>

KÜLTÜR-SANAT

Müziğin evrensel yolu başlıyor...

Her yıl zenginleşen festivalle, binlerce yıllık medeniyetleri içinde barındıran Akdeniz’in en güzel şehirlerinden Mersin, tarih ve doğayı sanatla buluşturacak eşsiz bir şölene hazırlanıyor.
 
   
 
 
     
Mersin, müziğin evrensel yolundan gidiyor...

3. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ne Geri Sayım Başladı

30 Eylül- 12 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 3. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin basın toplantısı Fazıl Say, Burhan Öçal ve Mertol Demirelli’nin katılımıyla gerçekleştirildi...

Mersin festivalle anılacak

Basın toplantısında konuşma yapan 3. Mersin Uluslararası Müzik Festivali Danışma Kurulu Başkanı Devlet Sanatçısı Nevit Kodallı, Müzik Festivallerinin bir şehir için çok şey ifade ettiğini belirterek, şehirlerin yaptıkları festivallerle anıldığını, tüm amaçlarının da Mersin’in bu festivalle anılmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Festivalin basın toplantısına katılan Fazıl Say, 230 kişilik Bilkent Senfoni Orkestrası ile Mersin’de müzik severlerin karşısında olmaktan mutluluk duyacağını belirtti.

Burhan Öçal ise Mersin’e ilk kez geldiğini ve tarihsel dokusuna hayran kaldığını, tarih kokan bu şehirde konser verecek olmanın kendisini heyecanlandırdığını ifade etti.Küçük dahi Mertol Demirelli, ‘Mersinliler klasik müziği çok seviyor, burada piyano çalmak çok zevkli olacak’ dedi.

Müzik şöleni
30 Eylül’de Akdeniz Bölge ve Mersin Garnizon Komutanlığı Bandosu’nun muhteşem konseriyle açılacak olan festivalin özel performanslarından birisi olan “Nazım”, Bilkent Senfoni Orkestrası ve Kültür ve Truzim Bakanlığı çok sesli Korosu eşliğinde Fazıl Say’ın piyanodaki notaları, Genco Erkal’ın şiirleri ve Zuhal Olcay’ın sesiyle hayat kazanacak.

Ayrıca, Burhan Öçal’ın The Trakya All Stars Featuring Smadj ile birlikte sahne alacağı festival kapsamında birçok grup ve sanatçı performanslarını sergileyecek. Fazıl Say, Hüseyin Sermet, Nevit Kodallı’nın eseri Van Gogh’la Mersin Devlet Opera ve Balesi, Toros Can, Parlayan Yıldızlar, Şirin Pancaroğlu ve Tatjana Masurenko, Rajko, Triole, Vieri Bottazini ve Lillian Tonela gibi isimler festival seyircisine 12 Ekim Tarihine kadar unutulmaz anlar yaşatacak.


Mersin marka şehir olma yolunda...

Binlerce yıllık tarihini sanatla buluşturan Akdeniz’in liman şehri Mersin, hız verdiği arkeolojik kazılar, restorasyon çalışmaları ve uluslararası müzik festivali ile markalaşma yolunda hızla ilerliyor...

Akdeniz boyunca uzanan kumsalları, binlerce yıllık medeniyetin izlerini taşıyan sayısız tarihi eserleri ile zengin bir şehir olan Mersin, sanatı da zengin değerlerinin içine katarak dünyaya açılmayı hedefliyor...

Resmi ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali ile birçok ünlü ismi ağırlayacak olan Mersin, dünya şehri olma yolunda sanatın evrensel değerlerini de kullanıyor.

Şehrin binlerce yıllık tarihi değerlerini ortaya çıkartmak için 2004 yılı içerisinde çalışmalara hız verildi. Şehrin çeşitli bölgelerinde 11 adet arkeolojik kazı çalışmaları sürüyor. Yine Tarsus’taki 150 yıllık Osmanlı evlerinin restorasyon çalışmalarının devam ettiği Mersin, Uluslararası Müzik Festivali’nin desteğiyle de çok yakında dünyanın tanıdığı ve ziyaret ettiği marka şehir haline gelecek gibi görünüyor.3. MERSİN ULUSLAR ARASI MÜZİK FESTİVALİ PROGRAMI


30 Eylül, Per. AÇILIŞ TÖRENİ
19.00 MKM ve CM
Akdeniz Bölge ve Mersin Garnizon Komutanlığı Bandosu


1 Ekim, Cum.
MERSİN DEVLET OPERA VE BALESİ
NEVİT KODALLI
20.00 MKM
“VAN GOGH” Opera
Reji : Mehmet Ergüven
Şef : Murat Kodallı

2 Ekim, Cts.
TANGO PLUS - CARMEN
20.00 MKM
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü

3 Ekim, Paz.
TRIO’LE ODA MÜZİĞİ KONSERİ
20.00 MKM
Klarnet :Ayşegül Kirmanoğlu
Piyano : Gülden Teztel
Çello : Reyent Bölükbaşı

4 Ekim, Pzt.
TOROS CAN
20.00 MKM
Piyano resitali

5 Ekim, Sa.
“PARLAYAN YILDIZLAR”
20.00 MKM
Mertol Demirelli (piyano)
Veriko Tchumburidze (keman)
Hasan Gökçe Yorgun (keman)

6 Ekim, Çar.
ŞİRİN PANCAROĞLU&TATJANA MASURENKO
20.30 St. Paul Müzesi
Arp-Viola İkilisi

8 Ekim, Cum.
“NAZIM”
20.00 Cumhuriyet Meydanı
Piyanist: Fazıl Say
Şef İbrahim Yazıcı
Şiirle Genco Erkal
Şarkılar: Zuhal Olcay
BİLKENT SENFONİ ORKESTRASI
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI
ANKARA DEVLET ÇOK SESLİ KOROSU
Şef: İbrahim Yazıcı

9 Ekim, Cts.
ÇİGAN MÜZİĞİ
19.00 KK
Rajko (Macaristan)

10 Ekim, Paz.
BURHAN ÖÇAL&THE TRAKYA ALL STARS FEATURING SMADJ
Trakya Çalgıcıları 17.00 KD

11 Ekim, Pzt.
BURHAN ÖÇAL&THE TRAKYA ALL STARS FEATURING SMADJ
Trakya Çalgıcıları 19.30 TGM

11 Ekim, Pzt.
VIRTUOSO FLÜT VE PİYANO
İÇİN FANTEZİLER
20.00 MKM
Vieri Bottazzini (flüt) – Lilian Tonela (piyano)

12 Ekim, Sa.
HÜSEYİN SERMET
20.00 MKM
Piyano resital


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>