>

KÜLTÜR-SANAT

En romantik film...

Richard Gere ve Jennifer Lopez'den romantik komedi: Aşka davet. (Shall we dance?)
 
   
 
 
     
Çok yoğun bir tempoyla çalışan Chicagolu bir muhasebeci tekdüze hayatından sıkılmıştır. Bir pencerenin arkasından gördüğü güzel dans hocasından ders almaya karar verir. Asıl amacı onu daha yakından tanımaktır. Ancak derslere devam ettikçe dans etmekten nasıl büyük bir zevk aldığının farkına varacaktır. Hayatındaki bu yeni meşgâle belki de kötü giden evliliğinin de kurtarıcısı olacaktır. Dansını iyice geliştiren John Clark, Chicago Crystall Ball dans yarışmasına başvurur. Acaba kazanacak mıdır?

YAPIM HAKKINDA

Müzikâl filmlerin unutulmaz ikilisi Fred Astaire-Ginger Rogers’ın 1937 yılında rôl aldıkları bir filmin adı da “Shall We Dance?”dır. Ancak Peter Chelsom imzalı bir yeniden çevrim olan bizim filmimiz, bu filmin değil 1996 tarihli bir başka filmin yeniden çevrimi. Evet, orijinal adı “Shall We Dansu?” olan sözkonusu film bir Japon filmi. Masayuki Suo’nun yönettiği filmin senaristi de kendisi. Film, Tokyo’da muhasebeci olarak çalışan bir adamın dans dersleri almaya başlayarak sorunlarından kurtulmasını ekrana yansıtır. Birçok ülkede vizyona çıkan film ABD’de, altyazılı oynayan bir film için hiç de az sayılamayacak olan 9.7 milyon dolarlık bir hasılat elde etmişti. Bu aynı zamanda bir Japon filminin Amerika’da elde ettiği en yüksek gelir. Amerikanın en önemli film eleştirmenlerinden Roger Ebert filme 5 üzerinden 3.5 yıldız verdikten sonra “Suo’nun filmi entrika ile komediyi çok az filmin başardığı bir biçimde bir araya getiriyor” diye yazacaktı. 2004 tarihli yeniden çevrimin senaryosu da ilk filmin senarist ve yönetmeni Masayuki Suo ile Audrey Wells imzasını taşıyor.

Film, Jennifer Lopez’in “Jersey Girl”ün ardından ikinci Miramax filmi. Aynı şekilde Richard Gere de “Chicago”nun ardından yine bir Miramax yapımında seyirci karşısına çıkıyor. Gere, bu rôlü 2003 yılının ortalarında devraldı. “Devraldı” diyoruz çünkü rôl için ilk konuşulan aktör Tom Hanks idi. Hanks “Terminal”de rôl alınca yerini Richard Gere’e bırakmış oldu. Miramax bu filmi Japon versiyonu ABD’de vizyona çıkar çıkmaz plânlamış. Değişik oyuncu ve yönetmenlerle görüşüldükten sonra kadro son halini almış. Gere’e eşi rôlünde Susan Sarandon eşlik ediyor. Jennifer Lopez’in dans hocası olarak karşımıza çıktığı filmde ayrıca pop şarkıcısı Mya, son olarak “Terminal”deki çıkarcı havaalanı müdürü olarak izlediğimiz Stanley Tucci ve Bobby Cannavale gibi isimler eşlik ediyor.

İyi bir piyanist ve besteci olan Richard Gere bu filmde yine müzikle iç içe. Bu sefer de dans performansını geliştiriyor. Üstelik müzik kariyeri sinema kariyerini bir yerde gölgede bırakan Jennifer Lopez’e ayak uydurmakta hiç zorluk da çekmiyor.

31 Aralık'ta sinemalarda...

Yönetmen: Peter Chelsom
Senaryo: Audrey Wells, Masayuki Suo
Yapımcı: Simon Fields, Görüntü Yönetmeni: John de Boorman
Müzik: John Altman, Gabriel Yared, Kostüm: Sophie Carbonell
Yapım Sorumlusu: Caroline Hanania, Sanat Yönetmeni: Sue Chan


Oyuncular:
Richard Gere (John Clark)
Jennifer Lopez (Paulina)
Susan Sarandon (Beverly Clark)
Stanley Tucci (Link Peterson)
Bobby Cannavale (Chic)
Lisa Ann Walter (Bobbie)
Omar Benson Miller (Vern)
Anita Gillette (Miss Mitzi)
Richard Jenkins (Devine)
Nick Cannon (Scottie)

Tür: Romantik komedi
Süre: 106 dakika

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>