>

KÜLTÜR-SANAT

Songül Öden Yılın Son Oyununu İranlı Kadınlara İthaf Etti!

Songül Öden’in tek kişilik oyunu Lâl Hayal’in Yerebatan Sarnıcı Müzesi’ndeki gösterimi seyirciye duygusal anlar yaşattı!
 
   
 
 
     

İstanbul’un en önemli kültür varlıklarının başında gelen, yenilenen yüzüyle İBB Kültür A.Ş.’ye ait olan 1500 yıllık Yerebatan Sarnıcı Müzesi’nde seyirci ile buluşan, yapımcılığını Medyapım’ın üstlendiği Songül Öden’in tek kişilik oyunu Lâl Hayal izleyenleri adeta büyüledi.

7 farklı yaş ve sosyal statüden kadının trajikomik hikayesinin anlatıldığı oyunun Yerebatan Sarnıcı Müzesi’nin ev sahipliğindeki gösteriminin biletleri hızla tükendi. Her biri 9 metre yüksekliğinde 336 sütun bulunan tarihi yapıda, özel bir sahne kuruldu ve dokuya uygun ışıklandırma yapıldı.

Yerebatan Sarnıcının yankılanan akustiğinde “Bu yankılanan ses İranlı kadınlar için” diyen Songül Öden oyunu İranlı kadınlara ithaf etti.

Öden’in muhteşem performansı, Yerebatan Sarnıcı Müzesi’nin tarihi dokusuyla birleşince, duygusal anlar yaşandı ve izleyiciler oyunu dakikalarca ayakta alkışladı.

Lâl Hayal oyunu 24 Ocak 2023’te Yerebatan Sarnıcı Müzesi’nde izleyici ile tekrar buluşmaya hazırlanıyor!

OYUN HAKKINDA:

Bir Türkiye Portresi Lâl Hayal


"Bir Beden Yedi Kadın… Lâl Hayal, farklı yaş ve sosyal statüden 7 kadının trajik komik hikayesini anlatır. Birbirinden farklı kadın figürlerinin yolu çözülmeye muhtaç polisiye bir hikayenin geriliminde buluşur. 16 yaşındaki hip-hop-’çı, 70 yaşındaki Nişantaşı hanımefendisi, komşu kadın, Allah’a yakaran babaanne, Sütlüceli kuaför, koç burcu bir jinekolog… Lâl Hayal’in trajik komik kadınları neye tanıklık edip susmuşlardır? Elmas, Zümrüt, Safire, İnci, Mercan, Firuze... Sahi, siz bu kadınlardan hangisini tanıyorsunuz?”

KÜNYE:
Yazar: Sevilay Saral
Hikaye-Proje Tasarımı: Songül Öden
Yönetmen / Araf Monologlar: İbrahim Çiçek
Müzik: Fazıl Say (Chopin, Nocturne No 21)
Yapımcı: Medyapım
Uygulayıcı Yapımcı: Cansın Şenel
Koordinatör: Helin Irmak Demirel
Proje Ekibi: Pınar Gutsuz, Arın Kamiloğlı, Ali Tunç, Can Şenel
Afiş Tasarım: Güzel Sanatlar İstanbul
Afiş Fotoğrafı: Çağdaş Başar

Oyuncu: Songül Öden


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>