>

KÜLTÜR-SANAT

Muhteşem Yüzyıl Setinin Kapıları Seyirciye Açılacak!

“Muhteşem Yüzyıl”ın seti 4 Haziran’da muhteşem bir partiyle kapılarını ilk kez dizinin hayranlarına açıyor.
 
   
 
 
     

CENGİZ SEMERCİOĞLU / KELEBEK

Sadece 150 konuğun katılacağı bu partinin geliriyle de İzmir’de Meral Okay adına bir çocuk köyü kurulacak. Halit Ergenç, Meryem Uzerli, dizinin yapımcısı Timur Savcı ve Koruncuk Vakfı’ndan Berrin Yoleri’yle gecenin sürprizlerini konuştum.

Meral Okay’ın anısı için mi böyle bir projeye kalkıştınız Timur?


- Timur Savcı: Hayır, geçen yıl da benzer bir projeyi Bolluca Çocuk Köyü yararına hayata geçirdik. Oradan elde edilen gelirle köyün bir yıllık giderleri karşılandı.

Öyleyse geçen yıl Meral Okay da bu işin içindeydi, değil mi?

- Timur Savcı: Elbette, başından beri. Meral Abla’yı kaybedince onun da anısına bu yıl biraz daha büyük bir iş yapmak istedik. Kurulacak çocuk köyüne de Meral Okay’ın adını vermeyi kararlaştırdık.

Bu projeyi ilk Meral Okay’a mı anlatmıştın?

- Berrin: Hayır, ilk olarak Nebahat Çehre’ye anlattım. Çünkü “Aşk-ı Memnu” ekibiyle benzer bir şey yapmıştık. Nebahat Hanım beni Meral Okay’la tanıştırdı ve Meral Hanım bu projeyi çok sahiplendi. İki yıldır da onlarla yapıyoruz.

MERAL’İ BU KADAR ERKEN KAYBETMEYİ BEKLEMİYORDUK

Meral Okay’ı kaybetmeseydik bu iş bu kadar büyür müydü? Yoksa bu işi onun bıraktığı bir miras olarak mı görüyorsunuz?

- Halit: Bu kollektif bir iş. Meral Okay insanların kalbine dokunduğu için daha çok ses getirdi ya da etkileyici oldu. Bizim için duygusal bir tarafı var.

- Timur: Biz de onu bu kadar erken kaybetmeyi beklemiyorduk. Geçen sene yaptığımız geceden tam bir hafta önce kanser olduğunu öğrenmişti. O gece onun bulunması için o kadar ısrar ettim ki, psikolojik olarak çok yorgun olmasına rağmen gelmişti.

- Meryem: Bana da o gece anlatmıştı.

Kanser olduğunu mu?

- Meryem: Evet, Koruncuk gecesinin sonunda beraber odada oturuyorduk. Gecenin nasıl olduğuyla ilgili konuşuyorduk. Birden konu hastalıktan açıldı ve bana kansere yakalandığını orada anlattı.

GECEDE ÖZEL ŞOVLAR YAPACAĞIZ

Dizinin büyüsü bozulmasın diye sete bugüne kadar kimseyi sokmadınız. Hiç fotoğraf çektirmediniz. Bir dünya yarattınız ve o illüzyonun bozulmasını istemiyorsunuz. Ya bu organizasyon o illüzyonu bozarsa?

- Timur: Gol yersek oradan yiyelim. İllüzyonun bozulacağına inanmıyoruz. O yüzden içimiz rahat.

Hürrem ve Süleymen kıyafetiyle mi katılacaksınız geceye?


- Meryem: Hayır tabii ki... Ama Hürrem kadar iddialı görüneceğime emin olabilirsin.

- Halit: Biz normal kıyafetlerle yer alacağız ama set ortamı aynen canlandırılacak.

- Timur: Cariyeler, kapıda bekleyen askerler falan herkes kostümleriyle gecede olacak. Tarih danışmanlarımız da misafirlere seti gezdirecek.

Geçen sene şarkı söylemiştin, bu sene için de bir sürpriz hazırladın mı Meryem?

- Meryem: Yine şarkı söyleyeceğim. Sadece ben değil, Halit de söyleyecek hatta...

Hürrem’le Süleyman düet mi yapacak?

- Halit: Hatta Meryem revü yapacak bize... Israr etme hangi şarkıyı söyleyeceğimizi açıklamam.

- Meryem: Gece için provalarımız devam ediyor.

GECENİN BİLETLERİ 2000 TL’YE SATILDI

Böyle bir proje diğer dizilere de örnek teşkil eder mi?


- Halit: Kesinlikle eder. Etmeli de zaten. Dizilerin gerçekten çok büyük seyirci kitleleri var. Hem de en kötü dizinin bile. Bu tür projelerde dizileri araç olarak kullanmak ve bunu uzun soluklu yapmak bence en mantıklısı.

- Timur: Daha önce kanallar bu tarz projeler yapıyordu ama yapım şirketlerinin böyle bir rolü yoktu. Hem bir yapım şirketi olarak hem de uzun vadeli olarak yapılan ilk proje. Ayrıca birçok sponsorun bir arada olduğu başka proje yok.

Gecenin biletleri kişi başı 2000 lira değil mi?

- Berrin: Evet. Sadece 150 kişi katılacağı için böyle bir rakamı düşündük.

Toplanan 300 bin lira çocuk köyünü kurmaya yetecek mi?

