>

KÜLTÜR-SANAT

Malatyalılardan Festivale Tam Not

Malatyalılar festivalle ilgili olarak Malatya’nın gelişimi, tanıtımı çok iyi bir organizasyon olduğunu; festival sayesinde insanların sinemaya daha çok yaklaştığını söylediler.
 
   
 
 
     

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından; T.C. Kültür Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Malatya Belediyesi ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri ve Manas Evleri’nin ana sponsorluğunda; Festival Concept International organizasyonu ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali Malatyalılardan tam not aldı.

MUHİTTİN İZZET KANDUR’A ÖZEL ÖDÜL

3. Malatya Uluslararası Film Festivalinden bir ödül de Çerkez Fonu Yönetim Kurulu Başkanı olan yönetmen Muhittin İzzet Kandur’a verildi. “Özel Ödül” e layık görülen Kandur, geçtiğimiz akşam kendisi adına düzenlenen kutlama partisinde “Türkiye’ye her geldiğimde kendimi evime dönmüş gibi hissediyorum.” dedi. “Çerkes” filmi ile Monaco Uluslararası Film Festivali'nde 7 dalda ödül almış Kandur sözlerine şöyle devam etti “İslam en önemli bir birleştirici etkendir. Batı’da İslam yanlış anlaşılıyor. Televizyon ve sinema ise İslam’ı doğru anlayabilmemiz için bir araçtır.”

YARIŞMA DEVAM EDİYOR


Festivalin 4. gününde de Ulusal Uzun Metraj Yarışmacı filmlerin gösterimleri devam etti. 4. günde Zerre ve Ateşin Düştüğü Yer filmlerinin gösterimleri yapıldı. Sinemaseverlerin katılımının yüksek olduğu gösterimlerin ardından film ekiplerinin söyleşileri gerçekleşti.

Zerre’nin yönetmeni Erdem Tepegöz, bu hikâyeyi çekmesinin nedeni olarak Zeynep gibi karakteri daha yakından deneyimlemek olduğunu belirtti. Tepegöz “Görmeden sezilmiyor, cümlesi ile onun yakından duygularına bu kadar temas etmemiz, onun hayatına bu kadar değebiliyor olmamız, bizlerin sorgulaması ve filmden aldığımız yaşam, yaşam deneyimimizi arttırıyor.” dedi.

2012 Oscar adayı olan ve Montreal Film Festivali'nden en iyi film ödülüyle dönen Ateşin Düştüğü Yer'in yönetmeni İsmail Güneş, filmin yaşanan gerçek bir töre cinayetini konu aldığını söyledi. Filmde 16 yaşındaki kızını tarım ilacı içirerek öldüren baba için de Güneş, "İki ayrı kültürün insanları karşılaşılan sorun karşısında aynı sonu seçiyor. Biri cenin olan bebeğini, diğeri ergen kızını öldürmeye götürüyor." dedi.

Bir seyircinin oryantalizm yapmak gibi bir düşüncelerinin olup olmadığını sorması üzerine Güneş, "Oryantal bir film çekmek için bir çabamız olmadı. Ama dönüp dolaşıp oryantalizme takılmış olabiliriz. Fakat oryantalizm yapmadım" diye konuştu.

İnönü Üniversitesi’nde devam eden Sinema Temel Eğitim Seminerleri kapsamında Senarist ve Yönetmen Rıza Kıraç, senaryo yazmak ve film yönetmek üzerine gerçekleşen seminerde gençlerle deneyimlerini paylaştı.

3. Malatya Uluslararası Film Festivali sinemaseverlere sanat dolu bir hafta yaşatmaya devam ediyor…
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>