>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kalbinizi güçlendirin...

Uzmanlar, kalp sağlığı için az yemek yenmesini haftada en az iki kez egzersiz yapılmasını öneriyor
 
   
 
 
     
HER 100 ölümden 39'unun kalp ve damar hastalıklarından kaynaklandığını belirten uzmanlar, kalp sağlığına özen gösterilmesi için bir dizi öneride bulunuyor. Uzmanlar, kalp sağlığının korunması amacıyla şu önerilerde bulunuyor:

Hareketsiz kalmayın. Haftada en az iki kez egzersiz yapın.

Hayvansal yağlardan uzak durun. Tereyağı, kuyruk yağı ve iç yağı, hem kolesterol hem de doymuş yağları yüksek miktarda içerir.

GÖRÜNMEYEN YAĞLAR

Görünmeyen yağlara dikkat. Çerez, unlu mamüller, 'fast food' ürünleri gibi birçok hazır gıda, yüksek miktarda yağ içeriyor. Kilonuzu dengede tutabilmek için görünmeyen yağlara da dikkat etmelisiniz.

Kırmızı et, salam, sosis gibi şarküteri ürünlerinden kaçının. Tavuk ve balık eti, kırmızı ete göre çok daha az doymuş yağ ve kolesterol içerir. Ayrıca birçok balık omega-3 ve omega-6 çoklu doymamış yağlar bakımından zengindir.

Kolesterol deposu yiyecekleri tanıyın. Karaciğer, böbrek, yürek, dalak gibi sakatatla karides ve kalamar gibi deniz ürünleri en önemli düşmanlarınızdır. - Sebze, meyve ve tahıl ürünlerini bol bol tüketin. Vitamin ve posa bakımından zengin bu yiyecekler, kalbinizin dostudur.

TUZDAN KAÇININ

Tansiyonu yükseltmeyin. Yemeklerinizde mümkün olduğunca tuzdan kaçının, taze otlar ve baharatlara yönelin. Tuz, yüksek tansiyona neden olur.

Stresle mücadele edin. Stres, kalp hastalıklarına neden olan önemli risk faktörlerinden biridir.

Sigarayı hayatınızdan uzak tutun. Damar sertliğine neden olan sigara, yalnız kalp sağlığınızı değil, vücudunuzu da birçok açıdan tehdit eder.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>