>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kaybettiğiniz zarafeti göbek atarak kazanın...

Amaç seksi olmak değil... Lale Roche: "Doğru nefes uygulayarak, doğru kasları çalıştırarak ve kendiniz için dans ederek zinde kalın..."
 
   
 
 
     
Fransa ve Monaco'da dans eğitmenliği yapan, yaptığı dansıyla Kraliyet Ailesi'nin hayranlığını kazanan Lale Roche, şimdi de kendi yarattığı 'gym-oryantal' tarzı ile Türk kadınlarını forma sokuyor.

İstanbul Suadiye'de açtığı dans okulunda öğrencileriyle çalışmalar yaparken görüştüğümüz Roche'dan gym-oryantal'in ayrıntılarını öğrendik...

'Gym-oryantal'in spordan farkı ne?

Gym-oryantalle; bedenin hareket etmeyen bütün eklemlerini ve kaslarını çalıştırabiliyorsunuz. Spor salonuna gittiğinizde kullandığınız bütün aletleri, aslında kendi bedeninizle, bu dans sayesinde de yapabiliyorsunuz. Parmaklarınızı bile çalıştırıyorsunuz. Aslında spor salonlarını bedenimizde taşıyoruz. Gym-oryantalle sağlıklı yaşamak, formda olmak ve kendini mutlu hissetmek çok kolay.

Özellikle kimlere öneriyorsunuz?

Oryantal; özünüze ve iç dünyanıza döndüğünüz bir danstır. Özellikle genç kızlara tavsiye ediyoruz ki; hem fiziksel hem de bedensel güvenini kazansın ve iş hayatına atacağı ilk adımlarda daha güvenle yürüyebilsin. Orta yaşlardaki kadınların da zaten yoğun bir çalışma temposu, işi, çocukları ve bir sürü sorunları var. Oryantal onlar için bir nevi meditasyon oluyor. 50-60 yaş üstüne de çok öneriyoruz. Onlar da 'artık elden ayaktan çekildiklerini' düşündükleri sırada hala dans edebildiklerini görüyorlar. Kendilerini hala 'kadın' hissediyorlar. 80 yaşında öğrencilerim var benim. Dans ederek kendilerini 20 yaşında hissediyorlar. Salonumuzda 7'sinden 80'ine kadar her yaştan öğrenci var.

TANRIÇALARIN DANSI

'Oryantal dans kadınlara dişiliklerini hissettiriyor' demişsiniz bir röportajınızda. Biraz daha açar mısınız konuyu?

Bu dans anaerkil dönemde çıkan bir dans... Kadınların tanrıçalar için yaptığı bir dans... Artı doğumda kullanılan senkronik hareketler var, doğumu kolaylaştırsın diye... Dolayısıyla ağırlık kadınlarda. 38 yaşında bir öğrencim var mesela; duruşuyla dişiliğini yitirmiş bir çocuk gibi. Ona kadın olduğunu hatırlatmak gerekiyor. İş, aile, çocuk stresinden ve zor yaşam şartları yüzünden dişiliğimizi yitiriyoruz git gide... Zarafetimizi kaybediyoruz. Bunu geri kazanmak için oryantali kullanıyoruz burada. Derslerimizde önce bedensel gelişim yapıyoruz, ardından zihinsel çalışmalarla kişiyi hafifletmeye çalışıyoruz. Eğer olaylara pozitif bakarsak kendimizi daha iyi hissederiz.

KENDİLERİNE GÜVENLERİ ARTTI

Kadınların 'hayata pozitif bakmasını' nasıl sağlıyorsunuz?

Kadınlara kendilerine güven konusunda inanç aşılamaya çalışıyoruz. Bunun için de oryantal danstan yararlanıyoruz. Kısa zamanda epey yol kat ettik hanımlarla... Onlara kendileriyle, vücutlarıyla barışık olmayı öğretiyoruz. 'Şuramı sevmiyorum, buramı beğenmiyorum' diyerek geliyor buraya kadınlar. Oysa önce insanın kendini ve bedenini sevmesi gerekiyor. Tüm dünyada güzellik zayıflıkla ilişkilendiriliyor. Ama amaç bu değil. Sağlıklı yaşamak, düşünmek ve beslenmek önemli. Ayrıca doğru nefes çalışması yapıyoruz. Doğru nefes ve bedensel aktivitemiz olan keyif dansı, bunların çözümlenmesine destek oluyor.

Bir ay boyunca gym-oryantal yapan bir kadın ortalama ne kadar kilo verir?

Haftada en az 3 kez düzenli olarak bunu yapması lazım bir kere... Burada yaptığınız çalışmada, bir kerede 700-800 kalori yakabiliyorsunuz. Özellikle selülitlerin yoğun olduğu bacağın arka kısmına etki eden hareketlerimiz çok fazla... Düzenli yapıldığı takdirde kadınlar çok faydasını görecek. Ben kendim diyet önermiyorum. Bir diyetisyene gitmelerini tavsiye ediyorum.

Erkekler de geliyor mu salona?

Erkekler gelmiyor maalesef Türkiye'de... Adında oryantal geçtiği için Türk erkekleri pek sıcak bakmıyor. Hareketlerimiz hem kadına hem erkeklere yönelik ama rağbet görmüyor. Ancak eylül ayından itibaren erkekleri de içine alan bir dans çalışmamız olacak.


LALE ROCHE'DAN ALTIN ÖĞÜTLER

Canınızın İstediğini Yiyin!

Yeni çıkan otomobiller hata olunca sinyal verir. Vücudumuz da bize sinyal veriyor aslında. Bir restorana giriyorsunuz, canınız bir şey çekiyor veya aklınıza bir şey geliyor. Bu, vücudunuzun "Ben bunun eksikliğini duyuyorum. Bunu ye" demesi. Ama biz gereksiz yere diyetteyim, yasak deyip gözardı ediyoruz. Diyetinizi yapın ama damak tadınızı da ihmal etmeyin.

Doğru Kaslarınızı Çalıştırın!

Karın, bacak ve üst bölgedeki kaslarınızı çalıştırın ki, o yolları tıkamayın.

Ruhunuzu Okşayan Sporu Yapın!

Spor yapalım, daha sağlıklı olalım diye spor salonuna gidiliyor. Ama zorunluluk var. Bir şey zorunlu yapıldığında ruhunuzu okşamasını bekleyemezsiniz. O zaman bu keyif sporu, oryantal olsun. Ruhumuza çok kolay girebilen bir kültür, genlerimizde var. Avrupa'da oryantal akımı başladı ve fitness salonlarına girdi. Bir yandan ruh okşansın bir taraftan egzersiz yapılsın.

Kendinizi Kilitlemeyin!

Günlük hayatımızdaki problemlerden dolayı vücudumuza yaptığımız blokajlar var. Kendimizi kilitliyoruz. Ruhumuz kaskatı kesiliyor, bu da bedenimize yansıyor. Beden hareketlerimiz aslında iç dünyamızın dışa vurumu. Günlük hayatta bu kaybedildiği için karın bölgesine ne kadar yüklenseniz de bir taraftan diğer bölgelerinizde oluşturduğunuz blokajları kırmak gerek. Belli bölgelere yüklenmemeli. Bütün halinde çalıştırmak gerekiyor ki ne kadar akışkan olursanız vücudunuzu da o kadar iyi hissedersiniz. İnsan ilişkilerinde daha sağlıklı, akıcı, stressiz olursunuz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>