>

KÜLTÜR-SANAT

“Ser-Gi-ysi”

Akbank Kültür Sanat Merkezi 7- 16 Mart 2004 tarihleri arasında sanatçı Bayram Candan’ın “Ser-Gi-ysi” isimli sergisini, sanatseverlerin beğenisine sunuyor.
 
   
 
 
     
“Ser-Gi-ysi”

Sanatçı Bayram Candan’ın sergisindeki heykeller, metalin bir kumaş gibi ele alınarak dikilmesi ve elbiselerin askı ile ilişkisi dikkate alınarak yaratılmış…

Akbank Kültür Sanat Merkezi 7- 16 Mart 2004 tarihleri arasında sanatçı Bayram Candan’ın “Ser-Gi-ysi” isimli sergisini, sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Bayram Candan daha önce metal malzemeyi kullanarak yarattığı 9 adet heykelini, müzik eşliğinde yaktı ve yakılmaktan kaynaklanan deformasyonlardan yola çıkarak heykellere yeni müdahalelerde bulundu. Sergi, müdahale edilmiş yeni formları içeriyor.

Bir tür terzilik yaparak metal malzemeyi tıpkı bir elbise gibi diktiğini belirten sanatçı, nesnelerin asıldıkları zaman nasıl görüneceklerini daha doğrusu kült formdaki giysinin askı ile ilişkisini sorguladığını belirtiyor.

Bayram Candan’ın İstanbul Çubuklu Hayal Kahvesi’nde 10 ton hurda metal ve 4 ton mermer kullanarak, “ Yalama Olmuş Cıvatalar “ isimli metal heykel sergisi de büyük beğeni toplamıştı.

Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Metal ve Ahşap Atölyeleri sorumlusu olarak çalışmalarını sürdüren Bayram Candan, 1963 Erzincan doğumlu. Önlisans derecesini Trakya Üniversitesi’nden seramik dalında, lisans derecesini ise İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Heykel Bölümü’nden aldı. 1991 yılında ilk özel atölyesini kuran sanatçı 1994-1999 yılları arasında İzmir Konak Belediyesi Heykel Atölyesi’ni kurdu ve sanat danışmanlığını yürüttü. Metal ahşap ve bronz malzemeler kullanarak yurt dışı ve yurt içinde birçok sergi gerçekleştirdi.

Candan’ın “Ser-Gi-ysi” isimli çalışması, Akbank Kültür Sanat Merkezi’nde “vitrin sergisi” olarak 7- 16 Mart 2004 tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor.

Akbank Kültür Sanat Merkezi, İstiklal Caddesi No: 14-18, Beyoğlu.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>