- Meryem: Sponsorlarımız da var. Reklam filmi çektiğimiz Elidor’a gittik, “Bize destek olur musunuz” diye. 180 bin lira katkı sağladılar. Çok teşekkür ediyoruz, çünkü en büyük sponsorlardan biri oldular.

Elidor dışında kim var?

- Timur: Star tv, Bosch, Pelit, Porsche, KM Dekorasyon, Tem Stüdyoları, oyuncular, ID İletişim, Fahir Atakoğlu... Destek veren çok sayıda insan var.

Bu projenin sonunda ne olacak?

- Berrin: 18 dönümlük arazinin içinde 10 aile evi, 4 de idari ve sosyal bina yer alacak. İsteyen bağışçılarımız ve kurumlar daha fazla bağış yaparak bu evlere isimlerini verebilecek. Bolluca dışındaki ikinci çocuk köyü olacak bu. Köylerin İstanbul dışında yayılması için atılmış ilk adım.

BAĞIŞ YAPTIK DİYORLAR SONRA DÖNÜP BAKMIYORLAR

Diziler er ya da geç bitiyor. Dizi bitince ekip dağılacak, herkes başka iş yapacak. Bu yardım projesine nasıl devam edeceksiniz?


- Halit: Bir yere bir para bağışlayabilirsiniz. Bir seferlik o para bağışlanır. Genelde de şöyle olur, o para bağışlandıktan sonra ardı arkası kesilir. Dönüp kimse bakmaz. Halbuki bazı şeylerin alışkanlık halini alması lazım. Önemli olan bu bağışların uzun süreli olması ve alışkanlık haline gelmesi. Dizimiz devam ettiği sürece ve bittikten sonra da insanlar Koruncuk (Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı) ismini duymaya devam edecekler.

- Timur: TİMS olarak dizi bittikten sonra da destek vermeye devam edeceğiz.

Başka diziye gittiğinizde de bu projeye devam edecek misiniz yani?

- Meryem: Elbette... Bizim anne-babalarımız arkamızda, ama bir sürü çocuk var bu hissiyatı tadamamış. Koruncuk Vakfı’ndaki çocukların 0-6 yaş dönemi, kişiliklerinin oturması açısından o kadar önemli ki... Onlar bizim geleceğimiz, onlara destek verdiğimiz için çok mutluyum. Bu dünyanın bir dengesi olması lazım, ben öyle olması için dua ediyorum.

- Halit: Ben bunu çalışacağım diğer işlere de rahatlıkla taşıyabilirim. Çünkü çocuk yetiştirmek çok zor bir iş. Allaha çok şükür bir tane evladımız var, zamanında anne-babamızın neler yaşadığını görüyoruz. Annesi ve babası olmayan bir çocuğu yetiştirmek daha riskli ve zorludur. Ben bu projeyi beraberimde daha sonraki işime götüreceğim.

Sete gelecek 150 kişi dışında yardım etmek isteyenler ne yapacak?

- Timur: Biz bir gece ile yola çıktık. İlk defa seti misafirler ziyaret edecek. 6 Haziran gecesi sezon finali yayınımızda destek olmak isteyen izleyicilerimiz için de SMS kampanyası yapacağız. İzleyicilerden destek bekliyoruz.

- Halit: Biz belli bir yere kadar götürebilirdik. Esas güç izleyiciler.

MERAL OKAY ÇOCUK KÖYÜ BİR YIL SONRA AÇILACAK

Çocuk köyü için kaç lira toplamayı hedefliyorsunuz?


- Berrin: Bu gecenin hedefi 500 bin lira toplamak. Seti ziyaret edecek misafirlerimiz ve Elidor’un desteğiyle yarısından çoğunu toplamış olacağız böylece.
- Meryem: Bence 750 bin lira toplayalım...

Köy ne zaman açılmış olacak?

- Berrin: Önümüzdeki sene haziran ayında, dizi sezon finalini yapmadan köyü hep beraber açmış olacağız.

150 KİŞİYLE TEK TEK FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK BİZİ YORMAZ

Hayranlarla sürekli fotoğraf çektirmekten sıkılmıyor musun Meryem?

- Meryem: Hayır, aksine seviyorum. Benimle fotoğraf çektirmek isteyenleri hiç kırmam.

Peki bu davette 150 kişiyle fotoğraf çektirmeye hazır mısın?  Sonuçta herkes fotoğraf çektirmek isteyecektir.


- Meryem: Bu konuda hiç yorulmam. Çünkü bizim bir amacımız var. Zaten geçen sene de öyleydi.

- Halit: Biz o gece herkesle tek tek fotoğraf çektirmeye hazırız, bu ancak tatlı bir yorgunluk olur bizim için...

YARDIMI SADECE MADDİ DÜŞÜNMEYİN

Dizinin takipçileri bu projeyi desteklemek isterlerse nasıl bir yol izlemeli?


Berrin Yoleri: www.koruncuk.org’tan vakfa ulaşabilir ve her türlü bilgiyi alabilirler. Bu arada Koruncuklara yardım etmek isteyenler, yardımı sadece maddi anlamda düşünmesinler. İlgi göstererek, zaman ayırarak, ders vererek, İngilizce öğreterek, oyun oynayarak vs. her türlü yardımı yapabilirler. En önemlisi, Turkcell ve Vodafone hatlarından 4717’ye SMS atarak 5 TL yardımda bulunabilirler.

Kaynak: Medyatava

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>