>

KÜLTÜR-SANAT

Solino ile buluşmaya sayılı günler...

"Hayatta önemli olan nedir? Gerçek vatanımız neresidir?" Fatih Akın’ın yeni filmi “Solino” vizyona giriyor.
 
   
 
 
     
Fatih Akın, “Duvara Karşı”dan önce çektiği “Solino”da, İtalyan bir ailenin, Türk seyircisine hiç de yabancı gelmeyecek öyküsünü anlatıyor.

1960’lar… İtalya’nın Solino kasabasında yaşayan Amato ailesi Almanya’ya taşınma kararı alır. Artık kendi küçük sahil kasabalarında iş bulmak çok zorlaşmıştır. Baba Romano Amato, Almanya’da bir iş bulup, ailesine daha iyi bir hayat yaşatabileceğini düşünür. Oraya yerleşen tanıdıklarından duydukları gibi yapacak, iyi bir iş bulup bol para kazanacaktır. Ancak oğulları Gigi ile Giancarlo ve karısıyla Almanya’ya vardıklarında, hayal ettikleri manzarayla karşılaşmazlar. Evleri küçük ve bakımsız, bulduğu iş çekilmezdir. Üstüne üstlük dilini bilmedikleri bu yabancı ülkede kendilerini dışlanmış hissederler. İçinde bulundukları bu kötü durumdan bir çıkış yolu ararken, bir pizzacı açmaya karar verirler. Böylece, hem kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlayacak bir işleri olacak, hem de en iyi bildikleri şeyi yapacaklardır. “Solino” adını koydukları bu pizzacı, Ruhr bölgesindeki ilk İtalyan lokantasıdır. Kısa sürede popüler olur. Küçük Gigi ile Giancarlo da yeni hayatlarına, karakterleri doğrultusunda adapte olurlar. Belli ki, daha duygusal ve canayakın olan Gigi’nin yaşamını sinema tutkusu şekillendirecek, biraz çıkarcı ve yalan söylemeye eğilimli Giancarlo’nun hayatını da kardeşiyle her konuda yarışma tutkusu yönlendirecektir. Birer yetişkin olduklarında aynı kıza aşık olan kardeşler arasındaki yarış, daha önce olmadığı kadar acımasız bir boyut alır. Bu arada, işini büyüttükçe değerlerini yitiren Romano’nun tavrı, aile bağlarının yavaş yavaş çözülmesine yol açacaktır.

Yönetmen: Fatih Akın
Oyuncular: Moritz Bleibtreu (Giancarlo), Barnaby Metschurat (Gigi), Antonella Attili (Rosa), Gigi Savoia (Romano), Patrycia Ziolkowska (Jo), Tiziana Lodato (Ada), Christian Tasche (Jo’nun Babası), Michele Ranieri (Çocuk Giancarlo), Nicola Cutrignelli (Çocuk Gigi), Annika Schmitz (Çocuk Jo), Maria Antonietta Zucano (Çocuk Ada)
Senaryo Yazarı: Ruth Toma
Görüntü Yönetmeni: Rainer Klausmann
Kurgu: Andrew Bird
Müzik: Jannos Eolou
Yapımcı: Hejo Emons, Stefan Schubert, Ralph Schwingel
Dağıtımcı: Bavaria Film International
Yıl: 2002
Süre: 120 dakika
Gösterim tarihi: 4 Mart 2005

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>