>

KÜLTÜR-SANAT

MARKA 2017’nin İlk Günü Tamamlandı

18 yaşın enerjisiyle hızlı başlayan MARKA Konferansı, 31 konuşmacının sahne aldığı ilk gününde, 1.500 kişiyi ağırladı.
 
   
 
 
     

İş dünyasının her yıl heyecanla beklediği MARKA Konferansı’nın ilk günü tamamlandı. Hilton İstanbul Bomonti’de gerçekleştirilen etkinliği 1.500 kişi izledi. Lider konferans kuruluşu Yürekli tarafından, grafiğini hep yükselterek büyük bir istikrarla 18 yıldır düzenlenen ve tam 16 yıldır Yapı Kredi World’ün ana sponsorluğunu üstlendiği MARKA 2017, hayatın en önemli dönüm noktalarından 18 yaşın motivasyonunu konferans deneyimine taşıyor.

“Tasarım dünyayı daha iyi bir yer yapabilir”

Türkiye’nin en güçlü fikir platformu MARKA 2017’nin ilk gününde, öğleden sonra seansları tasarımla başladı. Londra Tasarım Müzesi Direktörü Deyan Sudjic, teknolojiye uyum sağlayan tasarımları ve geleceği tasarlarken teknolojinin üstlendiği rolü anlattı. Tasarımın dünyayı daha iyi bir yer yapmanın yollarından biri olduğunu söyleyen Sudjic, sunumuna Buckminster Fuller’in “Geleceği öngörmenin yolu, geleceği tasarlamaktan geçer” sözüyle başladı. Farklı ürün ve markalardan örnekler veren Sudjic, şunları söyledi: “Geleceği tasarlayan isimlerden biri Steve Jobs. Yıllar önce 3’ü bir arada bir ürün sunacağını söyledi, bugüne kadar 1,1 milyar adet satış yaptı. Babamdan kalan daktiloyu evimde saklıyorum, ileride kendi çocuğuma bir akıllı telefon bırakacağımı düşünemiyorum. Londra Tasarım Müzesi’nde de bir daktilo var. Genç ekip arkadaşlarımdan biri daktiloyu ‘yazdıkça çıktı alabildiğimiz laptop’ olarak tanımlıyor!”

MARKA 2017, iş dünyasının dikkatini sanata çeviren bir oturuma sahne oldu. Sanatçı Ali Kazma ve SAHA Çağdaş Yaşamı Destekleme Girişimi Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Eczacıbaşı, toplumsal gelişimin önemli dinamiklerinden sanatı gündeme taşıdı. SAHA’nın kuruluş sürecinde sanatçılarla görüştüklerini söyleyen Eczacıbaşı, “Anladık ki Türkiye’de sanatın tüketilmesiyle değil, üretilmesiyle ilgili bir sorun var. Bu yüzden sanatın mutfağında yer almaya karar verdik. Üyelerimizden topladığımız kaynağı sanatçılara, bağımsız sanat inisiyatiflerine aktarıyoruz” dedi. İş dünyasını, sanat üretimini desteklemeye davet Eczacıbaşı, “Sanatın duvara asıldığı değil, yeşertildiği tarafta olun” diye ekledi.

“Yakıtımız aşk olmalı”

İcra Kurulu Başkanı olduğu NEF’in, kısa sürede başarıya ulaşan ve değer yaratmaya odaklanan iş modelini örnek gösteren Erden Timur, MARKA sahnesinde yaptığı konuşmada, “Gerçekten özgür müyüz?” sorusunun cevabını aradı. Timur “Sosyal bir şirket kurmak üzere, 28 yaşında yola çıktım. Her şeyi geri verecek bir iş yapmak istedim. 4 yılda pazar lideri olduk. İş dünyası eskiden para odaklıydı. Daha sonra yakıt olarak başarı odaklılık kullanılmaya başladı. İkisi de değil! Aşk yakıtını koyarsanız, araba uçuyor zaten. Ne yaparsak yapalım, yakıtımız aşk olmalı” dedi.

Markalar anlatıyor

Hürriyet İcra Kurulu Üyesi Zeynep Tandoğan’ın ev sahipliği yaptığı bölümde, marka ortaklıklarının gücünü ortaya koyan projeler anlatıldı. Karaca İcra Kurulu Üyesi ve Grup Pazarlama Direktörü Galip Bağcı, Hürriyet iş birliğiyle hayata geçirdikleri İncili Gastronomi Rehberi hakkında bilgi verdi. Procter&Gamble Ortak Pazarlama Müdürü İpek Ersavaş 3 gün önce gerçekleştirilen ve dünyada trend topic olan 44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri’nin heyecanını paylaştı.

