>

KÜLTÜR-SANAT

‘Saklı Hayatlar’ Antalya Cemevi’nde

"Saklı Hayatlar” adlı film, 13 Ekim Perşembe günü Saat 20.00’de Antalya Cemevi’nde gösterime girecek.
 
   
 
 
     

1980 yılında, Çorum katliamından kaçıp başka şehre yerleşen Alevi bir ailenin trajik öyküsünün anlatılıyor....Antalya Büyükşehir Belediyesi&Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle düzenlenen 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali programı kapsamında yer alan “Saklı Hayatlar”ın özel gösterimlerinden ikincisi14 Ekim Cuma günü Saat 12.00’de Özdilek Park Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde yapılacak.

Ahmet Haluk Ünal’ın senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı filmde, Sünni gibi görünerek kimliklerini gizlemeye çalışan Alevi bir ailenin, üst katta oturan Sünni aileden kişilerle kesişen hayatları konu ediliyor. Saklı hayatlar arasından ortaya çıkan bir aşk öyküsü, saklanmış kimliklerin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

“Aşk mı önyargı mı galip gelecek?” sorusu ekseninde izleyiciyi “kimlik farklılıkları”yla yüzleşmeye götüren “Saklı Hayatlar”, Altın Portakal’ın Sosyal Sorumluluk Projesi çerçevesinde sinemaseverlerle buluşturuluyor.

Çorum Katliamı: Türkiye’nin mecazı

1980, Anadolu’nun, Alevi katliamlarına tanık olduğu bir yıldır. Bu katliamların en büyüğü Çorum şehrinde yaşandı. “Saklı Hayatlar”da, Çorum katliamından kaçıp kimliklerini gizleyen; kendilerini Sünni gibi tanıtan ve Sünni bir ailenin alt katına kiracı olarak yerleşen Alevi bir ailenin trajik öyküsü anlatılıyor. Ailenin taşındığı ev “Türkiye’nin mecazı”dır. Evin üst katında, ailesinden “ saklı” bir hayatı olan Murat, babası Tevfik ve babaannesi Emine Hanım ile birlikte yaşamaktadır. Milliyetçi - muhafazakâr bir baba olan Tevfik Bey, yeni mezun makine mühendisi oğlunun sol düşünceye sempati duyduğunu bilmemektedir. Beş vakit namazında bir Müslüman olan Emine Hanım ve komşu kadınlar, “iki kızıyla yaşayan yalnız kadını” hızla bağırlarına basarlar. Kiracıları Zeynep ise, Çorum’da yaşadığı olaylar yüzünden kaygılı ve güvensizdir. Kimliğini gizleme konusunda aşırı titizlik gösterir.

Murat ve Zeynep’in kızı Nergis tanışırlar ve birbirlerine aşık olurlar. Aşk, saklı hayatların gizlediği kimliklerin ortaya çıkmasına neden olur. Önyargı devreye girer, çatışma başlar. Murat ve Nergis’in aşkları, ötekileştirmenin, birbirini anlamamanın eşiğinde yaşanan mezhep çatışması yüzünden trajik bir hal alır.

Haluk Ünal’ı tanıyalım

Ahmet Haluk Ünal, 1957’de Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde eğitim gördü. 1987-2009 yıllarında çeşitli gazete, dergi ve web sitelerinde makaleleri yayınlandı. 2004-2008 yılları arasında iletişim ve reklam sektöründe metin yazarlığı ve proje tasarımcılığı yaptı. 2005-2010 seneleri içinde SENDER - Senaryo İstanbul Atölyesi yönetici ve eğitmenliğini yürüttü. 2008 -2009’da Kadir Has üniversitesi Film- Drama Yüksek lisans Bölümünde ve Dijital Film Akademi’sinde senaryo eğitmenliği görevini gerçekleştirdi. 2009 yılında “Esrarlı Gözler” adlı TV filmini yaptı. “ Saklı Hayatlar” isimli sinema filmini 2010 yılında tamamladı.

Filmin Künyesi

Ahmet Haluk Ünal’ın senaryosunu yazıp yönettiği, yapımcılığını Serpil Güler’le birlikte üstlendiği “Saklı Hayatlar”ın Görüntü Yönetmeni Gökhan Atılmış, Sanat Yönetmeni Adalı Aksoy. Kurgusu Mehmet Atan’a, müziği Kedi Müzik’e ait olan 2010 yapımı “Saklı Hayatlar”ın yapımı Drama İstanbul Film Atölyesi ve Eylül Film imzası taşıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Ceren Hindistan, Yusuf Akgün, Ahmet Mümtaz Taylan, Laçin Ceylan, Zerrin Sümer ve Irmak Ceren Öztürk yer alıyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>