>

KÜLTÜR-SANAT

Sinema yazarları en iyileri seçti

Sinema Yazarları Derneği'nce (SİYAD) düzenlenen “2004 Yılı Türk Sineması Ödülleri”, törenle sahiplerine verildi. G.O.R.A filmi törenden eli boş döndü...
 
   
 
 
     
Sinema Yazarları Derneği'nce (SİYAD) düzenlenen “2004 Yılı Türk Sineması Ödülleri”, Emek Sineması'nda yapılan törenle sahiplerine verildi.

“Neredesin Firuze” filmiyle Demet Akbağ en iyi kadın oyuncu, "Yazı Tura" ile de Olgun Şimşek en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. Yılın en iyi yabancı filmi Quentin Tarantino'nun Kill bill'i oldu. Geçen yılın gişe rekortmeni G.O.R.A. ise törenden eli boş döndü.


Törende, sinemaya katkıda bulunanlara sunulan şükran plaketini, Kültür ve Turizm Bakanlığı adına alan Bakan Erkan Mumcu, “2004 Yılı Onur Ödülü” sahiplerinden ünlü yönetmen Halit Refiğ'e de ödülünü takdim etti.

SİYAD Başkanı Atilla Dorsay ve Güner Özkul'un sunduğu gecede, hastalığına rağmen törene katılan yönetmen Ahmet Uluçay, ilk uzun metrajlı filmi “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak”la üç ödül birden aldı. Uluçay'ın filmi, “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Senaryo” dallarında ödüle değer bulundu. Filmde başrol oynayan Boncuk Yılmaz da “Umut Veren Sanatçı” ödülüne layık görüldü.

EN İYİ KADIN OYUNCU DEMET AKBAĞ...

Törende, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü, “Neredesin Firuze” filmiyle Demet Akbağ'a, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü, “Yazı-Tura” ile Olgun Şimşek'e sunulurken, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü Şerif Sezer, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü de Erkan Can aldı.

Gecede, “En İyi Film Müziği” ödülü “Yazı-Tura” ile Erkan Oğur'a, “En İyi Görüntü Yönetmeni” ödülü, “Neredesin Firuze” ile Hayk Kirakosyan'a verildi.

Cüneyt Arkın, Hülya Koçyiğit, Münir Özkul ve Gani Turanlı'nın onur ödüllerine layık görüldüğü gecede, SİYAD'ın “Yılın En İyi Yabancı Filmi” olarak da Quentin Tarantino'nun “Kill Bill” adlı filmini belirlediği açıklandı.

Ünlü tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter, merhum eşi Şükran Güngör'e ithaf ettiği bir parçanın da yer aldığı mini bir konser verdi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>