>

SAĞLIKLI YAŞAM

Her yıl bin kadın kanser oluyor

Türkiye'de her yıl yaklaşık 30 bin kadına meme kanseri tanısı konulduğu belirtildi. Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu...
 
   
 
 
     
Türkiye'de her yıl yaklaşık 30 bin kadına meme kanseri tanısı konulduğu belirtildi. 20 yaş üzerindeki tüm kadınların ayda bir kez kontrolden geçmesi gerekiyor.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Özateş, meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu belirterek, "Meme kanseri, kansere bağlı ölüm nedenleri sıralamasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır" dedi.

Türkiye'de her yıl yaklaşık 30 bin kadına meme kanseri tanısı konulduğunu dile getiren Dr. Özateş, 20 yaş üzerindeki tüm kadınların adet başlangıcından bir hafta sonra düzenli olarak meme kontrolü yaptırması gerektiğini söyledi. Meme kanserinde en sık görülen belirtinin, memede ağrısız bir kitlenin ortaya çıkması olduğunu ifade eden Dr. Özateş, "Meme, evde düzenli olarak muayene edilirse, oluşacak kitle en erken zamanda fark edilecektir. Meme kanserinin belirtisi olarak değerlendirilen kitleyi, pek çok kadın kendi kendini muayene sırasında fark ediyor" diye konuştu.

Memelerde bir önceki kontrole göre değişiklik olup olmadığının ayna karşısında dikkatli bir gözlemle saptanabileceğini ifade eden Dr. Özateş, "Ayna önünde yapılan kontrolde memede şişme ya da kitle, meme başında şekil bozukluğu, meme ucunda akıntı, meme renginde ya da dokusunda değişiklik, iki meme arasında yeni bir farklılık bulunup bulunmadığına bakılmadır" dedi.

Aşırı kilonun ve alkol kullanımının meme kanserinin gelişmesinde rolü olduğunu belirten Dr. Özateş, "Düzenli egzersiz, tempolu yürüyüş, sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmesi, yağlı yemeklerden uzak durulması, kanserden korunma yolunda atılabilecek adımlardır" diye konuştu.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>