>

KÜLTÜR-SANAT

Seksle İlgili Tabulara Meydan Okuyan Bir Kitap

Çağımızın önde gelen düşünürleri arasında yer alan toplumsal ve siyasi teori akademisyeni Amia Srinivasan, kitabıyla seks politikalarını tartışma tarzımızı ve bu alandaki sorunları tartışmaktan kaçınma şeklimizi altüst ediyor.
 
   
 
 
     

Seksi tüm karmaşıklığıyla, toplumsal cinsiyet, sınıf, ırk ve güçle olan ilişkisi içinde ele alan yazar, okura özgür olmanın ne anlama gelebileceğini sorgulatıyor. Seksin bugünkü anlamının izini sürmemizi sağlayan bir provokasyon, bir vaat olan Seks Yapma Hakkı, Mundi etiketiyle raflarda!

Oxford Üniversitesi’nde 1870 yılında Henry Chichele onuruna oluşturulan Chichele Profesörlük Kürsüsü’nün ilk kadın ve ilk beyaz olmayan toplumsal ve siyasi teori akademisyeni Amia Srinivasan’ın seksi tüm karmaşıklığıyla, toplumsal cinsiyet, sınıf, ırk ve güçle olan ilişkisi içinde ele aldığı kitabı Seks Yapma Hakkı, seks politikalarını tartışma tarzımızı ve bu alandaki sorunları tartışmaktan kaçınma şeklimizi altüst ediyor.

Seks Yapma Hakkı’nda “Seks yapmak bir “hak” mı? Herkesin seks yapma hakkı var mı? Ya da herkesin sevişme “imkân”ı mevcut mudur? Kim kimle sevişebilir, kimle sevişemez? Seks için rıza yeterli midir? Üretilen rıza ile içten gelen istek aynı kefeye konabilir mi?” gibi sorunların yanıtlarını arayan yazar, ayrımcılık ve tercih, pornografi ve özgürlük, tecavüz ve ırksal adaletsizlik, ceza ve sorumluluk, öğrenciler ve öğretmenler, zevk ve güç arasındaki endişe verici ilişkileri tartışıyor.

Srinivasan, artık kendimizi seks üzerinden tanımlayabildiğimiz, kimi sevip kimle sevişebileceğimiz hakkında daha çok düşündüğümüz ve cinsel suçlara karşı #MeToo hareketi gibi kitlesel hareketler oluşturabildiğimiz dünyamızda seksin bugünkü anlamının izini sürüyor.

Seks üzerine düşünmek gerekli ama zor; seks hakkında konuşmaksa daha da zor…

Cinsel çekim, içgüdüler, arzu, tutku ve istek… Bir yanıyla hayatın tuzu biberi sayılabilen seks, madalyonun diğer yüzüyle ise güç ilişkileri, tahakküm, istismar gibi hem kişisel hem de toplumsal meselelere işaret ediyor. Üstelik seksin nasıl algılandığı çağdan çağa, toplumdan topluma değişiyor, haliyle mesele iyice karmaşıklaşıyor!

 “Bu kitap, cinsel arzunun, kim olduğumuz ve kime karşı cinsel çekim duymadığımız meselesinin son derece politik olduğunu ve mevcut sosyal adaletsizliklerden etkilendiğini çok etkileyici bir biçimde gözler önüne seriyor.”
The Guardian

“Srinivasan, popüler kültür tartışmalarını felsefeyle nasıl çözebileceğimizi ve popüler kültürü seks, feminizm, eşitlik, özgürlük gibi konulara dair ahlaki ikilemlerle savaşmak için nasıl kullanabileceğimizi gösteriyor.”
Judith Butler


Kitap adı: Seks Yapma Hakkı
Yazar: Amia Srinivasan
Çevirmen: Damla Göl
Yayınevi: Mundi
Tür: Sosyoloji
Sayfa sayısı: 264
Fiyatı: 200 TL 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>