>

KÜLTÜR-SANAT

Temsilde Huzursuzluk

Siemens Sanat yeni sergisinde ilk kez üç performans sanatçısını bir araya getiriyor.
 
   
 
 
     
Siemens Sanat’ta “Temsilde Huzursuzluk” var

Çağdaş sanat merkezi Siemens Sanat, yılın ikinci sergisi “Temsilde Huzursuzluk”ta performans sanatçıları Nezaket Ekici, Monali Meher Jelena Vasiljev’ in yapıtlarına ait video ve fotoğraflarından oluşan sergiye 5 Mart - 25 Nisan tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Açılış akşamı canlı performanslarını sergileyecek olan sanatçılar, 2-5 Mart tarihleri arasında farklı gruplar halinde öğrencilerle birlikte düzenlenecek olan atölye çalışmalarını da yönetecek . Atölye çalışmasının sonunda ise öğrencilerin 6 Mart’ta sergileyecekleri performans gerçekleştirilecek.


Serginin küratörleri Mürteza Fidan ve T.Melih Görgün, “Temsilde Huzursuzluk” ile “İmgeyi oluşturan nesne-beden anlık olanın süreçteki sunumunu yaparken, öğretilmiş olan kültürü kullanırsa ne olur?”, “Kökenin farklılığı, sunulanın farklılığını da taşır mı?” sorularını tartışmaya açıyor.

Nezaket Ekici, Monali Meher ve Jelena Vasiljev, “Temsilde Huzursuzluk”ta kendi köklerinden emanet aldıkları bedensel ifade formlarını, yaşadıkları öteki kültürün resmi yapılanması içinde “geri vermeyi” amaçlıyorlar.


Mürteza Fidan ve T. Melih Görgün “Simgesel formlardan yola çıkarak “imge”yi görünür kılma sürecinde kullanılan bu anlatısal yapı, mahremiyet, kültür, ideoloji, haz, teşhir, görünmeyen temsiliyet, sistemin yok edilişi, manipülasyon, şiddet içeriğinde kendini tanımlamaya başlar. Beden ve üretimi ana mesele olarak ön plandadır.” diyorlar.

Sergide beden odaklı bu estetik tavrın kullanımının yarattığı tedirginlik, bazen şiddet dozu son derece iyi ayarlanmış hareket ediminde imge’ye dönüşürken, zaman zaman da belli belirsiz bir sıradanlık içinde son derece politik açılımlarda bulunuyor.
İmgenin bedenden çıkıp hareketli görüntü medyumunda yeni bir sahiplenme eylemine kucak açtığı, aynı zamanda “an” ın saptanmasına yönelik tavrı yüzünden belgesel bir içeriğe sahip olan sergi, 5 Mart- 25 Nisan tarihleri arasında haftanın her günü 10:00-19:00 saatleri arasında Siemens Sanat’ta ziyaret edilebilir.


Siemens Sanat
Meclisi Mebusan Cad. No:125 Fındıklı-İstanbul
Tel:(212) 334 11 04 / www.siemenssanat.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>