>

KÜLTÜR-SANAT

Sinema Tutkunlarının Filmi Gözümün Nûru

18 Ekim’de sinemalarda.
 
   
 
 
     

Genç bir sinema sevdalısı olan Melik’in film yapma hedefi üzerine kurduğu hayatı, üst üste geçirdiği iki retina dekolmanıyla alt-üst olur. Kör olmanın kıyısından döndüğü ve kırk gün boyunca gözleri bandajlı yüzükoyun yatmak zorunda kaldığı bu çileli süreç, Melik’i korkularıyla yüzleşmeye ve sinemayla kurduğu saplantılı ilişkinin muhasebesini yapmaya itecektir. Melik’in hayatı tiye alan üslûbu, karanlığa karşı verdiği savaştaki en büyük silahı olacaktır.

FİLME AİT İLGİ ÇEKİCİ NOTLAR

Gözümün Nûru, yönetmenler Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu’nun birlikte çektikleri ikinci film. İlk filmleri Orada’da Dolunay Soysert, Sinan Tuzcu ve Erol Günaydın gibi önemli oyuncular yer alıyordu.

Gözümün Nûru filmi, yönetmen ve başrol oyuncusu Melik Saraçoğlu’nun gerçek hayatta başından geçmiş olan bir öyküyü anlatıyor. Filmde yalnızca Melik Saraçoğlu değil, anne, baba, abi ve dede de yine kendisini oynuyor. Konuk oyuncu kadrosunda ise oyuncu Tülin Özen var. Sinema sanatına da saygıda kusur etmemeye çalışan Gözümün Nûru’nda, hem sinemanın yaratıcıları Lumière Kardeşlere, hem de körlük meselesini defalarca işlemiş olan Yeşilçam klasiklerine yer veriliyor. Bu nedenle filmde Hülya Koçyiğit, Cüneyt Arkın ve Münir Özkul da izleyicilerin karşısına çıkıyor.
Filmin çekimleri İstanbul ve Lyon’da gerçekleştirildi.

Gözümün Nûru, körlükle burun buruna gelen bir gencin yaşadığı bu karanlık ve ciddi tecrübeyi, meseleyi pek de ciddiye almadan, olabildiğince eğlenceli ve komik bir biçimde anlatan bir trajikomedi.FİLM, ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZA DA UFAK DA OLSA UMUT AŞILAYABİLECEK; YAŞADIKLARI SIKINTILARDAN ÖTÜRÜ YILMAK YERİNE, HAYATA KÜSMEDEN HAYALLERİNİN PEŞİNDE KOŞMALARI KONUSUNDA ONLARA CESARET VEREBİLECEK BİR YAPIM.

ÖDÜLLER

Adana Altın Koza Film Festivali
En İyi Film
En İyi Senaryo
SİYAD En İyi Film
En İyi Kurgu

Cinemed Montpellier Film Festivali

Proje Geliştirme Ödülü (En İyi Proje)

Nisan 2011, İstanbul Film Festivali

Köprüde Buluşmalar, Fransa’yla Ortak Yapım Platformu


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>