>

ANNE - ÇOCUK

Anne Adayları Ve Anneler İçin Bir Farkındalık Rehberi

Mona Kitap etiketiyle yayımlanan “Anneliği Like Et”, günümüzün yoğun ve titiz annelerinin, sorunlarına çözümler getirmeyi hedefliyor.
 
   
 
 
     

Gunesanne.com sitesinde annelik, çocuklar ve kadınlık üzerine deneyimlerini paylaşan ve sosyal medyada “Güneş Anne” adıyla tanınan Güneş Ulus, kendi annelik deneyimlerden yola çıkarak “Anneliği Like Et – Bir Annenin Farkındalık Notları” adlı bir kitap yazdı.

  En iyi, en sevecen, en akıllı, en başarılı gibi kavramlarla annelerin de, çocukların da rekabet eder hale geldiği günümüzde, genç anneler ne yapabilir? Kadınların elinde Tatlı Cadı gibi sorunları çözebilecek sihirli bir değneği de yok maalesef. Kendi hayatında güzel bir değişim yakalayan Güneş Anne, farkındalık kavramı ile tanıştığı günden sonra hem çoğu problemi rahatça çözdüğünü, hem de annelikten çok daha keyif aldığını gördü.

“Anneliği Like Et”in içinde her bölümün sonuna eklenmiş soru ve pratikler de farkındalığı güçlendirmek için hazırlandı. Güneş Anne, anne adayları ve anneleri önce kendine güvenmeye, sonra fark etmeye, bağlanmaya, duygularını kucaklamaya ve son olarak da eyleme geçmeye davet ediyor.

Kitaptan alıntılar:

“Milan Kundera, “Ben ağlarken yanımda yoksan, gülerken gölge yapma” der. Ağlarken bebeğinin yanında olman, onu anladığını, yanında olduğunu ifade etmen onun için çok değerli bir kabullenme göstergesi: Bebeğinin hissedeceği duygu; “ne yaparsam yapayım annem için değerliyim, ağlasam bile.” Onun güldüğü anlar kadar ağladığında da sana ihtiyacı var. Çünkü insanın hayatında isteyebileceği en değerli hazine bu dünyada onu anlayan bir başka insan olması. Bebeklik döneminde ise bu kişi anne. Unutma hepimizin hayattaki ortak ihtiyacı anlaşılıyor olmak.”

******
“İlk kez aynaya baktığımda doğum yapalı 6 ay olmuştu. Uykusuzluktan patlıcan moruna çalan gözaltlarım, tostoparlak suratımla, ben, ben değildim sanki bir başkasıydı. 36’dan 42 bedene hızlı bir geçiş yapmıştım. Pötikareli pijamalarımla ben evde çok mesuttuk. Bebeğimi çok sevdiğim ve ona en iyi ben bakabileceğim için kimseye bırakıp dışarı çıkamıyordum. Onun dışında bir şeye vakit ayırmak ona ihanet gibi geliyordu. Zaten on dakika duş alsam bile hemen ağlamaya başlıyordu.

Bezgin, yılgın, bana benzemeyen bir kadını üzerimde taşıyordum sanki. Bu kendimden vazgeçme hali beni mutsuz hissettiriyordu. Ben mutsuz olunca, bebeğim benim duygularımla uyumlanıyor ve o da mutsuz oluyordu.

Kendimi bir labirentin içinde kaybolmuş ve orada unutulmuş gibi hissediyordum. Anne olmak özverili olmaktı da, Güneş neredeydi sahi? Sanki fedakârlık, sorumluluk terazisi biraz şaşmıştı.”


ANNELİĞİ LIKE ET – Bir Annenin Farkındalık Notları
Kişisel Gelişim
Mayıs 2017
235 sayfa
978-605- 9709-682 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>