>

KÜLTÜR-SANAT

Önce Berlin Şimdi Ankara: Aferim! Filmi Festivallere Damga Vuruyor!

Aferim! Filminin Berlin’den sonraki ilk gösterimi Ankara’daydı!
 
   
 
 
     

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve Halkbank ana sponsorluğunda düzenlenen, 23 Nisan’daki açılış töreni sonrasında film gösterimi, atölye ve söyleşilerle sanat dolu günleri Ankaralılara müjdeleyen 26. Ankara Uluslararası Film Festivali, sinema meraklılarının ilgisini çekecek programıyla 3 Mayıs’a kadar devam ediyor.

Festivalin dünya sineması seçkileri arasında, bu seneki temadan hareketle şekillenen “Kristal Sınırlar” da yer aldı. 65. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı adayları arasında bulunan ve Radu Jude’un En İyi Yönetmen dalında Gümüş Ayı'yı, Beden (Cialo) filminin yönetmeniyle paylaşmasını sağlayan “bir balkan westerni” Aferim! filmi, 29 Nisan’daki Türkiye Galasıyla bu seçkinin en çok dikkat çeken filmi oldu. Bu gösterimin bir diğer önemli yanıysa, filmin, damga vurmuş olduğu 65. Berlin Film Festivali’nden sonra dünyada ilk defa Türkiye’de seyircilerle buluşmasıydı.Türkiye Galasına başrol oyuncusu Teodor Corban’ın da katıldığı Aferim!, yönetmeni Radu Jude’un önceki iki filminde (The Happiest Girl in the World, Everybody in our Family) kullandığı "gaddarlık" temasını bu kez de 19. yüzyıl Romanya’sının farklı toplumsal sınıfları üzerinden işliyor. Karakterlerin yolculuğu boyunca çingene kölelerin, toprak ağalarının Romanya’sında sınırlara sığmayışın ve şiddetin izlerini biz de günümüzde sürüyoruz.

29 Nisan tarihli gösterimi kaçıran sinemaseverler, Aferim! filmini 1 Mayıs Cuma 21:30 seansında, Büyülü Fener Kızılay Salon 1’de izleyebilirler. 3 Mayıs Pazar etkinlikleriyle son bulacak Festival’de Türkiye Galaları, FESTİLAB kapsamındaki atölye ve söyleşiler sizi beklemeye devam ediyor.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>