>

KÜLTÜR-SANAT

Pelin Batu ile söyleşi...

TÜRSAK Vakfı’nın danışmanlığında her ay farklı bir temayı içeren film gösterimlerinin yapıldığı Osmanlı Bankası Müzesi Sineması’nda, sinema sohbetleri devam ediyor.
 
   
 
 
     
TÜRSAK Vakfı’nın danışmanlığında her ay farklı bir temayı içeren film gösterimlerinin yapıldığı Osmanlı Bankası Müzesi Sineması’nda, Ocak ayından bu yana, seçilen tema ekseninde gerçekleştirilen sinema sohbetleri Pelin Batu ile devam ediyor.

Sinemanın en sevdiği konuların başında gelen ve toplumun alışılagelmiş kurallarına başkaldıran asi gençlik öykülerinin yer aldığı ‘Gençlik Başımda Duman’ konu başlığı ile Peter Weir’in “Dead Poets Society/Ölü Ozanlar Derneği”, Nicholas Ray’in “Rebel Without Cause/Asi Gençlik”, Jean Vigo’nun 1933 yapımı “Zero de Conduite/Hal ve Gidiş Sıfır” ve Mike Nichols’ın “The Graduate/Aşk Mevsimi” filmleri Mayıs ayı boyunca İstanbullu sinemaseverle buluştu.

Sinema eleştirmeni ve TÜRSAK Vakfı Program Danışmanı Mehmet Açar; sinemaya, Ferzan Özpetek'in filmi "Harem Suare"de canlandırdığı Çerkez Cariye rolü ile adım atan, ardından Yavuz Özkan'ın "Hayal Kurma Dersleri", Sinan Çetin'in "Komser Şekspir" ve Mustafa Altıoklar’ın “O Şimdi Asker” filmlerinde ve özel bir televizyonda yayınlanan "Baba" adlı komedi-macera dizisinde rol alan ve 2003 yılında Yapı Kredi Yayınları’ndan İngilizce ve Türkçe olarak “Glass/Cam” adlı şiir kitabı yayınlanan genç oyuncu-şair Pelin Batu ile 22 Mayıs 2004 Cumartesi günü 16.30’da ‘Sinema ve Gençlik’ üzerine gerçekleştirilecek sohbetinde Mayıs ayında gösterilen Ölü Ozanlar Derneği, Mezun, Hal ve Gidiş Sıfır, Asi Gençlik filmlerinin ortak noktası olan gençlik sorunlarını, genç bir sinema oyuncusunun gözüyle irdeleyecek

UYGARLIK NEREYE?

Osmanlı Bankası Müzesi Sineması’nda Haziran ayının ana teması ise ‘Uygarlık Nereye?’. Dünya Çevre Günü olması sebebi ile bu ayda çevre sorunlarını ele alan filmlerin gösterimleri gerçekleştirilecek. Werner Herzog’un “Wo Die Grünen Ameisen Traumen/Yeşil Karıncaların Düş Gördüğü Yer”, Iara Lee’nin “Synthetic Pleasures/Sentetik Hazlar”, Pierre Herbert’in “La Plante Humaine/İnsan Denen Bitki” ve James Bridges’in “The China Syndrome/Çin Sendromu” filmlerinin yer alacağı bu ayın sohbeti ise 26 Haziran 2004 tarihinde gerçekleştirilecek.

Mimari yapının tarihsel dokusunu tümüyle koruyarak Bülent Erkmen ve Yeşim Bakırküre’nin tasarımını gerçekleştirdiği 46 kişilik salonuyla hizmet veren Osmanlı Bankası Müzesi Sineması’nda seanslar, Perşembe ve Cuma günleri 19.30, Cumartesileri ise 14.30 ve 18.30’da başlıyor. İndirimli 2, tam 4 milyon liradan satılan biletler, Osmanlı Bankası Müzesi’nden temin edilebiliyor.

PELİN BATU
‘Sinema ve Gençlik’
22 Mayıs 2004
Cumartesi saat: 16.30

Osmanlı Bankası Müzesi
Bankalar (Voyvoda) Caddesi No:35-37
Tel: (0212) 292 76 05

www.obmuze.com
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>