>

KÜLTÜR-SANAT

Ormanın ve nehrin çağıran kokusu…

Bunlar, hayat bizi alıp götürmeden, orada, ağaçların gizeminde, suyun fısıldayışlarında, otların kokusunda ve kalbimi deli gibi çarptıran o parlak çocukluk döneminde ne yaşadığımı tam olarak anlamadan önceydi
 
   
 
 
     
Toplum yaşamından uzakta, Dordogne’da küçük bir adadaki kulübelerinde yaşayan Bastien ve ailesini konu alan Büyük Ada, hem ütopyaya hem de gerçek dünyaya eşit uzaklıkta duran insanların yaşamlarını irdeliyor. Roman, başarılı karakter analizleriyle olduğu kadar şiirsel doğa betimlemeleriyle de dikkat çekiyor.

Nehir ve ormanla çevrili dünyalarında yaşamın gizlerini çözmeye çalışan Bastien, Baptiste ve Paule, anneleri Albine ve babaları Charles’la unutulmaz günler geçiriyorlar doğup büyüdükleri bu adada. Şiir ve gizem dolu, hayallere özgü bir su dünyası, bir sığınak olan Büyük Ada, onlara gün günden yaşama gücü ve sevinç veren bir cennet. Savaş bu dünyanın ahengini bozamıyor ama mutluluk ve sonsuz çocukluk dönemine ait anılar dışındaki her şey yavaş yavaş yok olup gitmekte…


Büyük Ada evrensel bir hikâye. Birbirine sevgiyle bağlı beş kişilik bir ailenin dünyaya yelken açmasının heyecanını ve hüznünü bir arada işliyor. Christian Signol, zamanın kaçıp gidişini, yetişkinliğe atılan adımları ve doğanın ihtişamını olağanüstü bir duyarlılık ve nostalji içinde veriyor.

Büyük Ada, kentli insanın içindeki doğa özlemini artıracak bir roman. Sayfaların arasından yükselen orman ve nehir kokularına duyarsız kalamayacaksınız.

Christian Signol
BÜYÜK ADA
Türkçesi: Zeynep Canan Özatalay
150 sayfa, Mayıs 2005
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Everest Yayınları


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>