>

KÜLTÜR-SANAT

“Picasso İstanbul’da”

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), 20. yüzyılın en büyük ressamlarından Pablo Picasso’nun 135 eserine ev sahipliği yapacak.
 
   
 
 
     
“Picasso İstanbul’da”

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), 24 Kasım 2005 – 26 Mart 2006 tarihleri arasında 20. yüzyılın en büyük ressamlarından Pablo Picasso’nun eserlerine ev sahipliği yapacak. Türkiye’de Batılı bir sanatçıya ayrılan ilk büyük sergi olma özelliğini taşıyan “Picasso İstanbul’da” başlıklı sergide, ressamın İspanya’daki ilk gençlik yıllarına dair çizimlerin de bulunduğu, tüm dönemlerini kapsayan 135 eser yer alacağı belirtildi.

Paris ve Barselona’daki Picasso müzelerinden, Musée d’art moderne Lille Métropole’den, FABA’dan (Fundación Almine Bernard Ruiz – Picasso para el Arte) ve aile koleksiyonlarından Picasso’nun torunu Bernard Ruiz-Picasso tarafından seçilen eserler kronolojik olarak sergilenecek. Sergide, ayrıca sanatçının çalıştığı stüdyoların ve yakın çevresindeki kişilerin, ünlü fotoğrafçılar tarafından çekilen fotoğrafları da yer alacak.

Sergi ve katalog çalışmaları Picasso biyografisti Marilyn McCully tarafından yapılıyor.

Sergi için hazırlanan katalogda, John Richardson ve Michel Leiris gibi uzmanlar tarafından kaleme alınan makaleler yer alıyor. Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan kataloğun, Picasso hakkında araştırma yapanlar için önemli bir kaynak görevi görmesi bekleniyor. Sakıp Sabancı Müzesi, sergi boyunca düzenleyeceği seminer ve film gösterimleriyle, ziyaretçilere Picasso’yu daha yakından tanıtmayı hedefliyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>