>

KÜLTÜR-SANAT

Ne Zaman Boşanacaksın Da Evleneceğiz?

Metresler yaşadıklarını bu kitapta anlatıyor...
 
   
 
 
     

T24 yazarlarından Hande Çayır’ın “Ne zaman boşanacaksın da evleneceğiz?” adlı söyleşi kitabı çıktı. Bu çalışmasında Çayır, metreslerle, evli ve aldatılan / aldatan kadınlarla, erkeklerle, LGBT bireylerle görüştü. İlişkideki gizli kişiler neler yaşadıklarını anlattı. Kitapta kumalara da yer veriliyor.

Hande Çayır’ın cümleleri ile tanıtım bülteni:

“Neden metres oldular? Neden metres tuttular? Kadın, erkek, LGBTİQ metreslere dair ne çok hikaye dinledim! Hepsi gerçek ve yanıbaşımızda. Saklanan bir konu bu. Oysa var! Hiç merak ettiniz mi? Metresler nelere razı oluyor? Sadece, tek tip, heteroseksüel bir evlilik modeli varmış gibi yüzeyde.

Şöyle bir aralayınca işler hiç de öyle göründüğü gibi çıkmadı. Arkadaşlarımız potansiyel metresler mi? Gün içinde temas ettiklerimiz, 'saçmalama' diye susturduklarımız, bir anlığına da olsa yaşananları sezenler mi acaba? Klişelere tav olmak istemesem de görünen köy kılavuz istemiyor. Yüzyıllardır hep aynı olaylar mı yaşanıyor? Eğer öyle ise neden hâlâ işin içinden çıkamıyoruz? Görünenin ardı nasıl?

Metres, manita, karı, kuma... En dürüstü, en sarmalayanı, en dindireni, en uçuranı hangisi? Erkek, herif, abi, adam, çocuk... Bu kelimeleri kullandık ilişki(leri)mizden bahsederken. Her birimizin hikayesi farklı. İyi ki de öyle! Neyin peşindeyiz? Kime, ne iyi geliyor? Neden bazı ilişkilerimizi gizleme ihtiyacı duyarız? Mahkûm etmeden, yargılamadan metresleri dinledim. Olmakta olanlara 'yokmuş' gibi davranmadan...”

Hande Çayır kimdir?

1982 yılında Eskişehir’de doğdu. Whichcontent’te Genel Yayın Yönetmeni. T24’te yazar. Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı (BA), Bilgi Üniversitesi Sinema Televizyon (MA) mezunu. İletişim bölümünde otoetnografi metodolojisi ile doktora tezini yazıyor. Yok Anasının Soyadı (2012) adlı bir belgeseli var. Emre Koyuncuoğlu ve Şahika Tekand’ın yanında tiyatroya emek verdi. Medcezir dizisinde, iki yıl sekreter Şükran rolünde yer aldı. Tango, oryantal, pole ve modern dans seviyor. Musiki okuyor. Mor Çatı gönüllüsü. Toastmasters üyesi.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>