>

RÖPORTAJ

Gülerken Gamzeniz Olsun İster Misiniz?

Doğuştan şanslı insanlar vardır. Bir gülerler gamzesi ile etrafa ışık saçarlar. Birçok kişi imrenmiştir ve söylenmiştir içinden “keşke benim de gamzem olsa” diye...
 
   
 
 
     

Sizde bu kişilerden biriyseniz size harika bir haberimiz var. Bahçeşehir’de yer alan Özel Esteticium Tıp Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. “Gamze Demirtaş” artık gamzenin de estetiğinin yapıldığını müjdeledi. Bununla da yetinmedi son estetik trendlerinden, doğru bildiğimiz yanlışlara tutunda altın oranalara kadar değişen güzellik anlayışını Cosmotürk’e değerlendirdi.

Estetik İstanbul’da, Türkiye’de ve dünya çok ilgi görüyor. Alanında önde bir doktor olarak trend operasyonları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Estetik sağlıkla birleştiğinde yerini buluyor. Beslenmeden ufak dokunuşlara kadar her şeyin çok önemi var. Bize geldiklerinde ilk sorumuz “neden bunu yaptırmak istiyorsun?” Kişi çok gergin görünüyorum botoxla bunu yumuşatmak istiyorum derse bunu anlamak gerekiyor. Asıl önemli olan hastanın ne istediğini anlamak ve ona zaman ayırmak. En önemli nokta budur. Bir günde her şey değişmez. En az 6 aya ihtiyaç var. Karşı taraf sende bir değişiklik ve gençleşme var diye duyuyorsa o zaman estetik yerini bulmuştur. Sen dudaklarına dolgu mu yaptırdın diye duyuyorsa kişi bu üzücü. Bizim yapmak istediğimiz farkına vardırmadan o estetiği yakalatmak. Doğal olan güzellik, güzeldir.

İnsanların en çok istediği genç kalmak mı?


Kesinlikle öyle. Bunun için ruhunuzun da genç olması ve iyi besleniyor olması gerekiyor. Bunlar olmadan aslında bunun özüne varazmazsınız. Beklentiler çok farklı.

Kime ne yapmak ve ne yapmamak gerekiyor?

Yoğun kırışıklığı olan bir kişiye botox yapmak doğru olmaz. Cilt kalitesi, yaşı ve başka etkenler önemli. Cilt kalitesi buna izin vermiyorsa biz başka önlemler aldırıyoruz. Burun estetiği operasyonlarında da yüzüne uymayan modelleri tercih ettiklerinde bunun olmazını anlatmak istiyoruz. Burada kazanç önemli değil. Hastanın istediğini değil, olması gerekeni yapmak gerekiyor.

Türk kadınları en çok kime benzemek istiyor?

Angelina Jolie var. Yerli sanatçılardan da olabiliyor. Eskiden daha fazla birilerine benzemek istiyorlardı ama şimdi birine benzemek değil insanlar kendilerine gidecek dokunuşların peşinde. Bir sanatçıdan ziyade insanlar artık gençleşmek istiyorum ne yapmalıyız diye kapımızı çalıyorlar.

Operasyonsuz estetik dokunuşlar ticari yaklaşımlar mı, iyi sonuç alınıyor mu?

Burun ameliyatlarında olumlu sonuçlar alınıyor. İnsanlar ameliyattan korkuyorlar. Dolgu ile birçok alanda doğru sonuçları alabiliyoruz. Burun için mesela 2 yıl sonrasında tekrar dokunmak gerekiyor.

Trendlerden bahsetmek istiyorum. Gündem de neler var?

Meme büyütme ve küçültme var. Güzellik anlayışa doğala dönmeye başladı artık büyük göğüs ön planda değil. Popo şekillendirme yine trendlerden bir tanesi. Yanak inceltme yine çok popüler. Kadınlarda ve erkeklerde karın kası oluşturma. Sporla yapılan karın kaslarını ameliyatla yapmak çok popüler.sonrasında beslenme ve sporla bunu desteklemek gerekiyor.

Spor yapmayan biri de bu operasyonu yapabilir mi?

Tabi yapabilir. Tek operasyonda olabiliyor. Estetiği sağlıkla birleştirmek gerekiyor bunu unutmamak gerekiyor. Sizden çok farklı bir ameliyat öğrendim. Gamze estetiği bu çok ilgimi çekti. Detayları öğrenmek isterim. Gamze estetiği son zamanlarda çok ilgi görüyor. Gamze aslında o bölgede var olan kasın bozukluğu neticesinde oluşan bir çekilme. Zigomatik kasın kısalığından dolayı oluşan bir görüntü. Sadece yanaklarda değil kalçalarda ve omuz başlarında da oluşabiliyor. Yüzde daha sevimli durduğu için insanlar bunu çok istiyor. Yanak içerisinde lokal anestezi ile yapılan çok kısa bir ameliyat. Bunu Esteticium’da çok başarılı operasyonlarla gerçekleştiriyoruz.

Zor bir ameliyat mı acılı mı?

