeye hazırlanıyorum. Motorsuz ve yelken olmadan da ucuza gezilebileceğini insanlara ispatlamak istiyorum.


Motorsuz kürekli bir sandalla Dünya turu yapılabileceğini insanlara ispatlamak istiyorum.

COSMOTURK: Peki şartlar zor olmayacak mı? Hem sandalın motoru yok hemde iletişim araclarını yanınıza almıyorsunuz?

H.Ü.: Şartlar ne kadar zor olsa da bu gezinin tamamlanması gerekli. Motorsuz kürekli bir sandalla Dünya turu yapılabileceğini insanlara ispatlamak istiyorum.


Amacım Atina olimpiyatları başladığı gün Atina’da olmak.

COSMOTURK: Rotanız ne şekilde oluştu?

H.Ü.: Bu Dünya turumun 1. ayağı. 20 Haziran’da İstanbul’dan hareket edeceğim. İlk önce Gelibolu, sonra sırasıyla Dedeağaç, Kavala, Selanik ve Atina’da bitirmiş olacağım Amacım Atina olimpiyatları başladığı gün Atina’da olmak. Hesaplarıma göre 4 ayda 1. ayağı bitirmiş olacağım.

COSMOTURK: Dünya turunuz için sponsor bulabildiniz mi?

H.Ü.: Şu ana kadar Ana sponsorum yok. Standart Marine’in hediye ettiği sandalla yola çıkıyorum. Quiksilver giyim aksesuar sponsorluğunu üstlendi. Eğer Ana sponsor bulabilirsem Dünya turumun 2. ayağını olan Adriyatiği geçip Venedik’te bitirmek istiyorum. Dönüş yolculuğu Atina üzerinde olacak.


Yunanistan bayrağının sandalımda sallanması beni rahatsız etmeyecek.

COSMOTURK: Peki Türkiye’den ana sponsor bulamazsanız?

H.Ü.: İsterim ki Türk bayrağı sandalımda sallansın. Türkiye’den ana sponsor bulamazsam görüşmelerimiz devam eden Yunanistan ticari ateşeliği ana sponsorum olabilir. Tepkiler alacağımı biliyorum ama Yunanistan bayrağının sandalımda sallanması beni rahatsız etmeyecek.

COSMOTURK: İnsanlara kürekli sandalı öğretmek için ücretsiz dersler veriyorsunuz. Bu etkinlikleri nerede gerçekleştiriyorsunuz?


Bebek camisi’nin arkasındaki koyda ücretsiz kürek derslerime devam ediyorum..

H.Ü.: Bebek koyunda Bebek camisi’nin arkasındaki koyda ücretsiz kürek derslerime devam ediyorum. Kürek dersleri 2 yıldır devam ediyor. 25-30 yaş arası insanlar başvuruyor. Her Cumartesi – pazar sabahları, hafta içi sabah ve akşamları olmak üzere ücretsiz kurslarım devam ediyor.

COSMOTURK: Peki Türkiye’den beklentileriniz neler?

H.Ü.: Türkiye’deki firmaların gezi amaçlı kürek sporuna önem vermesini arzu ediyorum. Firmaların bilinçlenmesi ile Türk insanının vizyonunun gelişeceğine inanıyorum

COSMOTURK: Okurlarımız ücretsiz kürek dersleri için size nasıl ulaşacaklar?

H.Ü.: Bana 0542 896 49 10 numaralı mobil telefonumdan ulaşabilirler.

COSMOTURK: Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

H.Ü.: Ben teşekkür ederim.

Röportaj: Cenk Babaeren
Fotoğraflar: Emrah Erciyas
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>