>

KÜLTÜR-SANAT

Muhteşem Açılış: “KADANS”

Müzik dünyasının iki büyük Türk ustasının, “Kadans” konseptiyle ilk kez bir araya geldikleri konserin, 4 dakikalık bölümünde ise usta koreograf Beyhan Murphy ...
 
   
 
 
     
8. İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması’na Muhteşem Açılış: “KADANS”

TÜRSAK Vakfı tarafından düzenlenen 8. İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması 10 Aralık Cumartesi akşamı saat 20.00’de Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Burhan Öçal ve İlhan Erşahin’in birlikte verecekleri “KADANS” Konseriyle Açılıyor…

TÜRSAK Vakfı’nın, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri ile, bu yıl sekizincisini gerçekleştirdiği, Türkiye’nin tek felsefe ve düşünce festivali olan İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması, bu yıl “açılış gecesi”nde “tarihi bir buluşma”yı gerçekleştiriyor.

Uluslararası müzik dünyanın iki büyük Türk ustasının, “Kadans” konseptiyle ilk kez bir araya geldikleri konserin, 4 dakikalık bölümünde ise usta koreograf Beyhan Murphy “Sultan Dansı” koreografisini yorumlayan dansçıları ile festival izleyicilerine büyülü dakikalar yaşatacak. Festivalin “Avrupa”ya ve “Avrupa’daki Osmanlı İzleri”ne yönelten temasını orkestrası ile birlikte, “Kadans”a taşıyan dünyaca ünlü perküsyon ustası Burhan Öçal, konserinde, Sultan 3. Selim’in günışığına çıkmamış bir bestesini de ilk kez 8. Uluslararası Sinema Tarih Buluşması için çalacak. Usta müzisyen, Osmanlı Sarayları’nın büyülü müziğinden “ritm”i çekip, izleyiciyi evrensel bir “hız”ın doğaçlama sesleriyle sarsarken, dünyaca ünlü caz müzisyenimiz İlhan Erşahin, saksafonuyla Kadans’a Avrupa’yı ve Batı Müziği’ni taşıyacak. Doğu ve Batı müziğinin kesiştiği bu mucizevi noktada, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Baş Koregrafı Beyhan Murphy, Türkiye’nin önde gelen iki modern dansçısıyla Burhan Öçal’ın müziğini, yalın bir beden-dram diliyle hikayeye dökecek.

8. Uluslararası Sinema Tarih Buluşması’nın hafta boyunca, sinema salonlarında izleyiciyle buluşacak olan 70 filmlik olağanüstü gösterim programını, bu “muhteşem konserle” başlatacak olan Açılış Gecesi, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde 10 Aralık 2005 cumartesi günü yapılacak.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>