Bayer Tüketici Sağlığı Ülke Müdürü Taygun Günay ise köklü markalarını günümüze uyarlamak için, tüketicileri ve ihtiyaçlarını odağına alan çalışmalarını anlatan bir sunum yaptı.Tuba Ünsal’ın “Kürk Mantolu Madonna” hayali

MARKA 2017’nin 3. oturumunda, Türk edebiyatının klasiklerinden, Sabahattin Ali’nin eşsiz “Kürk Mantolu Madonna” eserini, doğasını bozmadan tiyatroya uyarlayan Tuba Ünsal, İlkay Gürpınar ve Nisan Göknel sahne aldı. Bir tiyatro oyununu, taptaze bir marka olarak ele almanın, çağdaş ve yenilikçi bir anlayışla yorumlamanın gücünü konuştular. Oyunun lansmanı için Edinburg’da düzenlenecek Dünya Tiyatro Festivali’ne proje dosyası sunduklarını anlatan Tuba Ünsal, markaların tiyatro oyunlarına çok fazla ilgi göstermediğini söyledi. Sohbetin sonunda, MARKA izleyicileri, Sezen Aksu’nun oyun için yaptığı besteyi ilk kez dinledi.

Türkiye’nin en çarpıcı fikir platformu MARKA 2017’nin ilk günündeki son oturum, restoran sektöründe dünyanın en tanınmış markalarının yaratıcısı Alan Yau ile başladı. Wagamama, Hakkasan, Yamabahçe, Park Chinois, Ling Ling gibi başarılı konseptlere imza atan Yau, restoran sektörünün olmazsa olmazlarını şöyle sıraladı: “Mekanı iyi kurgulamalı, güzel bir ambiyans yaratmalısınız. Ben, Keizen felsefesini çok kullandım. İşinizi sürekli iyileştirmelisiniz. Dahası dinamik ve çevik olmalısınız! Hızla inşa et, başarısız olacaksan da hızla yaşa ve toparla.” Yeme-içme sektöründe ölçek ekonomisinin önemine dikkat çeken Yau, sektörün teknolojiyi de yakalaması gerektiğini söyledi. Soft Shell adını verdiği teknoloji yatırımı hakkında da bilgi veren Yau, güvenilir bir tavsiye platformu yaratmaya çalıştıklarını belirtti. Yamabahçe adlı restoran konseptinden de bahseden Yau, Türk pidesinin Napoliten pizza gibi, UNESCO’nun “İnsanlığın Ortak Mirası” listesine girebileceğine inanıyorum” dedi.

Muse & Galakticos Kurucusu Serdar Ekrem Şirin, hızla yükselen ve yaygılaşan oyun sektöründeki gelişme ve trendleri anlattı. e-Spor’un son 7 yıldır trend olduğunu belirten Şirin, dünya çapında e-sporu seven ve takip edenlerin 2020 yılında 500 milyona yaklaşmasının beklendiğini söyledi. Türkiye’deki e-Spor tutkunlarının sayısı ise 4,2 milyona ulaşmış durumda.

Uluslararası medyanın en önemli isimlerinden Sarah Miller ise seyahat-otelcilik-restoran sektöründe hikaye yazmanın günümüz tüketicisi için önemini, daha önce duyulmamış örneklerle anlattı. Gucci CEO’su Marco Bizzarri’nin “Artık markaya değil, ürüne yatırım yapmalıyız” sözlerini hatırlatan Miller, “Gençlerin beklentileri çok farklı. Ne kadar para harcadıklarına değil, markanın ne kadar değerli olduğuna bakıyorlar. Çünkü iyi ürüne uygun fiyatlarla erişebiliyorlar zaten. Çevrim içi ve dışı alışveriş yapıyor. Mağazalar artık depo olmaktan çıkıp etkinlik alanına dönüşmeli ve bir hikaye anlatmalı” dedi.

Dünyanın en prestijli sosyal kulübü nasıl kuruldu?

MARKA 2017’nin ilk günkü programı, Soho House’un konu edildiği bölümle tamamlandı. Gazeteci Çağdaş Ertuna’nın sorularını yanıtlayan Soho House Kurucu ve Yöneticisi Nick Jones, günümüzün sosyal ihtiyaçlarına yepyeni bir tanım getiren konseptin başarı hikayesini anlattı. Jones, İstanbul’daki Soho House hakkında da değerlendirmelerde bulundu: “İstanbul’u çok seviyorum. Buraya her geldiğimde çok etkileniyordum. Bir seferinde Serdar Bilgili bana, daha önce ABD Başkonsolosluğu’nun kullandığı Şişhane’deki binayı gösterdi. Bayıldım! Çok hızlı başladık ancak daha sonra İstanbul şanssız bir döneme girdi. Evet biraz tökezledik ama toparlayacağız. Biz başarısız olmaktan korkmuyoruz. Yalnız başarıya odaklanırsanız, yeni yatırım yapamazsınız. Yakın gelecekte dünyanın dört bir yanında 8 yeni Soho House açacağız.”


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>