Hayır hiç değil 15 dakika sürüyor toplamında bir saat. İç dikiş ile yapılıyor. Sadece ilk gün biraz sıvı beslenmek gerekiyor sonra normal yaşantınıza dönebiliyorsunuz. Kalçalarına yaptıranlar bile var.

Oranını belirleyebiliyor muyuz?

Tabî ki yüzüne göre çukurluk oranını ayarlıyoruz. Ameliyat öncesinde fotoğrafını çekip yüzünde nasıl olacağını da kişi görüyor.

En çok hangi ülkelerden hasta geliyor?


İngiltere, Almanya, Brezilya özellkile saç ekimi için geliyorlar. Brezilya’da estetiğin gelişimesine rağmen bizi tercih ediyorlarç. Arap müşterilerimiz olmasına rağmen Avrupa önde geliyor.

Saç ekiminde dışarıdan alınan vitamin ve bakımlardan tutunda ekime kadar sanki beklenen sonuç alınamadı. Protez saç çok net sonuç veriyor. Bana katılıyor musunuz?

Çok fazla saç ekimi yapan yer var. Hastayı tanımadan rastgele yapılan ekimler asla iyi sonuç vermez. Hastaların yapısını öğrenmek. Saç ekildiğinde önce tamam dersiniz ama 1 yıl sonra ne olacağını görmek gerekir. Merdiven altı çok yer var. Dökülmeye başladıktan sonra o yerleri bulamıyorsunuz bile. O yüzden kurumsal bir yerle çalışmak çok önemli. Saçların dökülme sebebi de çok önemli, hormonal mı, yoksa beslenme ile ilgilimi önce bunu teşhis etmek gerekiyor. Ne sorarsam sorayım konuyu beslenmeye getiriyorsunuz. Beslenmenin önemini sizden öğrenmek isterim. Doğru beslenme de aslında kişiye özeldir. Vegan birine protein için ille et yemelisin diyemezsiniz. Hastanemiz de beslenme uzmanımız var. Gece sürekli yaşayan birine sürekli gündüz beslenin diyemezsiniz. Biz burada kişiye özel nasıl besleneceğinizi genetik kodlarla öğretiyoruz. Bu üzerinize dikilen bir elbiseden bile daha özel bir tarz. Genetik kodlarınız aslında size nasıl beslenmeniz gerekliliğini çok güzel anlatıyor.

Peki bu çalışma ülkemizde ülkemizde Esteticium’da var mı?

Yanak mukozosundan, iç dokudan alının bir örnek Amerika’daki bir genetik labratuarına gönderiyoruz. Oradan 3 hafta içerisinde bir sonuç geliyor. Oradaki genetik yapınıza göre sizin hangi vitaminlere daha duyarlı olduğunuz , metabolizmanızın ne kadar etkileşimde olduğunu, ne tarz bir beslenme modelinde daha rahat olduğunu gösteren geniş bir rapor ortaya çıkarıyor. Bizde beslenme uzmanımız ile birlkte bunu inceliyoruz ve yol alıyoruz.

Eskiden kan grubuna göre beslenme yöntemi vardı bir nevi bunu destekleyen bir yöntem mi bu?


Hayır her kan grubu aynı vitamin ya da beslenme grubunu desteklemez. Kişiye göre farklılık gösterir. Belirli doğruları destekler ama her kan grubu için geçerli değildir bu. Burç gibi düşünün her başak burcu aynı kişisel özellikleri taşımaz. Nasıl yükselenler bile etkilerse bunun gibi düşünebilirsiniz. Burada kişiye özel bir beslenme modeli oluşturuyoruz.

Bildiğimiz ve doktorlardan öğrendiğimiz yeme modelleri var. Öreneğin sabah iyi beslenip akşam daha hafif yeme ya da sık sık yiyp az yeme gibi… Bu sistem ile tüm bunları yıkıyor muyuz?

Evet aynen öyle. Çoğunluğa uyan modeller doğru bilinebilir ama herkese göre bu değişebilir.

Bundan yüzde yüz doğru sonuç alıyor muyuz?

Evet burada DNA’larınız çözülüyor ve bir yol haritası ortaya çıkıyor.

Bu maliyetli bir çalışma mı?

Bu hayatınızı baştan sona etkileyeceği için maliyetli diyemeyiz. Çok önemli bir sonuç alıyorsunuz. Bu duyarlılık testinden çok daha öte bir yol haritası.

Son olarak ultra beyaz dişler çok moda, diş sağlığı ile ilgili neler söylersiniz?

İstediğiniz kadar operasyon yapın diş de sağlık çok önemli. Biz burada diş sağlığına çok önem veriyoruz. Beyazlatma, implanttan tutun bir çok noktaya kadar hizmet veriyoruz ama diş çürüğünden bile kalp rahatsızlığı yaşayan insanlar var. Bize diş estetiği için gelenlere mutlaka önce kontrol yapıyoruz yoksa hiçbir anlamı yok.


Röportaj: Hakan VAROL

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>