>

KÜLTÜR-SANAT

Rumen Bakanın Galası Edirne`de Yapıldı!..

Romanya Kültür Bakan Yardımcısı Bogdan Stanoevici`nin başrolünü oynadığı Cel Ales (Seçilmiş Kişi) filminin Türkiye galası Edirne`de yapıldı!...
 
   
 
 
     

1. Uluslararası Edirne Film Festivali kapsamında, Romanya Kültür Bakan Yardımcısı Bogdan Stanoevici’nin baş rolünü oynadığı Cel ALES (Seçilmiş Kişi) filminin Türkiye galası Edirne’de yapıldı.Filmin galasından sonra Romanya Kültür Bakan Yardımcısı, Bogdan Stanoevici ve Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in de katılımıyla bir kokteyl düzenlendi.Uluslararası Edirne Film Festivali
Yürütme Konseyi Başkanı Murat Tufan ve Uluslararası Edirne Film Festivali Genel Sanat Yönetmeni Yıldırım Yanılmaz, 11 Ekim’de Romanya’ya giderek birtakım görüşmelerde bulunmuş ve filmi festivale davet etmişlerdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş’ın da eşlik ettiği Tufan ve Yanılmaz, önce Bükreş Valisi Paul Nicole Petrovan ile sonra da Romanya Kültür Bakan Yardımcısı ve aynı zamanda sinema aktörü olan Bogdan Stanoevici ile Balkan ülkeleri sineması hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak üzere bir araya gelmişlerdi.

Görüşmeler sonucu iki ülke sinemasının gelişimini sağlamak, Türk halkının Rumen sinemasını, Rumen halkının da Türk sinemasını yakından tanıması amacıyla akademisyenler, yapımcılar, yönetmenler ve sinema meslek birliklerinin katılacağı bir çalıştay yapılması kararı alındı.

Çalıştayın ilkinin Ocak - Şubat 2016 yılında Romanya’nın başkenti Bükreş’te yapılması kararı alınırken ikincisinin ise Ocak 2017’de Edirne’de yapılması konusunda prensip anlaşması yapıldı.

Öte yandan festival ekibinin Bogdan Stanoevici ile görüşmesi sırasında baş rolünü Stanoevici’nin oynadığı ve Romanya’da bu yıl gösterime giren ‘Cel Ales’ (Seçilmiş Kişi) filminin Türkiye galasının Edirne’de yapılması kararlaştırılmıştı.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>